Unohdin lahjakkaasti kaksi pilleriä peräkkäin ekalla viikolla ja nyt vielä kolmannen toisella viikolla. Olen unohtanut satunnaisesti kolmekin pilleriä kierron aikana ilman jälkiseuraamuksia, mutta onko tuosta peräkkäinunohtamisesta suurempi riski tulla raskaaksi? Kuukautisten alkamiseen on vielä puolitoista viikkoa aikaa niin en vielä tiedä olenko raskaana vai en.. Avomiehen kanssa ehkä jopa salaa toivotaan että olisin. =) Minulla on myös ollut outoa mielialan ailahtelua, alavatsakipuja ja väsymystä. Toki se voi johtua pillereiden unohtamisen aiheuttamista hormoniheilahteluista. Mutta olisiko jollakulla tietoa noista riskeistä?
Pillereiden unohtaminen
Huonomuistinen82
11858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jo yhenkin piltsun unohtaminen yli 12tunnin ajaksi tekee katkon kiertoon ja heikentää hormonin pitoisuutta. Jos siis sitä vaavelia ei halua niin kannattaa keksiä menkkoihin asti (ja niiden aikana) joku toinen ehkäisykeino, koska silloinhan uusi kierto lähtee käyntiin. Pitkäaikasella piltsujen nielemisellä on se hyvä puoli, että vaikutus säilyy sen seitsemän päivän yli, mutta koska olet unohtanut syödä niitä säännöllisesti niin hormonipitoisuus heittää aika lailla. Luultavasti noi oireet on ihan vaan pillereistä, jos et ole syönyt niitä kuin muutamia viikkoja. Kyllä se siitä lähtee, pistä puhelimeen muistutus tai jotain, että muistat ottaa sen napin jatkossa oikeeseen aikaan! :)
No arvatkaas mitä mulla kävi yks pvä.. no mä unohdin ottaa tsyrtekin ja sit aivastutti koko loppupäivän, se on kyllä unohtumaton kokemus.. en suosittele.. gauhia..
No ainakin siinä vihkosessa mikä tulee pilleripaketin mukana kerrotaan että miten se unohtaminen vaikuttaa. Levyn alku- ja loppupäästä unohtaminen on pahempi kuink levyn keskeltä ja jo yhdenkin pilleri unohtaminen voi merkitä että olet raskaana (jos siis olet harrastanut seksiä tänä aikana). Sinun tilanteessasi on todella hyvä että haluatte lapsen koska minun mielestäni todennäköisyys että olet raskaana on melko suuri.
Enpä nyt olisi niin huolissaan muutaman pillerin unohtamisesta. Unohtelin itsekin aikanaan... Ehkä olen hiuono sikiään, mutta eipä koskaan tarvinut edes huolestua. Nyttemmin en koko pillereihin edes koskisi, ovat sellaista myrkkyä...
Pari kaveriani on saanut muksun yhden unohdetun pillerin takia. Mutta tosiaan jos "haluatte" lapsen niin miksi hitossa poopsit pillereitä? Itekki niitä tuli joskus syötyä.. enää en koskaan edes harkitse että alkasisin moisia mömmöjä vetää.
naurettava juttu. jos haluat ja toivot (salaa) 'miehesi' kanssa, niin mitäs kyselet turhia...
pillerit kokonaan pois, silloin voi onnistua, eikä se ole vannottua sittenkään. Mutta oletko jostain jäänyt osattomaksi vai miksi salaa pitäis tuollaista tehdä. kyse on elästä, väärä paikka leikkiä. tuollaisia epäkypsiä on aivan liian monta, niitä ei tarvittaisi enää lisää.. mieti mitä teet.
miksi olet yleensä aloittanut pilsujen syömisen, jos oot noin vastuuton että otat niitä millon sattuu, ja varsinkin jos "salaa toivot" olevasi raskaana? tyhmää sanon minä!
Ilmeisesti ette nyt ole täysin käsittäneet, mikä on tämä homman nimi. Olen siis syönyt pillereitä kohta kolme vuotta ja unohdan ne hyvin harvoin. Joskus vain vahinkoja sattuu vai väitättekö itse olevanne täydellisiä? Ja en haluamalla halua vielä lasta kun on opiskelut yms kesken, mutta tässä kun olen "paniikinomaisesti" pohtinut, että entä jos on käynyt vahinko niin olen tullut siihen tulokseen, että se ei olisi maailmaa kaatava juttu. Ajatus lapsesta on jopa välillä tuntunut erittäin hyvältä, mutta en silti vielä harkitusti olisi valmis sitä hankkimaan. Mielestäni olisi enemmän vastuutonta hankkia lapsi tarkoituksella juuri nyt.
Ota pilleri aamulla ja tarkista vielä illalla, että se on otettu. Näin se ei voi päästä unohtumaan, jos todella haluaa ehkäisystä huolehtia. Pillerien hormonit vahingoittavat mahdollista alkiota, joten niiden kanssa ei kannata leikkiä.
ei nyt ollut tarkoitus loukata, mutta ihmettelen vaan, että jos olet jo 3 vuotta syönyt pilleretiä ja unohdat
vieläkin 3kpl pillereitä yhden liuskan aikana niin ehkä sun kuitenkin kannattas harkita jotain muuta ehkäisyä
kuin pillereitä, esim. sitä kapselia!
Jos sulle alkaa toi pillereiden unohtaminen tulla tavaksi niin miten olisit jos menisit lekuriin keskustelemaan mm ehkäisykapseleista tai ehkäisyrenkaasta. Ei olisi huolta sitten siitä onko nyt mahdollisesta raskaana vai ei. Ja mitä pillereiden unohtamiseen tulee niin itse olen käyttänyt niitä reilun kolmen vuoden ajan ja vain kerran unohtanut yhden pillerin ja sekin oli myöhässä alle 12 tuntia.