Haluaisin kysyä anarkisteilta, onko uusi oikeistohallitus vaikuttanut negatiivisesti anarkismin yhteiskunnalta saamaan tukeen, vai onko se pysynyt ennallaan?
Anarkismin rahoitustilanne
Riittävä?
262025
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Onko anarkismilla sponssaajia? Taidan olla ihan tietämätön asioista, mutta luulin että anarkistit ovat sekalaista seurakuntaa jotka kokoontuvat "ilmaisissa tiloissa" ja kahvit ja munkit syödään omakustanteina. Anarkismi kun luonnostaan on sellainen ismi joka ei tuota mitään aineellista, niin miksi sitä kukaan rahoittaisia?
Jos anarkismi olisi bisnestä niinkuin kapitalismi on, kyllähän siihen rahaa syydettäisiin. Ja totuushan on että kenen juomia juot sen juttuja kuuntelet.
kela, isi ja äiti?
Mitä on anarkistit??Ihmiset,jotka ajattelelevat,että voisi olla yhteiskunta,missä ei olisi mitään sääntöjä??Joku voisi vastata,kun en oikien asiaa tunne.Niin kauan,kuin yhteisöllistä elämää on ollut,on ollut järjestelmä,joka määrää,miten voidaan yhdessä elää.Muu johtaa kaaokseen.Ei se todella riitä,että julistaa olevansa anarkisti,vaan pitäisi miettiä ,mitä siitä seuraa.Järkyttävä tragedia.Tällainen lie useimpien tämän aatteen kannattajien korvien välissä?
anarkismista. Ei oikea anarkismi ole pommidiplomatiaa, vaan aivan jotain muuta. Siitä huolimatta on syytä olla peloissaan. Se järkyttää.
toteuttamistavat/ ilmentäminen lienevät suorassa syy-yhteydessä älykkyysosamäärään.Jonkinasteinen kaaoshan tällä planeetalla/yhteiskunnissa on jo huolimatta koko aatteen olemassaolosta...anarkiaa voidaan toteuttaa myös korkeimmissa yhteiskuntaluokissa, sekä taloudellisissa että poliittisissa konteksteissa. Useimmat Matti Meikäläiset eivät edes tajua mieltää kys. vaikuttamista/vallankäyttöä anarkismiksi vaan päkistelevät kuuliaisesti päivästä toiseen katsellen kulmain alta niitä partajeesuksia, jotka öykkäröivät, elävät useimmiten sos.tuilla, ja siinä välissä etsivät sitä, mitä teksisivät kun aikuisiksi kasvaisivat samaan aikaan kun esim. hallitus rukkaa perintöverotusta. Mitäs kaikkien Matti Meikäläisten hampaattomuudesta sitten seuraa? Nykyinen Suomen valtio, vaikkapa.
Järkyttävä tragedia.
ota ny saatana jo selvää siitä aatteesta ja lakkaa mesoamasta netissä.
huvittavaa lukea näitä sun juttuja kun tiedät asiasta yhtä paljon ku orava avaruusraketista
ja tää demokratiako susta on niin mahtava keksintö?
hieno idea mut toteutus on samaa tasoa kun kommunismissa venäjällä...
ei toimi.
on kotoisin?
iha ittekö keksit vai luitko oikeen jostai tukimuksesta?
sossusta en hae rahaa saati kelalta.
käyn töissä, en riko paikkoja eikä kyllä yksikään anarkisti jonka tunnen... ja tunnen aika monta kun koko kaveri piiri niistä tuppaa koostumaan.
anarkisteita tupataan puhuun nykypäivänä aika paljon paskaa, mut nää suomi24 keksustelut on kyllä jotain ihan omaa luokkaansa
oi tapoja,minähän olen anarkistisen vellihoususukupolvi syndikaatin epäonninen kantaäiti, joka porstuassa heiluttaa hellakoukkua häpeissään ja vihaisena niistä lapsuksista,joiden piti pelastaa maailma kaikelta pahalta, mutta jotka pikku hiljaa muuttuivat pelastettavien kaltaisiksi, imeytyivät koneistoon, littaantuivat kaksiulotteisiksi veltoiksi vikisijöiksi ja tulivat syödyksi kuin Euroshopperin lasagnelevyt.
Kaikille anarkisteiksi itseään kutsuville suosittelen yleissivistystä, myös niille jotka käyvät töissä.
