JOs en suostu menemään toiselle paikkakunnalle pilipalikurssille niin joudun karenssiin ja 40 %:n leikatulle toimeentulotelle.
Käteen saisin sossusta nettona 40%:a 389E:sta eli 226euroa. Onko vastaavassa tilanteessa olevia, miten olette selvinneet? Tuosta summastahan lähtee vielä vc-paperi, pesuaineet, pesutupamaksu, tv-lupa, kännylasku plus muut kiinteät menot eli varsinaiseen ruokaan jäisi vain sellainen 120 - 140e/kk.
Itse laskin että saisin tuolla summalla noin parin kolmen viikon ruoat.
Käteen saisin sossusta nettona 40%:a 389E:sta eli 226euroa. Onko vastaavassa tilanteessa olevia, miten olette selvinneet? Tuosta summastahan lähtee vielä vc-paperi, pesuaineet, pesutupamaksu, tv-lupa, kännylasku plus muut kiinteät menot eli varsinaiseen ruokaan jäisi vain sellainen 120 - 140e/kk.
Itse laskin että saisin tuolla summalla noin parin kolmen viikon ruoat.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Miksi et mene sinne kurssille ja miksi työssäkäyvien pitää elättää sinua?
Mene marjaan ja kalastamaan mato-ongella jos kaurapuuro loppuu. Ihan oikein tollaselle loiselle!
Mitä järkeä on mennä jonnekin pipipalikurssille matkojen päähän, joka ei hyödytä muuta kuin turhia kouluttajia. Tuu sä edellinen kirjoittaja käymään täällä, niin mä voin vähän "elätellä" sua!
Kuules ny se kurssi on just sulle sopivan vaativa. Jos sä et kerran töitäkään saa niin miten muka joku kurssi sit vois olla sulle sopimaton?
Ihan hyvästä syystä sut sinne kurssille pakotetaan opit ees pyhkii persees ilman äitylin apua.
En mene siksi, koska kyse on atk-alan kurssista henkilöille, jotka ei ikinä konetta avanneetkaan!!!
Ammattini on tietokoneteknikko/atk-suunnittelija. Saneerattiin ulos firmasta muutama vuosi sitten. En oo saanu ikäni vuoksi töitä vaikka CV:tä lähetelly suunnilleen joka firmaan.
Eli minun kohdalla todella kyse hyödyttömästä kurssista.
Se on sama jos äidinkielen opettaja laitettaisiin tekstinkäsittelyn peruskurssille.
Olen ATk-alan ammattilainen, tietokoneteknikko.
Kysymys oli atk-alan peruskurssista, sellaisille joiden työllistymisen esteenä atk-taitojen puute, henkilöt jotka eivät ikinä edes avanneet tietokonetta, cv:n tekoa yms. Minula useita CV-versioita, joita lähetellyt työnanatajille pilvin pimein.
Mitä järkeä menä atk ja cv:n teko kurssille jos osaa ne vaika silmät ummessa.
Olen hakenut ahkerasti töitä, ollut harjoittelupaikoissa vuoden, ei enää oikeutta työharjoitteluun koska vuosi täynnä. Olen myös yrittänyt mainostaa firmoille palkkatukea mutta ei kiinnostusta, eivät huolisi edes ilmaiseksi. Ikä kait esteenä.
lähetellyt cv:tä ja neuvonut muillekin niiden tekemistä, mutta silti joutunut ja mennyt kurssille jossa sitä opetetaan. Muuten tuollainen kurssi atk-alan ammattilaiselle on aivan järjetön, se on totta, ja takuulla turhauttavaa siellä istuskelu. Mutta mieluummin se kuin karenssi, eihän siihen kuole!
Sitä paitsi äidinkielen opettaja ei välttämättä osaa tekstinkäsittelyä vaikka hallitsisi suomen kielen, joten vähän ontuva sun vertaus.
Se vertaus oli sellanen nopea inspis, ei kirjaston koneella ole aikaa hioa tyylisuuntia
Se on todella turhauttavaa istua noilla kursseilla, kävin intranet-ohjelmoijakurssin, joilla käsiteltiin nuo työnhaut ja siinä samalla atk:n perusteet, koska mentiin hitaampien mukaan. Minulla on eri kursseilta jo kolme työnhaku ja CV.n teko kurssia. Lisäksi olin vastikaan atk-suunnittelijan tehtävissä työharjoittelupaikassa.
Minusta on täysin järjetöntä tämä homma. Jos olisi edes samalla paikkakunnalla tämä kurssi!
