Missä se raja menee jolloin dsl-veroa joutuu maksamaan tavallista enemmän? Milloin tarvitaan kuorma-autokorttia? Oliko se muistaakseni 3500kg kokonaismassan
ylittävät uudet asuntoautot esim. 3-akseliset luetaaan kuorma-autoiksi? ja silloin napsahtaa 500
euroa veroa/ vuosi?
ylittävät uudet asuntoautot esim. 3-akseliset luetaaan kuorma-autoiksi? ja silloin napsahtaa 500
euroa veroa/ vuosi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos on vara ostaa 3-aks asuntoauto niin silloin dieselvero on pieni menoerä.
Ja muutenkin dieselvero maksetaan tonneista elikä mitä isompi auto sen kallimpi vero.
Näin viikonloppuna 2-akselinen jossa oli iso vero koska se oli bussialustalle rakennettu.
En ole kirjoituksen aloittaja, mutta et viitsisi olla mainomatta "peraukis" asioita. Tuo kertoo että juuri sinulla on finanssi heikoilla, ei välttämättä aloittajalla.
Kai sinä tiedät, että rikkaus ei koostu tuloista vaan kohtuullisista menoista - ja on asiallista saada tietoa hieman laajemmaltikin asioista.
tarvitaan kaikissa yli 3500 kg autoissa oli sitten uusi tai vanha, ei se akselien lukumäärä siihen vaikuta. Empää tiedä dieselveron osuutta kun maksan käyttömaksun.
jokaiselta alkavalta 100 kilolta matkailuauton kokonaismassasta laskien. esim. 3500kg matkailuauto= 35x0,009=0,315€/päivä x 365= 114,975€/vuosi. Päälle tulee ajoneuvovero joka on ennen 1994 käytöönotetuista 0,26€/päivä ja uudemmista 0,35€/päivä eli 94,9€/vuosi tai 127,75€/vuosi. Käyttövoimavero nousee siis aina kokonaismassan noustessa 100kg. Matkailuautot ovat henkilöautoja M1 painosta huolimatta, mutta jos kokonaismassa nousee 3500kg niin ajamiseen vaaditan C-kortti. Tv. Ari
Ajoneuvovero koostuu perusverosta ja käyttövoimaverosta. Edellä kirjoitin virheellisesti perusverosta ajoneuvoverona. Perusvero on siis 0,26€/päivä tai 0,35€/päivä.
Tv.Ari
eli 3500:n kilon jälkeen jokaista sataa kiloa joka ylittää tämän summan lätkäistään 114 euroa lisää. Eli jos asuntoauto painaa yli 4000kg niin dieselvero
on 114 5*114 euroa= yli 600 euroa. Ja tähän vielä
ajoneuvovero päälle, tottakai. Käsitinkö oikein? Nyt
ymmärrän miksi yli 3500 kg kokonaispainon ylittäviä
asuntoautoja näkyy teillämme aika vähän. Harmi sillä
juuri näissä olisi tilaa enemmän.
esim 6 tonnin autosta perusvero on alle 130 euroa ja käyttövoimavero alle 200 euroa edellä olevan laskutavan mukaan, yhteensä siis hieman yli 300 euroa.
Toisaalta kunnon yli 3,5 tonninen maksaa pitkälti yli 100.000 euroa. Veron määrällä, 300 tai 600 euroa / vuosi ei varmaankaan ole kovin suurta merkitystä yli 3,5 tonnisten autojen yleisyyteen...
niin ajoneuvoveroksi tulee 40x 0.009€=0,36€/päivä x 365 = 131,4€/vuosi käyttövoimaveroa ja perusveroa käyttöönottopäivän mukaan 94,9€/vuosi tai 127,75€/vuosi.
Ajoneuvovero vuodessa 4000kg painavalle 1994 jälkeen käyttöönotetulle autolle on siis 131,4€ käyttövoimaveroa ja 127,75 perusveroa = 259,15€/vuosi. Ajoneuvoveron erotus siis 4000kg ja 3500 kg välillä on 259,15€-242,73€= 16,42€.Eli ei paljon. Perusvero on sama molemmilla.
Miksi yli 3500kg kokonaimassan ylittäviä autoja liikkuuu vähemmän johtuu C-kortti vaatimuksesta. Pienemmästäakin autosta tiputetaan matkustajamäärää auton saamisksi kokonaismassaltaan alle 3500kg. Isot kolmeakseliset ovat myös niin kalliita, että niitä näkyy harvemmin.
Matematiikan opinnot on jääneet heikonlaisiksi, kun käsityskyky ei pidemmälle riitä. Onneksi fiksummat ovat oikaisseet harhaluulot.
jokainen voi erehtyä joskus. Itse olen toiminut
erikoislääkärinä yli 30v, eikä valituksia ole tullut.