Voitte onnitella itseänne viisaasta päätöksestä! Onneksi suurin osa valtuutetuista ymmärsi kunnioittaa kuntalaisten enemmistön mielipidettä ja nähdä, mikä on sekä Ylihärmän että koko seutukunnan etu pitkällä aikavälillä.
Onnea Ylihärmä!
Iloinen kauhavalainen
131960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ONNITTELELLA SANOISIN OTAN OSAA.
...ylihärmäs sentään 12 viisasta miestä/naista .ei tosiaan voi kun onnitella.
Kaksitoista viisasta??
Eihän siinä porukas ollu kuin yksi "viisas," joka uskalsi olla eri mieltä kuin muut ryhmänsä jäsenet.
Loput yksitoista tottelivat "kekkostaan."
sama vouhottaja joka onnittelee liitoksien jälkeen paskat sanon minä! koko kuntaliitos vouhotus on täyttä sontaa!
..että TIETENKIN kokoomus ja remaripoppoo unelmoi lapuasta: onneksi-jälleen kerran -KESKUSTALAISILLA oli se maalaisjärki pääs.
Millä perusteella tämä vaihtoehto oli mielestäsi parempi? Onko parempi saada valtion porkkanarahaa miljoona € kuin 3 miljoonaa € ? Entä onko taloudellisesti järkevämpää liittyä muuttotappiosta, väestön voimakkaasta ikääntymisestä kärsivään, maatalousvaltaiseen, matalatuloiseen ja aliteollistuneeseen sekasikiökaupunkiin, kuin taloudeltaan ja elinkeinorakenteeltaan terveeseen teollisuuskaupunkiin, joka säilyttää väkensä? Onko 19,50 veroprosentti parempi kuin 18,50?
Kyllä koko maakunta nauraa tälle tyhmyydelle. Mutta mitäpä näiltä täkäläisiltä kepupölvästeiltä voisi vaatia, kun heidän järjenjuoksu on tätä tasoa.
Lainaan tähän Ilkasta 14.6 olleen haastattelun, jossa kahta täkäläistä kepuvaltuutettua haastatellaan.
Valtuutettu Riitta Haukkala:
"Mikä toinen kunta on niin yritteliäs ja toimelias kuin Ylihärmän kunta? Jos mennään valmiiseen eli liitytään Lapuaan, ollaan passiivisia. Pitää olla tekemisen meininki, taistelu olemassaolosta. Hirvittää, kun maailmasta tehdään niin kaupunkikeskeinen.
Haastetta haluaa myös Sauli Holkkola (kesk.).
- Lapualla on talous paremmassa kunnossa. Mutta jos neljä kuntaa tekee töitä yhdessä, alueella on jonkinlainen mahdollisuus kehittyä.
Holkkola sanoo katsovansa asiaa koko "pohjoisen kulmakunnan" kehityksen kannalta.
- Jos Ylihärmä jää ryhmästä pois, koko ympäristö kärsii. Kehittymättömyys heijastuisi Ylihärmäänkin. Ei yksi kunta tässä keskellä voi olla kuin Kauniainen, Holkkola vertaa."
Että tällaista tajunnanvirtaa.
..siis uudestaan:mikä vika keskustan valtuutettujen "tajunnassa" on??Juuri valt.Holkkolan puheessa näkyy se vastuuntunto,joka keskustapuolueella on koko valtakunnassa,elikkä perustamalla tänne pohj. e-p:lle kaupunki,koko ALUEELLA ON TULEVAISUUS!Luulettako te ylihärmäs,että teitin kunta maantieteellisesti siirtyisi jonnekin,jos te lapuan kans yhtysittä???
"siis uudestaan:mikä vika keskustan valtuutettujen "tajunnassa" on??"
No se, kun he eivät aja niiden etua, jotka ovat valinneet heidät etuaan ajamaan.
"Juuri valt.Holkkolan puheessa näkyy se vastuuntunto,joka keskustapuolueella on koko valtakunnassa,elikkä perustamalla tänne pohj. e-p:lle kaupunki,koko ALUEELLA ON TULEVAISUUS!"
Valt Holkkolan näkyy ainoastaan tyhmyys ja täydellinen piittaamattomuus oman kunnan asukkaiden edusta. Lisäksi siinä näkyy kepun sikamainen vallanhalu, jolle oman kunnan asukkaiden tulevaisuus on alistettu. Kunhan vain saadaan Ylihärmä liitettyä metsäläiskaupunkiin, jonka valtuustossa tuohivirsupuolueella on ehdoton enemmistö, niin eipä muulla väliä.
"Luulettako te ylihärmäs,että teitin kunta maantieteellisesti siirtyisi jonnekin,jos te lapuan kans yhtysittä???"
Emme luule. Elämä vain olisi paljon turvatumpaa vakavaraisessa sekä väestö- ja elinkeinorakenteeltaan terveessä kaupungissa, kuin taantuvassa ja velkaisessa agraarikaupungissa.
Kyllähän Ylihärmässä aina on hyvin pärjätty, eikä se yrittämisen perinne sieltä mihinkään häviä, liittyvät he sitten millaiseen poppooseen tahansa. Kunta lienee yhä yksi teollistuneimmista paikkakunnista ainakin Etelä-Pohjanmaalla ja kärkipäässä koko Suomenkin mittakaavassa. Kunnassa käydään kuulemma paljon töissä naapurikuntienkin puolelta. Nythän nämä heidänkin maksamansa veroeurot tulevat jäämään oman kunnan kirstuun siltä osin mikä nyt sitten kunnalle jää. Hyvä niin. Aika näyttää, mutta mikään maailmanloppu ylihärmäläisiä tuskin uhkaa kuntaliitospäätöksestä riippumatta.
Mutta meneekös se nyt ihan oikein, että kun me olemme ensin kunnan ja veronmaksajien voimakkaalla myötävaikutuksella saaneet kotikuntamme teollistettua niin, että työpaikkaomavaraisuus hipoo 150 prosenttia, niin sitten liitymme yhteen sellaisten kuntien kanssa, jotka eivät ole niin kauheasti välittäneet hoitaa asioitaan?
Jaksat todella pilkata niitä, jotka eivät ole kanssasi samaa mieltä.Alkaa hieman sinun jankuttamisesi ärsyttää,sama levy pyörimässä,et todellakaan näytä näkevän muissa mitään hyvää.Säälit kaikkia muita paitsi itseäsi,muut eivät sinun mukaasi hoida asioita,ole fiksuja ja filmaattisia,kuin sinä.Taitaa tuokin elämänasenne jossainvaiheessa käydä raskaaksi.
Minä en ainakaan ole ollenkaan varma että noista eri puolilla Suomea vireillä olevista kuntaliitoshankkeista on mitään apua mihinkään suuntaan. Suomi on niin laaja ja harvaanasuttu maa - ja sellaisena pysyy - että maakunnissa ihmisten elinolosuhteet muotoutuvat joka tapauksessa ensisijaisesti sen mukaan, miten valtiovalta (ja EU ylimpänä päällepäsmärinä!) suvaitsee sinne rahoja sijoittaa, tai olla niitä nyhtämättä pois paikallishallinnon omasta hallinnasta. En usko, että pitemmän päälle Ylihärmänkään tapauksessa on juurikaan mitään merkitystä sillä millaiseen kuntakokonaisuuteen se itsensä niputtaa. Kyllä valtio pitää huolen siitä, että kaikissa tapauksissa kuntien rahakirstun pohja häämöttää koko ajan!
Pöh, kyllä ylihärmäläisellä on ihan hyvät ajatukset, oikeastaan ainoat näissä ketjuissa, vaikka välillä se kuohahteleekin kepulieroineen - tyhmempi voi vaan sekoottaa kaikki asiapuheet ns. fiksuna ja filmaattisena.
Pitää mennä niillä päätöksillä jotka on nyt tehty, ylihärmäläisenkin. Tyhmintä on ruveta nylkemään uusia pakkosiippojaan. Kortesjärvellä ei tainnut olla valinnanvaraa liitoksessa, valtatiekin kun menee nyt kaukaa kirkonkylän ohi.
On tosi, että naarasluomalla on syystä tai toisesta teollisuutta. Yhtä tosi on, että puukkopitäjässä sitä ei enää oo niinkään paljon. Pitää vaan toivoa, että paikkakunnan palveluelinkeino pysyy ja paranee, härmissä se ei enää nouse.
Kauhavan Kylän keskusta siirtyy koko ajan valoristeykseen, ja siinä on kaupankäynnille tilaa vaikka kuinka. Kun vaan väki oppii ostamaan muutakin kuin ökymööpeleitä ja rihkamaa. Täkäläinen hienosto käy tietty Seinäjoella ostoksilla.
Työn/osaamisenjakoa siis, ei kaikkea joka paikassa, erikoistutaan sitten.
Kepulla on liikaa valtaa, mikä ei oo sinänsä huono asia, mutta kun sen käyttö on niin saatanan uskaltamatonta. Ei tuu tuottoa jos ei sijoita. Ja sitten kun uskalletaan, pannaan rahaa johonkin, jota voisi rahoittaa Tekes, Kera tms. taho.
Nyt on Ylihärmän pisneskokoomuslaisilla näytön paikka - Kauhavan siniset kun ovat vaan virkamiehiä ja muita komeljanttareita.