Nyt joutuu tekemään 12 tuntista päivää kun matkoihin kuluu kolmisen tuntia ja ylläpitikorvauksesta puolet hupenee bussilippuun.
Nälissään kurja pyöritellä hiirtä ilman motivaatiota, CV:täkin on tikulla ainakin 10 eri versiota eli siellä on tosi turhauttavaa, mieluummin olisin työharjoittelussa jossakin firmasa, siitä olisi yhteiskunnallekkin enemmän hyötyä.
Poliitikkoja pitäisi mennä tapaamaan suurella porukalla ja keskustella näistä ongelmista ja tehdä ehdotuksia juuri tähän hyötyasiaan.
Toimeentulotuen leikkaamisesta pitäisi olla EU:n kanta, sehän on täysin laiton teko leikata minimitoimeentuloa.
Loppujen lopuksi vain harva haluaa olla työtön ja hyödytön yhteiskunnalle. Jokainen on itse asiantuntija omien kykyjensä suhteen. Ulkopuolinen voi tietenkin auttaa näkemään sellaisia vahvuuksia, joita ei itse ole huomannut. Jos työttömiä lähetetään sinne sun tänne ei se työttömän tulevaisuutta paranna kuten ei koko tukisysteemikään silloin kun lähetetään täysin hyödyttömille kursseille tai sellaiseen työhön, josta ei ole tulevaisuudessa hyötyä, leimaa ainoastaan epäonnistujaksi.
Demareista ei ole apua, he laskevat jatkuvasti mitä ryhmiä kannattaa suosia, että saisi ääniä. Työttömiä he pitävät ryhmänä, joka ei äänestä. Kokoomus on täysi arvoitus vielä tässä vaiheessa suhtautumisessaan työttömään ja keskusta menee kokoomuksen perässä. Pienissä puolueissa ehkä olisi halua keskusteluun.
Toivoa on, työvoimapolitiikka ei voi mennä huonommaksi niin huonoa se on jo nyt.
Niin ongelmana on vielä se että työharjoittelussa on oikeus olla enintään 12 kk ja sen jälkeen voi mennä vain kuntouttavaan työtoimintaa jossa ei voi valita paikkaa, eikä aina saa ammattia vastaavaa paikkaa.
Se on vihoviimeinen tilanne.
on ollut pakko kituuttaa.
Teoriassa toimeentulotuen perusosaa voidaan alentaa 40 %:ia mikäli kieltäytyy työllistämistoimista, mutta käytännössä toimeentulotuki voidaan alentaa 100 %.ia.
Tampereella ovat keksineet, että voivat hylätä koko toimeentulotukihakemuksen kun tekevät lisäselvityspyynnön ja sen jälkeen väittävät ettei pyydettyjä lisäselvityksiä ole toimitettu. Kun hylätään koko toimeentulotukihakemus, niin ei saa senttiäkään tukea.
Lisäselvityspyyntö voi olla kuinka typerä tahansa, sillä toimeentulotuen hakija on velvollinen toimittamaan pyydetyt lisäselvitykset ja jälkikäteen ei arvioida olivatko lisäselvitykset tarpeellisia tai oliko tiedot jo annettu.
Minulla vaativat selvitystä, millä rahalla olen maksanut vuokran kun eivät ole pariin kuukauteen myöntäneet lain mukaista toimeentulotukea. Sosiaalitoimistoon toimitetuista tiliotteista näkyy selkeästi, että jätin edellisestä toimeentulotuesta nostamatta juuri seuraavan kuukauden vuokran verran, koska oli tiedossa ettei lain mukaista toimeentulotukea seuraavalle kuukaudelle tipu.
jos sun on mahdollista mennä kurssille, niin miksi et menisi?
itse sain kerran käskyn kurssille, jolloin oli lyhytkestoinen työ samaan aikaan. selvitykset ne siitäkin halusi kirjallisena, että miksi en mene.
toisen kerran olin parin viikon kurssilla, mikäs siinä kun rahaa tuli sen ajan enemmän kuin normaalisti.
kolmannen kerran olin pidemmällä kurssilla mihin kuulu atk-ajokortin suorittaminen sekä työharjoittelu.
ei mulla mitään valittamista noista ole vaikka joukkoon mahtui näitä toivottomiakin tapauksia joilla saattoi joskus jäädä viinaputki päälle.
työharjoittelusta poiki töitä, millä tiellä yhä olen. kurssi jäi kesken ja atk-koekin jäi keskeneräiseksi kun töiltä ei enää kurssille ehtinyt...
