Häkämies vie meidät

4174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • vuosi sitten aseiden toimittaminen sotatoimialueelle oli laitonta, nykypäivänä tarkistetaan josko asian tola olisi muuttunut, eli että oltaisiin ruuvattu lakeja jotta hulluus voisi myös suomen siunauksella lisääntyä, siis ihmisten tappaminen.

    Äänestä

  • jaskajuuso kirjoitti:

    vuosi sitten aseiden toimittaminen sotatoimialueelle oli laitonta, nykypäivänä tarkistetaan josko asian tola olisi muuttunut, eli että oltaisiin ruuvattu lakeja jotta hulluus voisi myös suomen siunauksella lisääntyä, siis ihmisten tappaminen.

    eliitti tahtoo, että aseita lahjoitetaan, se ajaa heidän asiaansa. eli lakia on muutettava tarpeiden mukaan. onko se enää laki jos sitä noin ruuvaillaan. eikö tuo tarkoita suoraan sitä, että voidaan tehdä mitä vain laillisesti, kunhan vain ekana ruuvataan lait niin, ettei laki ole enää esteenä.

    ihminen on typerä, kuvitellessaan, että laki edes on pitävä, aivan kuin olisimme jotain perhanan robotteja, joiden koodaus on laki ja yhteiskunnan säännöt.

    Äänestä

  • jaskajuuso kirjoitti:

    eliitti tahtoo, että aseita lahjoitetaan, se ajaa heidän asiaansa. eli lakia on muutettava tarpeiden mukaan. onko se enää laki jos sitä noin ruuvaillaan. eikö tuo tarkoita suoraan sitä, että voidaan tehdä mitä vain laillisesti, kunhan vain ekana ruuvataan lait niin, ettei laki ole enää esteenä.

    ihminen on typerä, kuvitellessaan, että laki edes on pitävä, aivan kuin olisimme jotain perhanan robotteja, joiden koodaus on laki ja yhteiskunnan säännöt.

    "eikö tuo tarkoita suoraan sitä, että voidaan tehdä mitä vain laillisesti, kunhan vain ekana ruuvataan lait niin, ettei laki ole enää esteenä. "

    Lakeja on ollut ja tulee olemaan joka lähtöön.

    "ihminen on typerä, kuvitellessaan, että laki edes on pitävä, "

    Jos jotain lakia edes pannaan toimeen, niin yleensä se koskee eliitin ulkopuolisia. Ministeri voi tappaa autollaan kännisenä naisen ilman seuraamuksia Suomessa. Lahtiska taitaa tietää ex-lehtimiehensä kautta ihan liian paljon eliitin toilailuista, jotta poliisi uskaltaisi häntä pidättää.

    "yhteiskunnan säännöt"

    Psykopaatti näkee asian niin, että hänen yhteiskunnallinen tehtävänsä on kertoa kauniita tarinoita siitä, miten hyveellinen hän on. Vähän niin kuin lipposlainen sosialidemokraatti kehuisi yhteisvastuullisuuttaan kähmiessään toisella kädellä lahjuksia.

    Minä tässä katselin, miten isä, äiti ja kolme lasta olivat varkaissa Valintatalossa. Hmm. Mikäköhän käsitys heillä on "yhteiskunnan säännöistä". Mitä perheen lapsiin tulee niin minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa.

    Muuten, Häkämieshän puhui kotiväkivaltaa vastaan ennen tuomiotaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Natoon aselahjoitusten myötä kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1394182

Siten pommiuhahat koskettavat meitäkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu