Luin tämän vuoden alun aamukehdessä oli että kirkosta erosi viime vuonna 12% kansalaisista. Mutta lukua muista
Viime vuonna erosi 12% kirkosta.
????
8774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihmiset eivät saa erota kirkosta! Teidän täytyy tajuta, kuin tärkeä kirkko on kansalaisille! Minun mielestä hyvin huolestuttavaa kehitystä, jos viime vuonna olisi eronnut noinkin monta. Tätä vauhtia kirkkoon ei jää kohta ollenkaan jäseniä. Jäsenten keski-ikä nousee, kunnes iäkkäistä jäsenistä aika jättää, kirkko jää ilman jäseniä. Ettekö te osaa olla ollenkaan huolissaan tästä kehityksestä? Kattokaas peiliin!
Tämähän on vallan mahtavaa! Kumpa kirkostaeroaminen jatkuisi vuolaana, niin että saataisiin tuota prosenttimäärää kohotettua lisää! Sain taas tälle päivälle ilonaiheen. :)
pitäisi olla huolestunut? Ennen vuotta 1923 oli Suomessakin pakko kuulua kirkkoon. Enää ei tarvitse, kiitos valistuksen. Katsoin juuri äsken peiliin ja näin tutun pakananaamani. Ei hassumpi naama olekaan!
Huolestuttavaa kehitystä , ehkä kirkon kannalta.
Yhteiskunnan kannalta ei.
Tälle kansalaiselle kirkko ei ole tärkeä joten erosin.
Katsoin peliin ja näin kaulassani roikkuvan Ukonvasaran o.o ;)
"Luin tämän vuoden alun aamukehdessä oli että kirkosta erosi viime vuonna 12% kansalaisista."
Usein pelkkä käynti optikolla auttaa :-)
Ilmeisesti luku koski jotain pientä seurakuntaa tms. Koko maassa viime vuonna eronneita on alle 1 %.
propakanda ministeri. Huvin usein kyseinen nimimerkki edustaa kirkon ääntä. Puolustaa kirkko ja
kaupunki lehden artikkeleja henkeen ja vereen asti.
Vaikka kirkosta eronneiden luku ei olisikaan kaksinumeroinen, niin ote uskoviin on mennyt. Homous, lesbous, islamin nostaminen Kristillisen Jumalan veroiseksi. Jeesusta ei enää tarvita. Olikohan se kirkollis kouksessa siitä ihan väittely. Ne jotka sanoivat että Jeesus on Tosi Jumala. Vastustajat (kirkon pappeja) sanoivat näitä epäjumalan palvelijoiksi. Tapaus Koivisto. Valkealan eronnut kirkkoherra Hiltunen ym. Muistaakseni kaikissa näissä Huolestuttava
KimmoKoo asettui kirkon kiilloittajien suureen laulukuoroon.
että joku vaivautuu yhdistämään eri kirjoituksissa esittämiä mielipiteitäni.
Olen koulutukseltani teollisuusmatemaatikko, joten pidän lukujen suuruusluokkaa oikeasti tärkeänä asiana.
Emme elä mustavalkoisessa maailmassa. Monissa asioissa uskonto parantaa ihmisen elämisentasoa. Miksi siihen tulisi silloin suhtautua kielteisesti?
Haluaisin, että kirkkojen etuoikeudet poistetaan, mutta missään tapauksessa en haluaisi, että kirkosta eroaisi vuodessa 12 %. Kirkon väki vähenee nykyään ison seurakunnan verran vuodessa, se aiheuttaa huolta kirkon työntekijöille oman työpaikkansa puolesta. Kokonaisen hiippakunnan lähteminen vuodessa veisi heidän elämältään pohjan.