jos ei kiinnosta,mutta hae se työpaikka jostain kyllä löytyy,vaikka siivojaksi.sen jälkeen eti uusi työpaikka.
kylläpäs toimeentulotuen kuuluu jos kerran kieltäydy niin 20% pois ja jos taas uudelleen kieltäydy niin 40% pois.olen alkanut työharjoitteluun tai töihin haussa.jos saat niin 40% niin miten selviät pienellä rahalla elämiseen.olin ollut 2003 vuodelta joka kuukausi saan 340€ eikä muuta ole mutta kyllä kamala juttu koska selviän vuoden ajan.ajattele vähän!
on aateltu sillai että kun meet töihin, niin et enää tarvi tukea täysimääräisenä vaan saat palkkaa? Tuki ei kait ole vaihtoehto duunille, vaan jonkinlainen kainalokeppi pahimman yli ja/tai matalapalkan lisäksi?
jos menen töihin niin saan kyllä palkka mutta toimeentulotukea ei voi hakea jos palkka on.voi olla minimipalkka.työharjoitteluun saa sitten työmarkkinatukea.
toimeentulotukea jos et saa riittävästi palkkaa
elämiseen,eihän se tietysti työntekoon motivoi,
mutta maksaahan se sossu sitten jotain.
- Itse tein kerran yhden kuukauden normaalipalkkaista ja tuntista työtä,ja sit taas
kelan rahalle tipuin,en saanut kolmeen kuukauteen
soskusta mitään kun jakovat sitä palkkaa,oli
pakko turvautua sillon diagonin apuun et sai
ruokakuponkeja ja maksettua joitain laskuja...
kun meet töihin ja saat tietyn määrän liksaa menoihisi nähden, et saa toimeentulotukea, koska saat palkkaa, jolla sun pitää ne menot maksaa. Jos palkka ei taulukoiden mukaan riitä, voit saada lisäksi toimeentulo- tai muuta tukea.
Kursseilla on aina ns sosiaalinen puoli !
Sitä tarvitaan ja kohta alkaa työvoimapula !
Olen ollut sairaslomalla jo noin viitisen vuotta, ja voin sanoa, että tänä aikana on hyppyytetty virastosta toiseen hakemaan sitä ja hakemaan tätä. Osatyökyvyttömyyseläkehakemus tuli bumerangina, vaikka sairaudet ja vaivat estävät työn tekemisen. On käytetty sairausp.rahat, ansiosidonnaiset ymym. Työvoimatoimistossa saan ravata säännöllisesti, vaikkakin olen ns. työkyvytön,on ollut työkokeilua,"kunnonkohottamiskurssia" ymym-sairaslomalla edelleen, työm.tuki 445 eur/kk. Onhan se hyvä asia, että minä työllistän omalta osaltani monia ihmisiä, kun oikeesti tätä ravaamista on ollut aivan järjettömästi, tuossa luetteloin vain murto-osan paikoista, joissa olen "lenkkeillyt!" Älkää vain sairastuko ihmiset, siinä vasta rulianssit alkaa!
kituumaminen alkaakin,ja ihmekumma aina vaan eläke pieneneekin.
Kiitos kannustuksesta.
Itse olen juuri kurssilla, että miten voisin
työllistää virkakoneiston sekä itseni !
Miten Suomi voi täyttää
kehitysmaa avustukset ?
Tuntuu että Suomessa ei
oikein tiedettäisi mistä säästetään ?
luuseri
Usein sanotaan että köyhyydestä ei voi syyttää kuin omaa laiskuuttaan ja niin se on sunkin kohdallas!
oli pudonnut..
Yli 5 000 työtöntä pudonnut leikatulle toimeentulotuelle
http://hirvasnoro.blogspot.com/2007/04/yli-5-000-tytnt-pudonnut-leikatulle.html
Karjalainen vaatii lakia muutettavaksi, mutta onko mitään konkreettista tehty asian eteen?
Olisi paikallaan perustaa järjestö, joka ajaa työttömien asioita ja puuttuu laittomuuksiin.
työttömillä jotain järjestötoimintaa, sitten on
http://www.eapn-fin.org/eapnTOIMINTA.htm
Tässä näistä "orjatöistä" hyvät sivut, saa välillä nauraakin.
http://fundeeraaja.ihmisarvo.org/
http://fundeeraaja.ihmisarvo.org/orjat.htm
vielä tästä toinen artikkeli, leikatusta..
Pysyvä karenssi odottaa työttömiä
Toivottomat tapaukset
puhdistetaan kortistoista
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/11/pysyv-karenssi-odottaa-tyttmi.html
Pääkaupunkiseudun korkeitten asumiskustannusten takia minulle jää ruokaan 25 euroa viikossa aina, kännykällä en soita koskaan muuta kuin pakolliset puhelut työvoimatoimistoon, hakiessani töitä yms.