Kellä silmät on se nähköön,kellä korvat se kuulkoon, huips mitä viisautta lapsoseni;)
vintti pimee, vai yritätkö leikkiä jotain vitun runoilijaa?
yleis-sivistystä? sain sitä ihan tarpeeksi lukiossa, kiitos vain.
heh
hyvä yritys silti sivuttaa suora kysymys. mistä helvetistä nää sun tiedot on peräisin?
nyt kun alat vielä selittää politiikkaa ohittaaksesi helepon kysymyksen... susta vois tulla vaikka... KANSANEDUSTAJA
onneksi olkoon, kymmenen pistettä ja papukaija merkki
Kuinka rakastankaan nuoruuden uhoa, oletkohan sinä se hemmo, jonka vyössä luki punk on hyvä yhtye tai se joka kyseli, että mitä tarkoittaa puolue?:)
Tiedot ovat peräisin vaikkapa valtamediasta, joita luulisi anarkistienkin seuraavan. Pusi pusi. Palataan laatikolle leikkimään kunhan olet himpun veraan viisaampi.
ps.Hullu olen ja kansanedustajaksi en halua,koska he puhuvat yhtä paljon p.askaa kuin anarkisteiksi itseään tituleeraavatkin, sanoisi kenties myös edesmennyt suuranarkisti M. Gandhi.
aikuiseksi. Kukahan se täällä mesoaa??? Kyllä nyt nappinaksuttelija hävis tämän jutun 6-0!
Hah, anarkisti ja muka töissä? Ettet vaan olisi yhdyskuntapalvelussa, se ei ole oikeata työtä...
miten paljo orava tietää avaruusraketista??? Väitätkö että se on tyhmä elukka? Jätkä on vielä eläinten vihaaja....
sulta tota läppää tuntuu kyl lentävän.
vakavasti ottaen, oot lapsellisempi kun yksikään kokoomuslainen
ei en ole kumpikaan. =)
ja pusi pusi vaan itselles.
ps. etpä raukka osannut taaskaan vastata yksinkertaiseen kysymyksee.
pps. yleissivistys vois tehdä sulle ihan hyvää
vastasithan sie,
valtamediasta...
noo täytyy sanoa että oon siinä sulla tiedonlähde.
onnea
ei sori nyt kauheasti jos tuotin pettymyksen, mutta ei mulla ei ole rikosrekisteriä
sulle kans, yleissivistys ja käytöstavat vois tehdä hubaa
mihin ihmeeseen tarvitset 3 kysymysmerkkiä... eikö leikkaa vai?
no varmaan kaiken. käy kysymässä =)
ja joo, en pidä kaikista eläimistä. kanasta eniten, se kun tuppaa maistumaan ihan kohtuu hyvälle
hmm... taas näitä kolmen kysymysmerkin kavereita...
ettet vaan olis aina se yks ja sama heppu?
oikeesti, tee itselles profiili...
jokaisen lauseen jälkeen tyhjän rivin. Onko vaikeata muodostaa/ymmärtää pitkiä ja yhtenäisiä lauseita.
Ja kaiken varalta uudestaan, että menee perille:
Mi-hin si-nä tar-vit-set jo-kai-sen lau-seen jäl-keen tyh-jän ri-vin.
On-ko vai-ke-aa muo-dos-taa/ym-mär-tää pit-kiä ja yh-te-näi-si-ä lau-sei-ta?
hymiöitä, melko teinikampe!
toomotteet kavelit jotka ei osaa käyttää oikein ees space näppäintä tuskin tajuaa.
selkeyden vuoksi, notta tiedät
=)
=)
=)
kitisemään jo ihna omiaan, mene hoitoon..
joten tulha luttuttaa
olet idiootti. ja köyhä sellainen
en ole mikään einstein
äo 152
mut kyllä mä uskoisin sillä pärjääväni
=) köyhyys on niin suhteellinen käsite...
ps. jos sulla ei ole parempaa sanottavaa, niin jätä sanomatta. (haistattelu/panettelu ei tee susta yhtään kovempaa)
eikä se siitä miksikään muutu. Aikuisena sitten ymmärrät asiat paremmin...
ai että sitten aikuisena? =)
nojaa, olen kyllä aikuinen, toisin kuin eräät teinixit
ja kyllä muuttuu...