miksi me lestadiolaiset

Itse olen miettinyt usein, että miksi mun pitäisi maksaa kahdelle taholle, varsinkin jos en käy itse kirkon tilaisuuksissa. No rauhanyhdistyshän ei kerää rahaa verojen muodossa. Laitan vapaaehtoisesti kolehtiin, sekä maksan jäsenmaksuni kerran vuodessa, joka on noin viitisen euroa. Kirkollisveroon menee silti paljon enemmän, kuin rauhanyhdistykselle, vaikka kirkossa en käy muuta, ku korkeintaan joidenkin häissä ja sehän ei vaadi kirkkoon kuulumista.
Miksei Suomen vanhoillislestadiolaisetkin voisi alkaa vihkii omissa rauhanyhdistyksissä. Näinhän tehdään U.S.A:ssakin.
Itse tässä vakavasti pohdin, erotakko itse kirkosta. Toivottavasti muut vanhoillislestadiolaiset seuraavat perässä..
4413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikö tuo tuplamaksu ole hätävarjelun liiottelua?

Äänestä

Olen miettiny samaa.ev.lut kirkon jäsenistä ei oo kuin pieni prosentti uskomassa.Ei ole raamatullinen seurakunta,jos KAIKKI sinne kelpaa.Ei ole Jumalan tahon mukaista,että srk olisi rekisteri..Seurakunta on Jum.perheen yhteisö,jossa ainakin pyritään elämään jumalansanaa noudattaen.Ihan hyvin lest.voisivat perustaa oman seurakunnan,väkiä riittää kyllä ylläpitämään toimintaa kuin rahapuolenkin.Selvästi tulevaisuudessa,kun tämä sukupolvi kaatuu,jääkö kirkot tyhjilleen,siinä saavat mennä papit itseensä.kun hyväksyvät kääntymättömien luterilaisten oman-himon mukaan pyytämät asiat..naispappeus,homoparit...Raamatn mukaan tulee paeta semoisia.Ja jos syntiä tekee,ei puolustella itteänsä,vaan tunnustaa!Ja uskoa anteeksi..hyvin kirjoitit,aloittaja,toivotaan että muukki uskovaiset asiaa pohtii.

Äänestä
  • Jeesus piti hänen maanpäälle tullessaan kirkkoa melko maallisena, mutta ei pyrkinyt perustamaan uutta kirkkoa, vaan opetti niissä kirkoissa missä ihmiset olivat tottuneet käymään ja yritti saarnata heille parannusta siellä ja saada heidät kääntymään kohti oikeaa todellista uskoa. Eikö meidän pitäisi toimia saman esimerkin mukaan ja pysyä kirkossa sekä taistella sen maallisia haluja vastaan sen sijaan että juoksisimme karkuun ja pysyisimme omissa oloissamme. Jeesushan sanoi, että hän tuo maan päälle miekan, ei rauhaa.

    Äänestä

  • eräs esikoislestadiolainen kirjoitti:

    Jeesus piti hänen maanpäälle tullessaan kirkkoa melko maallisena, mutta ei pyrkinyt perustamaan uutta kirkkoa, vaan opetti niissä kirkoissa missä ihmiset olivat tottuneet käymään ja yritti saarnata heille parannusta siellä ja saada heidät kääntymään kohti oikeaa todellista uskoa. Eikö meidän pitäisi toimia saman esimerkin mukaan ja pysyä kirkossa sekä taistella sen maallisia haluja vastaan sen sijaan että juoksisimme karkuun ja pysyisimme omissa oloissamme. Jeesushan sanoi, että hän tuo maan päälle miekan, ei rauhaa.

    Sanoi Jeesus myös,että on mentävä ulkopuolelle leirin,hänen pilkkaansa kantain..kuka käsittää sen mitenkin..Mutta meillä on totuus ja velvollisuus pitää Jumalisuutta esillä,kirkossakin.Mutta vaikeaa on hyväksyä ja siunata sellaista opetusta,joka ei ole sananmukaista,jossa saarnataan vain armosta.Ei synnistä ja siitä,että on uskottava synnit Jeesuksen Kristuksen veressä anteeksi,ja kun ne on anteeksi,ne ovat merensyvyyteen heitetty.Minun mielestä ihmisiä ei varoiteta kirkoissa synnistä nykyään,ei ehkä papit uskalla.Mutta me emme voi olla tottelematta Jumalan sanaa,saarnaamatta totuutta,siitä on kyse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


emme voisi erota kirkosta kirjoitti:

Itse olen miettinyt usein, että miksi mun pitäisi maksaa kahdelle taholle, varsinkin jos en käy itse kirkon tilaisuuksissa. No rauhanyhdistyshän ei kerää rahaa verojen muodossa. Laitan vapaaehtoisesti kolehtiin, sekä maksan jäsenmaksuni kerran vuodessa, joka on noin viitisen euroa. Kirkollisveroon menee silti paljon enemmän, kuin rauhanyhdistykselle, vaikka kirkossa en käy muuta, ku korkeintaan joidenkin häissä ja sehän ei vaadi kirkkoon kuulumista.
Miksei Suomen vanhoillislestadiolaisetkin voisi alkaa vihkii omissa rauhanyhdistyksissä. Näinhän tehdään U.S.A:ssakin.
Itse tässä vakavasti pohdin, erotakko itse kirkosta. Toivottavasti muut vanhoillislestadiolaiset seuraavat perässä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu