Löysin tuollaisen "halvan" langattoman, onko kukaan kokeillut???
http://karavaanari.info/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=81&category_id=14&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35
Ei oikein selvinnyt tarkemmin millainen laite itsessään on.
http://karavaanari.info/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=81&category_id=14&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35
Ei oikein selvinnyt tarkemmin millainen laite itsessään on.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vähän "ahtaalta" tuo 3,5" tuntuu. Normaalisti ovat 5":sta ylöspäin.
Voi olla että menee tihrustamiseksi???
Kyllä tuo liki 2300 mummoa on mielestäni aikas paljon tuollaisesta tulitikkunäytön hinnaksi.
esim tuo: http://karavaanari.info/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=22&category_id=14&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=35
en ymmärrä näistä mitää :)
Ensinnäkin langaton ei ole LANGATON!
Joudut vetämään kameralle sähkön jostain ja antennipiuhan johonkin. Samoin näytöltä sähkö ja videopiuhat tuolle "keskukselle" ja sinne tietysti sähköt ja sen ssijoittaminen johonkin järkevään paikkaan pois näkyvistä.
Ja hinnat noissa on älyttömät!
Katsele tuolta Saksan maalta - ovat aivan eri hinnoissa kuin täällä!
esim.
http://technik.homat.de/technik/index.php/cat/c38_Komplettsysteme.html/XTCsid/2267b1b9f3fa879d45b4ed4a00f56b4f
tai
http://www.carlights.de/rueckfahrvideosysteme/rueckfahrvideosystem.html
Niin, eihä mikään toimi iha langattomasti - jostain pitää virta saada. Mutta ainaki vaunuun oli helpompi laittaa kamera joka otti sähkön takavaloista. Muita johtoja ei tarttenu laittaa (ei mitään antenneja eikä tarttenu vetää vaunun perästä johtoa autoon saakka). Autossakaan ei tarttenu ku laittaa virtajohto vastaanottimeen (ja tietysti johto vastaanottimen ja näytön väliin).
Itse katselin kans saksan hintoja mutta kun en osaa kuin suomea (välttävästi) niin empä uskaltanut alkaa ostamaan. Toinen oli takuujutut, kun en tiedä miten menetellä jos tuollaisesta ulkomaisesta kaupasta tilaa ja tulee ongelmia. Ja tuo harrastus on muutenkin niin hvetin kallista :)