Autossa on jääkaappi Electrolux RM 123E, jota oli käytetty kaasulla. Poistin kaasusysteemin, mutta miten saan jääkaapin toimimaan 12 voltilla, kun ohjekirja ei ollut mukana? Tyyppimerkinnän mukaan sitä voi käyttää kaasulla, 12V ja 220V. Onko kaapin takana jotakin nappuloita, joilla voi muuttaa sen 12 voltilla toimivaksi.
Jääkaappi 12 voltille ??
7
3488
Vastaukset
- siinä ohjauspaneelissa
ovat kaikki käyttökytkimet. Ei siellä takana ole niitä. Miksi otit kaasumahdollisuuden pois? Sehän on paras. Voi olla, että sitä kaappia on tehty erilaisia versioita ja kaikissa ei välttämättä ole 12V kytkentää. Myös se vaatii paljon akkukapasiteettia toimiakseen.
- 12 voltin
käyttömahdollisuus. Auto on Ruotsista, ja kaasupullo oli pieni, noin 5 kg:n. Kun Suomen määräysten mukaan kaasupullo pitää olla ulkoapäin asennettava, niin en alkanut tekemään aukkoa auton kylkeen sen takia. Koska liikutaan vain kesällä, niin pienellä kaasukeittimellä keittää kahvit nopeasti.
Autossa kaksipiirinen sähkösysteemi, jossa asunto-osalle on oma piiri ja 2kpl 90A akkua, jotka latautuvat ajon aikana. Auton oma akku on sitten se kolmas.
Mutta kiitos teille neuvoista.
- kun muuta ei saa
elikä kaasu tai 230 V. Ei kaappi pysy kylmänä 12 V.
- tämä_
Jääkaappia käytettäesssä 12 V täytyy auton moottorin olla käynnissä.
- Kessu !
Electroluxin käyttöohjeet löytyvät Dometicin sivuilta.
Yleensä matkailuauton valmistaja asentaa releen estämään 12 V:n käyttöä moottorin ollessa sammutettu, koska jääkaappi on varsinainen virtarosvo. Yleensä mikäli halutaan käyttää kaasutonta systeemiä, niin asennetaan kompressorijääkaappi ja kaksi hupiakkua kuten sullakin. Tarkista käyttöohjeesta jääkaappisi tyyppi, mutta ei se kompurakaappi voi olla, jos siinä oli kaasusysteemi.
Mutta vetäsepäs se turbosi käyntiin ja katso tuleeko silloin jääkaapille 12 V ???
Jos kuitenkin haluat käyttää todennäkösesti absorptiojääkaappiasi 12 V:n sähköllä pysäköitäessä, niin tarkista käyttöohjeesta, paljonko virtasta se vaatiikaan.
Jos varmasti haluat niin ohita rele siirtämällä todennäkösesti laturista lähtevä herätevirtapiuha auton akkuun, mikä sekään ei ole kauhean viisasta, koska silloin saatat saada jääkaapillasi myös auton akun tyhjäksi ! - karvanaamari
Jääkaapissa on valmiina 12V vastus. http://www.dometic.com/templates/Product,10598,1220.aspx
Jääkaappiin on kytketty 12V jännite, jos automaattisytytys toimii. Aikaisemmin on jo vastattu, että jääkaappi on tarkoitettu toimimaan 12V virralla vasta auton käydessä (latauksen toimiessa). Max input 12V 75W ja Max input 220V 75W.
12V/75W vastus on liian pieni jäähdyttämään täyttä jääkaappia sopivaan käyttölämpötilaan. Se pitää jollakin tavoin jo jäähtyneen kaapin lähellä tavoite lämpötilaa. Kaapin jäähdytys pitäisi suorittaa joko kaasulla tai 230V jännitteellä.
Parempi on katsella uutta kompressorikaappia tilalle, jos on saatavilla sopivan kokoista. - otek
on että 12 Voltilla ei kyllä kaappi kylmene tarpeeksi.Kylmä kaappi pysyy kylmänä tai ainakin hidastaa lämpenemisen ajon aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847