Olen syönyt pillereitä puolitoista vuotta ja nyt on ongelmana emättimen kuivuus. Tätä ei ole aiemmin ollut. Epäilen että johtuu pillereistä mutta miksi nyt näin pitkän ajan jälkeen vasta ilmenee tämä kuivuus..
Emättimen kuivuus ja pillerit?
nainen22
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Miksi yleensäkään e-pillereiden sivuoireet voivat ilmetä pitkän käytön jälkeen? Sen kun tietäisi niin olisi taas vähän viisaampi. Vaan kun ei voi tietää. Fakta se kuitenkin on, että oireet voivat tulla myöhemminkin eikä aina siinä ensimmäisten käyttökuukausien aikana.
Osta liukkaria tai vaihda pillereitä.
Itse söin pillereitä 6vuotta ja yhtä monta eri merkkiä kokeilin. Eli vähän aikaa oli hyvä käyttää, mutta sitten alkoi pikkuhiljaa tulla kuivumista, haluttomuutta, mieli heitti kärrynpyörää jne. Lääkäri totesi, että oireet yleensä ilmenevät vasta jonkin ajan kuluttua. Tästä viisastuneena (olisin tietty voinu aiemmin jo tajuta, mutta kun kukaan ei koskaan suoraan sanonut, mitä pillerit todella voivat aiheuttaa)
loppu pillereiden syönti loppuiäksi. joillekin sopii ja joillekin ei. Osta iso tuubi/pullo liukkaria