Onko järkeä?

omalla urheiluautolla(ikiom...

Tervehdys!
Kuljen kesäisin työmatkani,suht koht nopealla voidaan sanoa melkein kilpurilla (ahvenisto kierrosaika 1.3713).Se mikä mättää on, että haastetetaa liikennevaloissa.Ja varmaan "haastajat"ajavat työsuhdeautoja.Esim:1 50kmh liikennevalot,olen oik kaistalla yksin perässä tulee esim BMW ottaa vas kaistan,Sallittunopeus 50km.Olen nopeampi lähtijä valoista saavutan sallitun rajoitus nopeuden huomattavasti nopeammin kuin vas kaistalla oleva,jonka nopeus,minut ohitettaeassa on ainakin 80-100kmh.Minun auton kiihtyvyys arvo:0-100 5,9 sek,kysyn miksi saan "haasteita" jatkuvasti?Älytöntä!Haluan itse noudattaa liikennesääntöjä.Harmittaa vaan se,että itse pyrin noudattamaan nop rajaoituksia.TIETÖIDEN OHITUSKIELTOJA yms.Poliisiahan ei näy "mailla halmeilla".Haluaisin vastauksen LIIKKUVANPOLIISIN päällikön vastaavan tähän!Olen ammatiltani "rekkakuskinsaatana"

6

1974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onaaja.

      yksi totuus on, että elämänsä varrella,
      ohittajat ja sakonsaajat kyllä rangaistaan useaan kertaan.

      tulee pikku kolhuja, tulee niska ja hartiavaivoja,
      jotka alkavat vuoskymmenien jälkeen vaivaamaan koko loppuiän.

      Yksi esim. on vaimoni,
      auto ajoi kaupungissa perään 22v iässä.
      nt 48 v alkoi vaivaamaan, meni kuvauksiin, todetiin useita kasvannaisia ja rustoutumia,
      heti vanha lääkäri sanoi, onko kolaroitu nuorena tai pudottu jostain.

      10 vuotta on lääkäreitä kierrelty,
      ei voi nukkua kuin 2 tuntia kerrallaan, ei ole kovin kivaa.

    • .....

      Joko se vallesmanni on soitellu? Mitä se sano?

    • tavalla:

      Kun valo vaihtuu vihreäksi, kiihdytä *rauhallisesti* nopeusrajoitukseen. Kukaan ei kisaa.

    • antti asentaja

      taidat nyt vaan kehua autoasi keksityn jutun siivellä?

    • Höl..Volvoilija

      Sama vikaa täälläkin, jotkun kun huomaavat perheautoni perässä T5 merkin niin johan täytyy kokeilla kuinka oma auto kulkee, siis sen naapuri kaistalla olijan. Useimmiten nuorehko mieshenkilö duunatulla vanhemmalla autolla:) Olen kuitenkin pitäytynyt kiihtyvyyskokeista yleisillä teillä ja hetken kiihdyttänyt, sallittuun nopeuteen,ja sen perään lyönnyt jarruja, olettaen että takana ei kukaan kaasuttele samaan tahtiin kuin minä..yleensä kun, taaksejäänyt, härnääjäni tämän jarrutuksen huomaa, jarruvaloistani, niin loppu hänenkin intonsa kiihdyttelyyn, suosittelen!

    • miksi et

      vaikka ajaisi ihan omaa ajoasi ja antaisi muiden mennä menojaan. Valoissa kun tulee haastaja niin voit kiihdyttää vaikka vähän normaalia hitaammin ja antaa kiihdyttelijän mennä? Vai onko sittnkin tarvetta välillä näyttää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe