omavanhurskas, kaikkitietävä toisten tuomitsija, joka on niin itseään täynnä, ettei siihen enää Kristus mahdu mihinkään.
Teennäinen kieroilu ja raamatunlauseilla ratsastus ei riitä tekemään sinustakaan uskovaa, vaan siihen vaaditaan syvällistä Kristuksen tuntemista,
ja kuuliaisuutta taipua Jumalan Sanan opetukseen, jonka voi ainoastaan todellinen Jeesuksen tuntemus ja Pyhä Henki vaikuttaa uudestisyntyneessä sydämessä.
Antti V Kantolalle!
6
251
Vastaukset
ALHAISEN KÄYTÖKSEN POHJANOTEERAUS
Sinä joka muka kirjoitit "Antti V Kantolalle", olet viheliäisistä viheliäisin kirjoittelussasi.
Kuittaat kirjoitukseni kirjoittamalla aivan TOISAALLA muka minulle ns. avoimen kirjeen.
Siksi se olisi saattanut juuri minulta itseltäni jäädä huomaamatta. Sinulle oli TÄRKEÄMPÄÄ se, että ainakin MUUT sen havaitsisivat. Kieroa peliä tuo.
Sivistynyt esittäytyy itsekin, mutta minä en valitettavasti voi lakia toisen puolesta täyttää. Velvollisuudentuntoisena vastaan sivistyneesti, en kuitenkaan sievistellen.
Kunhan ensin luen tuon avoimen esityksen, jonka kaikki muut jo ovat nähneetkin.
1. Mistä näkee, että "olen itseäni täynnä"?
2. Mikä paljastaa kaikkitietäväisyyteni, sillä ainakaan itselleni ei sellaista ole paljastunut?
3. Mikä teksteissäni viittaa omavanhurskauteen - armon korostaminen vaiko minkä?
4. Etkö todellakaan näe Kristuksen mahtuvan kirjoituksiini, vaikka vain Hänen persoonaansa ja osuuttaan korostan?
5. Voitko vertailun jälkeenkin vielä sanoa , että ratsastan raamatunlauseilla. Sillä useimmat käyttävät vain irtojakeita, mutta minä koko asiayhteyttä sekä annan viitteet raamatun kokonaisuuksiin.
6. Kerro, mitä sinun käsityksesi mukaan on "syvällistä Kristuksen tuntemista! Mielenkiintoni aina herää, kun joku kertoo Kristuksen sisäisestä tuntemisestaan, sillä jokaisella on erilainen henkilökohtainen suhde Hänen kanssaan.
7. "Teennäinen kieroilu" - mitä se on ja mitä on aito sellainen? Luulin että kaikki kieroilu on aitoa, sydämen syvyyksistä ammennettua. Missä lauseissa minä harrastan kieroilua Raamattua vastaan?
8. Mikä sitten "riittää" tekemään minusta uskovan - luulen että Jeesus riittää?
9. Missä kohdin en muka taivu Sanan opetuksiin? Eikös Ellenin opetukset sentään ole eri asia kuin suoraan Sanasta saatu?
10. Millä oikeudella - ilman viittaustakaan Sanaan - erottelet jotkut uudestisyntyneet - ainakin minut - uudestisyntymättömiksi?
"MIELESTÄNI"
Kun omankin todistuksesi mukaan on kyse vain sinun yksittäisestä mielipiteestäsi, niin miksi se piti ensin julkaista kaikille ja sitten onneksi sattumoisin havaitsin minäkin sen?- "Se koira älähtää,
johon kalikka kalahtaa",sinuun kalahti tämä:
1. "Olet itseäsi täynnä"!
2. "Olet olevinasi kaikkitietävä"!
3. "Puhut valheellisesti lähimäisistäsi, korostaen samalla ommaa paremmuuttasi!"( Se on omavanhurskautta.)
4. Teksteissäsi EI KOROSTU ARMO, eikä rakkaus, joten ne eivät ole Kristuksen henkeyttämiä, eikä Pyhän Hengen opetuksessa kirjoitettuja.
Mielestäni olet vain itsekorostusta hakeva, lipeväkielinen asioiden vääristelijä!
Tämä on minun mielipiteeni asioista. Jokainen saa muodostaa omansa.
Sinä joka kokoajan puhut vääryyttä ja omia vääristyneitä käsityksiäsi ja olettamuksiasi toisista, opettele kestämään myöskin itseesi kohdistuva arvostelu! "Se koira älähtää, kirjoitti:
johon kalikka kalahtaa",sinuun kalahti tämä:
1. "Olet itseäsi täynnä"!
2. "Olet olevinasi kaikkitietävä"!
3. "Puhut valheellisesti lähimäisistäsi, korostaen samalla ommaa paremmuuttasi!"( Se on omavanhurskautta.)
4. Teksteissäsi EI KOROSTU ARMO, eikä rakkaus, joten ne eivät ole Kristuksen henkeyttämiä, eikä Pyhän Hengen opetuksessa kirjoitettuja.
Mielestäni olet vain itsekorostusta hakeva, lipeväkielinen asioiden vääristelijä!
Tämä on minun mielipiteeni asioista. Jokainen saa muodostaa omansa.
Sinä joka kokoajan puhut vääryyttä ja omia vääristyneitä käsityksiäsi ja olettamuksiasi toisista, opettele kestämään myöskin itseesi kohdistuva arvostelu!Jos todella tietäisit jotain oleellista minusta, syyttelyllesi ei riittäisi edes sanoja. Niin mätä minä itsessäni olen. Mutta Jeesus ei minua häpeä, sillä juuri minua varten hän tuli. tuli, sillä olen sukua Hänelle, Hänen omansa jo siksikin. Tuhlaajapoika vieraalta maalta.
Jeesuksen sukuluettelo
Luuk 3:23
Jeesus oli noin kolmenkymmenen vuoden ikäinen aloittaessaan työnsä. Hän oli -- näin luultiin -- Joosefin poika. Joosefin isä oli Eeli, [3:23-28: Matt. 1:1-17 : Luuk. 4:22; Joh. 6:42].
. . .
Luuk 3:38
Tämän Enos, tämän Set, tämän Aadam, tämän Jumala. [Ap. t. 17:29]
- kiinnostua
En vähempää voisi kiinnostua jonkun minulle tuntemattoman kirjoittelijan henkilöllisyydestä.
Miksi onkaan avattu keskustelu jonkun kirjoittajan persoonasta? Olemme kiinnostuneita vain asioista.
Antti V Kantola ei meitä kiinnosta lainkaan, mutta erittäin mielenkiintoisia ovat hänen hyvin perustellut ja täyttä asiaa puhuvat kirjoituksensa.
Ainakin minulle niissä on joka kerta jotain uutta ja VALAISEVAA. Joten - pliis - ei AVK:ta vaan SANAA!- "särkelä itte"
Noinkin alas voi näköjään ihminen vajota!
- alasvajoamisellaan
"särkelä itte" kirjoitti:
Noinkin alas voi näköjään ihminen vajota!
Mistä te puhutte? Onko armon oppi niin tylsää, ettei siinä aiheessa kukaan halua pysytellä?
Mutta jumalannälkä ja armonjano syntyykin vain tarpeesta. Kun näkee tarvitsevansa elävää leipää ja elävää vettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861739Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171091Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981046Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79952- 91794
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs50695- 53674
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51671