Uudehkoon pikkuautooni on jo pari kertaa laitettu öljyksi Mobil 15W-50. Rupesin tässä miettimään, että mitä ne merkinnät tarkoittavat.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Moottoriöljy
Tuosta sitten selvisi, että mitä pienemmät numerot, sitä juoksevampaa öljy on kylmässä ja kuumassa. Eikös se juoksevuus ole tärkeä asia, ettei se jähmety?
Noilla öljyillä on varmaan sitten sen takia hintaeroa. Eikös sitten 5W-40 olisi parempaa kuin 15W-50 ??
Onko moottorin teholla tai muulla tässä asiassa merkitystä?
Voisinko ostaa autooni nyt parempaa(?) 5W-40 tai 5W-50 öljyä ja mennä purnukan kanssa huoltoliikkeeseen vaihdattamaan ?? Huomenna olisi aika. Tietysti voin huoltomieheltä tätä kysellä, mutta kysytään nyt täälläkin.
Moottoriöljyt - 5W-40 .... 15W-50 ....
4
3275
Vastaukset
Talvella merkitsevin asia on moottoriöljyn jähmepiste, eli alin lämpötila, jossa öljy on pumpattavaa. Jähmepiste määrittelee öljyn pakkaskestävyyden. 5w-40 on ihan hyvä talviöljy. 15w-40 (jos nyt kirjoitit oikein) ei kestä talven paukkupakkasia juurikaan alle -30 celsiusta.
Kuumaviskositeetti, eli tuo 40 tai 50, määrittelee öljyn viskositeetin kuumana 100 celsiusasteessa. Mitä pienempi luku, sitä litkumpaa kuuma öljy on. Esimerkiksi 50 öljyä kuluu vähemmän koska se on paksua kuumassa, mutta se ei sovi aivan uusiin tiukkoihin moottoreihin (öljy ei mahdu voitelemaan), vanhempiin kyllä. Sanoisin että 5w-40 on hyvin turvallinen viskositeetti, kun vain laatuvaatimukset täyttyvät ja öljy on laadukasta tunnetun valmistajan tekemää.
Ennenkuin ostat öljyä, sinun tulee ottaa selville mitä laatuvaatimuksia autosi vaatii. Eli öljyn tulee täyttää / ylittää autosi vaatimat API-vaatimukset ja mahdollisesti vielä autonvalmistajan omat vaatimukset. Öljyjen hintaero selittyy myös käytettyjen raaka-aineiden ja lisäaineiden laadulla.- Mitä laittaisin
Siis sinne on laitettu Mobil 1 5W/50. Tuo ykkönen sai sen näyttämään 15W. Eihän sellaista varmaan olekaan, ainakaan kaupassa en nähnyt.
Tuolla 5W:llä on riittävästi pakkaskestävyyttä, eikä mulla ole ollut mitään erityisiä ongelmia talvella. Voisi tietysti harkita laittaa 5W-40 eikä -50. Olisko se sitten parempaa voitelua? Meniskö bensaa vähemmän? Tiedä sitten... No mulla on 1.2 litran moottori, näin kesällä kuluttaa n. 6 l/100km. Ei oo paljoa.
Mut kiitti acid_rainille tiedoista. - moottoripyöräöljyä
Mitä laittaisin kirjoitti:
Siis sinne on laitettu Mobil 1 5W/50. Tuo ykkönen sai sen näyttämään 15W. Eihän sellaista varmaan olekaan, ainakaan kaupassa en nähnyt.
Tuolla 5W:llä on riittävästi pakkaskestävyyttä, eikä mulla ole ollut mitään erityisiä ongelmia talvella. Voisi tietysti harkita laittaa 5W-40 eikä -50. Olisko se sitten parempaa voitelua? Meniskö bensaa vähemmän? Tiedä sitten... No mulla on 1.2 litran moottori, näin kesällä kuluttaa n. 6 l/100km. Ei oo paljoa.
Mut kiitti acid_rainille tiedoista.Noita 15W/50:siä taitaa löytyä lähinnä moottoripyöräöljyinä, niiden kierroskoneissa kun tarvitaan kuumankestoa.
5W/50 öljyt on liian lisäaineistettuja, ei uudet autot sellaisia kaipaa, joten 5W/40(luokitukset täyttävänä) on ihan hyvä valinta.
Hyviä öljyjä 5W/40 täyssynteettisinä esim. Mobil 1, Teboil Diamond, Total Quarts9000...
- kesäöljy
sopii kesäöljyksi öljysyöppöön kesäautoon. Itse käytän 5w50 öljyä ympäri vuoden 90-luvun autossani.
Joku sanoo, että liian lisäaineistettu ja ominaisuudet menee. Mutta kyllä nuo kylmäkäynnistysominaisuudet ovat ainakin omalla kohdallani pysyneet hyvinä. Ja öljyä kuluu vähemmän, kuin jos käyttäisi 30 tai 40 tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894