"Minä uskon Jumalaan, Isään, Kaikkivaltiaaseen, taivaan ja maan Luojaan, ja Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, kärsi Pontius Pilatuksen aikana, ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin, astui alas tuonelaan, nousi kolmantena päivänä kuolleista, astui ylös taivaisiin, istuu Jumalan, Isän, Kaikkivaltiaan, oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita. Ja Pyhään Henkeen, pyhän yhteisen seurakunnan, pyhäin yhteyden, syntien anteeksiantamisen, ruumiin ylösnousemisen ja iankaikkisen elämän".
7. pv-seurakunnasta puuttuu suuntunnustus
turhaa selittelyä löytyy
9176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oletko koskaa kuullut adventistin tunnustavat kirkkonsa ulkopuolella, että "Jeesus on minun Herra"?
Jeesuksen Herruudesta. Kuningas alkoholista he yleensä enemmän kertovat.
Välillä sitä ollaan niin luterilaisia.
niin tehnyt.
Businestoiminta: Ravintoainetehtaita 27
Tulot: Kymmenykset, uhrilahjat (kolehdit) v. 2003
Kymmenykset USD 1.231.293.999
Ulkolähetysuhrit jumalanpalveluksissa USD 44.132.835
Eikö kirkko tarvitse varoja, joilla toimintaansa pyörittää? Vielä löytyy uskollisia, jotka kantavat varoja yhteiseen toimintaan. Meillä ei ole verotusoikeutta, muista se, kun arvostelet toimintaamme.
Muuten, kymmenys- ja uhrilahjajärjestelmä on Jumalan antama, joten miksi arvostelet Jumalaa?
Eihän adventismi ole rakennettu apostoliselle pohjalle ollenkaan.
On profeetta ja Pääkonferenssi perustus.
Adventismi kuuluu kristillisperäiseen uususkonolliseen kategoriaan.
tekemistä aidon uskon kanssa. Hoe sinä vain siellä omassa kuppikunnassasi tuota liirumlaarumia jos luulet sillä autuaaksi tulevasi. Minä uskon mieluummin Kristukseen ja hänen tunnustamiseen suullani.
Usko vain tuppaa olemaan suun tunnustusta.
Parempi apostolinen uskontunnustus kuin väärän profetan mustasukkainen puolustuspuhe kirkon virallisella tunnustuksella.
"Se mikä suusta tulee ulos on uskoa".