JOs osaa tehdä kotiruokaa sillä summalla selviää, mutta vieraita en kutsu koskaan, ei ole varaa moiseen ylellisyyteen. Siitä seuraa, ettei minuakaan kutsuta kylään.
Minulla on ongelmana pahat allergiat. Joudun ostamaan kalliimpia ruokia ja erikoishampoita ja hoitoaineita.
Sosku ei moista huomioi. Eli nälkään tässä ajanoloon kuolee ja puutostauteihin.
on pahat allergiat enkä syö yhtään sen kalliimpaa riuokaa kuin muutkaan,tavallista enemmän vaan joudun paketteja lukemaan ja tavaamaan,ja kaikkea en voi ostaa.
Kerro!
Syön pääsääntöisesti neljn viljan puuroa ja kalaruokia (kala on kallista), perunoita.
Soijamaitoa, (kallista) tiettyjä kasviksia, kukkakaalta, herneitä, esim. marjoja, koska mm.omenoita, tomaatteja yms en voi syödä.
Koska vitamiineja pitää yrittää saada jostain ostan mustikoita, puolukoita. Etenkin mustikat tosi kalliita.
Mitään makkaroita, lihatuotteita en voi syödä, koska niissä paljon lisäaineita, jotka tekee oireita.
Erikoisshampoot ja hoitoaineet maksaa noin 12e/pakkaus ja kestävät noin kuukauden.
mene toki kursseille, älä kieltäydy, mut tee siitä heille yhtä helvettiä.
kurssin vetäjien työtä. Olen käynyt tuollaisen kurssin, ja en osaisi nettiä käyttää ilman sitä. Mutta...sinullahan ei se ole ongelmana. Siellä oli useimmat kiukkuisia kun joutuivat säännölliseen päivärytmiin, ei voinut "roikkua" yöt läpeensä netissä. Luulen että työnhaun kertausoppi ei ole koskaan turha, eikä sekään että nousee ylös aamuisin. Entä jos vaikka auttaisit heikompia siellä.? Ei negatiivisella asenteella töitäkään saa, mutta avoimella ja iloisella mielellä kyllä.
En omista nettiä, enkä konettakaaan, joten en siellä öisin roiku.
CV:tä on useita versioita joten en oppia siihen tarvitse.
Muita en ala auttamaan, koska siitä ei minulle makseta mitään, en ole mikään ilmaistyöntekijä. Opettaja saa työstään palkan, tehköön siis työtä palkkansa eteen.
Jos palkkavat voisin kyllä silloin opetaa muita.
Juuri tuolla asenteella työttömyys ei vähene, pyritään hyötymään työttömistä, pakottamalla kurssilaiset ilmaisiksi opettajiksi ja näin työvoimahallinto säästää työttömien kustannuksella.
Entäpä jos saisivat sinusta erinomaisen "kuvan". Kertoisivat että siinäpä vasta näppärä kaveri, auttoi muitakin. Näin voisit saada monta hyödyllistä "kontaktia". Opettajat keskustelevat paljon keskenään, ja heiltä kysellään myös työvoimaa, kun on jossain pula. Sen alan ihmisethän tuntevat paljon toisiaan. Itse aikoinani sain montakin tarjousta, siksi vain että sana oli kiertänyt. Jospa ajattelisit että se on mahdollisuus, ei "pakkopulla". Hyvää kesää sinulle. (kuten näet en hallitse vieläkään asemointia, yhtä pötköä vain,kaikki ;-)
tunnen jopa erään henkilön, joka sai pakkopullakurssilta erinomaisen lausunnon. Myöhemmin hänelle räätälöitiin työpaikka, se on tosi harvinaista mutta sattui työvoimaneuvoja joka tosissaan välitti asiakkaistaan ja sai asian järjestettyä. Kyseessä on ihan tavallinen duunari, ei erikoiskoulutusta mihinkään, vain työkokemusta sieltä täältä ja ikääkin jo yli 50 vuotta.
Tänä päivänä ei läheskään kaikki saa koulutustaan vastaavaa työtä, mutta kannattaa ottaa vastaan ja edes kokeilla jotain muuta jos suinkin tarjolla on. Ihmisellä kun usein on enempi kuin vain yksi taito ja se ”toinen ammatti” voi olla ihan mielekäs, tai sitä kautta avautuu mahdollisuuksia johonkin muuhun.