Mitä maksaa viisi porkkanaa,

sipulia ja 0,6 kg perunoita suomessa ?

Voiko ne maksaa 108 mk, eli 18 € ?

"Ostin viisi porkkanaa, viisi sipulia ja pienen kapallisen kotimaisia perunoita. Ne maksoivat yhteensä 18 euroa".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200706286289104_uu.shtml
182537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

ihmiset eivät osaa tinkiä. TOisaalta ihmiset saavat palkkansa aivan liian helposti tai kuka mistäkin rahansa saa, toiset toimeentuloluukulta toiset ostamalla ja myymällä eli trokaamalla. JOten siksi ehkä jakelevat rahojaan leväpäräisesti.

Äänestä
  • torikauppaan kuuluu nimenomaan se että hinnoista tingitään.
    jos ei halua tinkiä ja haluaa tuotteet silti halvalla, niin tori on väärä ostospaikka. silloin kannattaa mieluummin ostaa citymarketista tai prismasta niin saa tinkimättä halvalla.

    Äänestä

siltä kaverilta. Toivottavasti sai niitäs parinpäivän aterian aikaiseksi.

Äänestä

Näin täällä mennään ja kiltisti maksetaan.

Äänestä

18 markkaa, mutta kauppiaat vaihtoivat vain valuuttamerkkiä, eivätkä hinnat ole nousseet muka yhtään. Kukaan ei tässä maassa osaa käyttää senttejä, siksi hinnat ovat aina eurohintoja.

Äänestä
  • on sekin, että pienin arvoporras on viisi senttiä eli noin 30 penniä. Sehän olisi vain Kansalaisista kiinni, että alkaisivat arvostamaan kolkytpennisiä. Lapset kuulemma heittelevät kolkytpennisiä roskiin, koska ovatten aivan arvottomia.

    Mihin tässä vielä joudutaan?

    Äänestä

  • Olen itsekin ihmetellyt noita eurohintoja jo vuosia ja ei muka oo hinnat nousseet????
    Monet leivät maksavat n. 2,99e, oisitko markka-aikaan ostanut leivän n. 18 markalla?

    Äänestä

tuotteet olisi saanut kaupasta 4,5 - 6 € ja silti minun mittapuun mukaan kaupassakin ylihintaisia. Kaupasta tosin olisi saanut sillit, maidot, kahvit ja keskikaljat juhannukseksi kaupanpäälle, torihintaan verrattuna.

Äänestä

tukiaisia on vähennetty, ja jostainhan rahaa toimintaan on saatava.

Äänestä

porkkanoita on välillä tarjouksessa 50 centtiä kilon pussi, sipuleita saa 2 euroa kilo ja pottuja 50 centtiä kilo. Elikkä talvella hinta olisi olut kolmen euron luokkaa. Niin ja.... ei tyhmä ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa.

Äänestä
  • Osta talvella ja pistä säilöön. Kunnon kellarissa säilyy kauemminkin.

    Äänestä

  • mariseminen kirjoitti:

    Osta talvella ja pistä säilöön. Kunnon kellarissa säilyy kauemminkin.

    jokaiselta palvelutarjoajalta. Onkos näillä torimummoilla lainkaan y-tunnusta? Mitäs, jos kysytään ensi kerralla,kun on ensin ostettu kappa siikiliä, heh heh heeeee

    Äänestä

Halvemmalla saa marketista.

Äänestä
  • marketeista tuppaa saamaan pelkkää sontaa kun koettaa ostaa perunoita.

    Äänestä

Onhan tuo 18€ aika paljon. Mutta ei enää pidä ajatella markkoina, koska rahan arvo ekuina on aivan toisenlainen.

Äänestä

perunalajikkeesta, sillä toiset lajit ovat huomattavasti arvokkaampia kuin toiset.

Täällä Lapissa porkkananippu on 2,5€ (nipussa 5 porkkanaa) ja sipulinippu 2€ (nipussa 5 sipulia) ja tämän hetken arvokkain perunalajike siikli 4,15€/0,6 kg.

Eli yhteensä 8,65€. Tervetuloa ostoksille!

Äänestä

suomessa.Kansa on niin tyhmää ja uusavuttomia on niin paljon, että on kiva ottaa rahat pois tyhmiltä.
Mäükin voin myydä porkkanoita.Sanotaanko, että 10 e kappale ja lupaan, että on luomua.
Tyhmät suomalaiset vaan riviin.

Äänestä

Vaikuttaa ihmeellisetä nyt saa kirsikoitakin
senaatintorilta 3,5 € litra. Siis tuolla
18€:lla saa yli viis litraa kirsikoita.

En tosin osta torilta koskaan muuta kuin
jotain luumuja kirsikoita ja marjoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viisi` kirjoitti:

sipulia ja 0,6 kg perunoita suomessa ?

Voiko ne maksaa 108 mk, eli 18 € ?

"Ostin viisi porkkanaa, viisi sipulia ja pienen kapallisen kotimaisia perunoita. Ne maksoivat yhteensä 18 euroa".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200706286289104_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu