KERTOKAA pillereiden sivuoireista!!

Kuinka nopeasti e-pillereiden aloittamisesta alkaa sivuoireet ilmetä? Voiko ne alkaa "uudestaan" esim. kolmannesta laatasta?
Itselläni naama räjähti täyteen finnejä heti ekoista tableteista, ilmeni myös mielialojen heittelyä ja pahoinvointia.
Kun finnit sitten aika nopeasti katosivat, ajattelin hormoonien jo "rauhoittuneen" ja, että siinä ne sivuoireet sit oli.
Mutta nyt kolmannen laatan aikana on ilmennyt muitakin juttuja, kuten pahoinvoinnin pahentumista -kaikki äklöttää vähäsen, paitsi mansikat :D, makuaisti on herkistynyt (en pysty enää juomaan ennen nauttimaani nesquik-kaakaota, sillä maistan sen sisältämän kanelin liian vahvasti, koko kaakao maistuu pelkältä kanelilta!!), rintojen arkuutta, ja nännipihojen ympärille on ilmestyneet niinkuin tummemmat pigmenttirenkaat(?), vatsaa turvottaa 24/7, ja sitä nipistelee välillä..
Eli kellään samanlaisia sivuoireita?
Voiko toiset oireet todella alkaa vasta myöhemmin??
Vastailkaa ihmeessä, tää ihmetyttää mua suuresti! :)
7617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

oon syöny kolmea eri pillerimerkkiä. ensimmäisellä tuli koko ajan vuotoa vaikka ei ollu taukoa. kun sitä jatkui ni vaihdettii pillerimerkkiä. seuraavaks tuli iho-oireita mitkä ei menny ohi vaikka olin puol vuotta popsinu... sit nää kolmannet on ollu oikein hyvät, ei mitää oireita ja menkkakivut väheni. sun kannattaa vaihtaa merkkiä, jotkut pillerit ei vaa sovi kaikille. kyl sit joskus löytyy ne oikeet mitkä ei aiheuta tollasii oireita.

Äänestä
  • pahoinvointia,iho-oireita,turvotusta,mielialan vaihteluita,itkuherkkyyttä,seksi ei maistu.Tuossa muutama itse koettu sivuoire,pillerit kun lopetin niin elämän laatu koheni hurjasti.Nyt on ihmisen hyvä olla:)

    Äänestä

Viimeksi eilen jollekin vastasin, että yleinen harhaluulo on se, että pillereiden sivuoireet ilmaantuisivat ensimmäisten laatan tai edes ensimmäisten kuukausien aikana. Sivuoireet voivat aivan hyvin ilmaantua myöhemminkin ja ihan ilman mitään ennakkovaroitusta.

Eihän ole mitään mahdollisuutta, että olisit raskaaksi tullut?

Äänestä
  • "mitään mahdollisuutta, että raskaana olisin"? Noh, seksiä harrastan ja pillereitä syön.. siinä mahdollisuudet. :D

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    "mitään mahdollisuutta, että raskaana olisin"? Noh, seksiä harrastan ja pillereitä syön.. siinä mahdollisuudet. :D

    Eli pieni mahdollisuushan sitten on raskaudelle.

    ps. Olisit voinut tietysti otsikoida viestisi paremmin, jos harmittaa vastausten keskittyminen sivuoireiden luettelemiseen.

    Äänestä

  • jolppiina kirjoitti:

    Eli pieni mahdollisuushan sitten on raskaudelle.

    ps. Olisit voinut tietysti otsikoida viestisi paremmin, jos harmittaa vastausten keskittyminen sivuoireiden luettelemiseen.

    Niinpä.. Noi oireet ei kaikki ihan pilleri-oireilta kuulostanut, joten tein raskaustestin viikko sitten, mutta se näutti negaa. Ajattelin tehdä uuden testin vaikkapa parin viikon päästä, kun joskus ollut raskaana jo oireet tuttuja.. Tuon negan takia vaan ajattelin, että olisko normaaleja pilleri-oireita..

    Olisin voinut juu, ajattelin vain ett ihmiset lukis vähän pidemmälle, mut oppia ikä kaikki. :P

    Äänestä

Niin siis olisitte voineet lukea otsikkoa pidemmälle, en tarvi listaa sivuoireista..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cat_in_a_hat kirjoitti:

Kuinka nopeasti e-pillereiden aloittamisesta alkaa sivuoireet ilmetä? Voiko ne alkaa "uudestaan" esim. kolmannesta laatasta?
Itselläni naama räjähti täyteen finnejä heti ekoista tableteista, ilmeni myös mielialojen heittelyä ja pahoinvointia.
Kun finnit sitten aika nopeasti katosivat, ajattelin hormoonien jo "rauhoittuneen" ja, että siinä ne sivuoireet sit oli.
Mutta nyt kolmannen laatan aikana on ilmennyt muitakin juttuja, kuten pahoinvoinnin pahentumista -kaikki äklöttää vähäsen, paitsi mansikat :D, makuaisti on herkistynyt (en pysty enää juomaan ennen nauttimaani nesquik-kaakaota, sillä maistan sen sisältämän kanelin liian vahvasti, koko kaakao maistuu pelkältä kanelilta!!), rintojen arkuutta, ja nännipihojen ympärille on ilmestyneet niinkuin tummemmat pigmenttirenkaat(?), vatsaa turvottaa 24/7, ja sitä nipistelee välillä..
Eli kellään samanlaisia sivuoireita?
Voiko toiset oireet todella alkaa vasta myöhemmin??
Vastailkaa ihmeessä, tää ihmetyttää mua suuresti! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu