Suomettuminen 1941-1943

Suomi ei suomettunut vasta 1945-1990, kuten usein kuvitellaan, vaan suomettuminen alkoi jo jatkosodassa.

Ensi alkuun suomettumisen kohde oli tietenkin eir kuin myöhemmin, eli natsi- Saksa. Kuten myöhemmin YYA-kaudella, myös jatkosodan aikana lehtiä opastettiin valtionjohdon toimesta kirjoittasmaan Skasasta vain "oikeaa tietoa" eli ts. poiliittisesti korrektia ja itsesensuroitua tietoa. Esimerkiksi hävitysleireistä ei olisi saanut kirjoittaa, vaikka niistä olisi tiedettykin. Myös Saksan tappioita vähäteltiin lujasti.

Sama suomettuminen tapahtui useilla yhteiskunann aloilla. Jopa kirkonmiehet tapailivat esimerkiksi norjalaisia natsipiispoja ja mielistelivät Hitlerille uskollista natsikirkkoa, koska sillä tavalla sai kivoja etuja ja tulevaisuudennäkymiä. Eräät tekivät tämän jopa tietäne natsi-Saksan kaikista vastenmielisimmistä piirteistä. Eräät tekivät mieluisaa yhteistyötä Gestapon ja muiden hämäräperäisten natsien terroristiorganisaatioiden kanssa.

Samaa tekivät kaikki herraportaan henkilöt. Ylin poliittinen johto oli ehkä poikeus, koska se tajusi jo 1941, että Saksa häviää ja että Euroopan natsimieliset tullaan hirttämään koston ajan koittaessa. Yhteistyö ja mielistely rajoitettiin väistämättömimpään.

Tästä ei ollutkaan ollenkaan vaikea ottaa Saksan totalitaristisen ja sairaan järjestelmän kanssa toimiessa opittuja itsesensuurin, mielistelyn ja "Berliininkortin" käyttöä varastosta heti aseidne vaiettua 1944. Venäläisten nuoleskelu, vehkeily NKVD:n ja muiden hämärien elinten kanssa, itäisten suosionosoitusten kerjääminen ja kaikkien muiden saksanreissuilla opittujen keinojen käyttö alkoi saman tien.

Neuvostoliiton ei tarvinnut suomettaa Suomea. Suomi tiesi jo miten perverssin totalitaarisen diktatuurin kanssa tuli menetellä ja samalla hankkia itselle kivoja etuja, kuten oikeus ajella mustalla autolla Moskovan diplomaattikaistaa.


- Tämä esitelmän lähteenä toimivat artikkelikokoelman "Suomettumisen uusi historia" useat artikkelit.
8516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Puhut ihan täyttä paskaa, Ei mitään lähdeviitteitä tai linkkejä mihinkään, Omaa subjektiivista vähä-älyistä paskaa..

Äänestä
  • Siinähän ne oli. Käy hakemassa teos kirjastosta tai osta ja lue se sitten, mielellään ajatuksen kanssa.

    Niin omahyväinen en ole, että väitän tuota omaksi tekstiksini. Sen takia laitoinkin lähtene loppuun.

    Äänestä

suurvallat käyttäytyvät kuten gangsterit ja pienvallat kuten prostituoidut.

Tämä on syytä muistaa moralisoitaessa suomettumista tai valtiollista perseennuolentaa. Sitä sanotaan toisella nimellä reaalipolitiikaksi.

Äänestä
  • Suomettumisen aika oli minuasta hyvää aikaa Suomelle, se loi etenkin hyvät kauppasuhteet neukkuihin, korkeimmillaan neljännes ulkomaankaupan tuonnista ja viennistä. Myös suuret rakennusprojektit kuten Kostamus jne. työllistivät suomalaisia. Ite olin -70 luvulla Eestissä raksahommissa. Ja tuolloin Paasikivi-kekkosen linja oli lähes kaikkien hyväksymä linja. Suurin suomalainen kisassakin kekkonen oli kolmas. Ja on syytä muistaa suomettumis-käsite tuli ulkoa, Länsi-Saksasta.

    Äänestä

  • olivat aika moiset kirjoitti:

    Suomettumisen aika oli minuasta hyvää aikaa Suomelle, se loi etenkin hyvät kauppasuhteet neukkuihin, korkeimmillaan neljännes ulkomaankaupan tuonnista ja viennistä. Myös suuret rakennusprojektit kuten Kostamus jne. työllistivät suomalaisia. Ite olin -70 luvulla Eestissä raksahommissa. Ja tuolloin Paasikivi-kekkosen linja oli lähes kaikkien hyväksymä linja. Suurin suomalainen kisassakin kekkonen oli kolmas. Ja on syytä muistaa suomettumis-käsite tuli ulkoa, Länsi-Saksasta.

    Suomettuninen todellisuudessa:

    "Käsitteellä tarkoitettiin negatiivisesti Suomen joutumista Neuvostoliiton valtapiiriin. Suomessa Neuvostoliiton vaikutusvalta ulottui myös sisäpolitiikkaan ja ilmeni mediassa ns. itsesensuurina."

    "Neuvostoliitto nimitti tietyt suomalaiset puolueet ja poliitikot "neuvostovastaisiksi". Näitä puolueita ja poliitikkoja ei sitten päästetty johtaviin asemiin vaalituloksesta riippumatta. Suomettuminen johti siihen, että moni porvarillinenkin poliitikko pyrki "neuvostoystävälliseksi" eli luottamuksellisiin suhteisiin Neuvostoliiton kanssa."

    "Suomettumiseen liittyy läheisesti myös termi itsesensuuri. Tässä yhteydessä sillä tarkoitetaan suomalaisten itse suorittamaa julkisen keskustelun valvontaa, jossa kaikki hiukankin Neuvostoliittoa kohtaan negatiiviseksi arvioitu aineisto joutui voimakkaan paheksunnan kohteeksi ja "Suomen ja Neuvostoliiton välisiä suhteita" vahingoittavan materiaalin julkaisemisesta pyrittiin pidättäytymään."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomettuminen

    "Suomen lehdistön suomettumisesta ja syyskuun 2001 valtiovierailun aikana lehdistötilaisuus Helsingissä antoi hänelle varmuuden siitä, että Suomen lehdistö on hänen otteessaan, käskettävissään. Varjonyrkkeily Suomen median ja Putinin välillä oli alkanut edellisen vuoden kesäkuussa presidentti Tarja Halosen Moskovan-matkalla. Silloin Putin käski suomalaisia toimittajia lopettamaan puheet pakkoluovutetusta Karjalasta ja tätä kieltoa Erkko joukkueineen totteli.

    Lisävakuudet Suomen median nöyryydestä Putin sai Helsingissä, jossa yksikään toimittaja ei puhunut asiasta. Suomen lehdistö käyttäytyi alamaisesti. Se oli suomalaisen lehdistön viesti imperiumin päällikölle."

    http://journalismi.info/fi/?x=book4#11

    Niin,e ttä kyllä oli hävettävää kyykkysilläolon ja matelun sekä ryömimisen aikaa tuo suomettuminen.

    Äänestä

  • Näinhän asia on, minkä sinunkin kannattaisi muistaa myös muiden suurvaltojen kuin Venäjän kohdalla.

    Tahdoin tuoda esille nimenomaan suomettumisen tausta siinä, miten suomalaiset opetettiin suhtautumaan Suur-Saksaan "kansallisten etujen" suojelemiseksi. Sama suhtautuminen vallitsi sittemmin suhteessa Neuvostoliittoon ja molempia mahteja myös käyttivät häikäilemättömimmät suomalaiset oman etunsa ajamiseen. Joukossa oli myös kirkkomme piispoja, joista eräät uskomatonta kyllä yrittivät madella NKP:n suosioon samaan malliin kuin sota-aikana mielisteltiin natsi-Saksan hitleriläsitä kirkkoa.

    Yllättävää kyllä, vähiten Kremlin-kortista hyötyivät tulenpalavat kommunistit. Sama taisi päteä myös suomalaisiin varsinaisiin natseihin jatkosodan aikana, hekään eivät päässeet osille natseihin liittyvisät eduista.

    Äänestä

Olet täysin oikeassa. Suomettuminenhan liittyy yhteiskuntamme ylätason ilmiöihin. Tällöin määräävässa asemassa oleva julkisuuden henkilö puhuu tai tekee sellaista, josta hän ajatteleen suomettumisen kohteen pitävä. Näin tapahtui sota-aikana. Saksalaisten mielihalujen puolesta oltiin valmiit uhraamaan Suomen etu.

Venäläisten ei todellakaan tarvinnut opettaa suomalaisia suomettumaan tullessaan "herra-kansaksi 1944. Tekniikan suomalaiset jo hallitsivat.

Viimeiset 10 vuotta suomettumisen kohde on ollut EU. Ylätason suomalaiset ovat luovuttaneet korvaamattomia suomalaisia oikeuksia EU:lle. Vastikkeeksi he ovat saaneet "mukavan miehen" maineen ja ylivoimaiset henkilökohtaiseta tulot EU:n viroissa. Suomettuminen on vienyt Suomelta jopa itsenäisyydeden.Mikään ei ole liian pyhää, kunhan EU vain on tyytyväinen. EU:n perustuslain ratifioiminen syksyllä 2006 oli viimeisin karkea esimerkki. Suomi ratifioi perustuslain tietäen, ettei se koskaan voi sellaisenaan tulla voimaan. Ratifioimisen ainoa seuraus oli se, ettei Suomi tämän jälkeen voinut esittää muutoksia jo kertaalleen hyväksymäänsä sopimukseen. Ja tietysti EU oli tyytyväinen.

Viime aikoina on alkanut esiintyä viitteitä uudesta suomettumisen kohteesta. USA vaikuttaa olevan niin tärkeä uudelle hallitukselle, että USA:n tyydyttämiseksi käännetään kaikki kivet. Lisätään joukkoja Afganistanissa ja lahjoitetaan kalasnikoveja maan hallitukselle. Tämä tarvitsee niitä omiensa, afganistanilaisten listimiseen. Vanhat päätökset puolueettomasta asenteesta kaatuvat, koska USA niin toivoo.

Äänestä

...nimmari nyt olikaan, ovat siis sota-ajan natsi-ihailijoiden perillisiä ja seuraajia?

70-luvulla taistolais-opiskelijat hehkuttivat iskulausetta "FASISTISEN SAKSAN KUKISTUMISEN JÄLKEEN NEUVOSTOLIITTO ON OLLUT MAAILMANRAUHAN PÄÄVOIMA!". Noh, mehän kilistimme "Tillikassa" maljoja ensin "maailmanrauhan päävoimalle", sitten "maailmanrauhan päävoiman edeltäjälle samoissa hommissa". Taistolaisten pöydissä näkyi myrtsejä naamoja.

Toinen hyvä:
"Moskwitz, eniten levinnyt Suomen maanteille."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meikämie kirjoitti:

Suomi ei suomettunut vasta 1945-1990, kuten usein kuvitellaan, vaan suomettuminen alkoi jo jatkosodassa.

Ensi alkuun suomettumisen kohde oli tietenkin eir kuin myöhemmin, eli natsi- Saksa. Kuten myöhemmin YYA-kaudella, myös jatkosodan aikana lehtiä opastettiin valtionjohdon toimesta kirjoittasmaan Skasasta vain "oikeaa tietoa" eli ts. poiliittisesti korrektia ja itsesensuroitua tietoa. Esimerkiksi hävitysleireistä ei olisi saanut kirjoittaa, vaikka niistä olisi tiedettykin. Myös Saksan tappioita vähäteltiin lujasti.

Sama suomettuminen tapahtui useilla yhteiskunann aloilla. Jopa kirkonmiehet tapailivat esimerkiksi norjalaisia natsipiispoja ja mielistelivät Hitlerille uskollista natsikirkkoa, koska sillä tavalla sai kivoja etuja ja tulevaisuudennäkymiä. Eräät tekivät tämän jopa tietäne natsi-Saksan kaikista vastenmielisimmistä piirteistä. Eräät tekivät mieluisaa yhteistyötä Gestapon ja muiden hämäräperäisten natsien terroristiorganisaatioiden kanssa.

Samaa tekivät kaikki herraportaan henkilöt. Ylin poliittinen johto oli ehkä poikeus, koska se tajusi jo 1941, että Saksa häviää ja että Euroopan natsimieliset tullaan hirttämään koston ajan koittaessa. Yhteistyö ja mielistely rajoitettiin väistämättömimpään.

Tästä ei ollutkaan ollenkaan vaikea ottaa Saksan totalitaristisen ja sairaan järjestelmän kanssa toimiessa opittuja itsesensuurin, mielistelyn ja "Berliininkortin" käyttöä varastosta heti aseidne vaiettua 1944. Venäläisten nuoleskelu, vehkeily NKVD:n ja muiden hämärien elinten kanssa, itäisten suosionosoitusten kerjääminen ja kaikkien muiden saksanreissuilla opittujen keinojen käyttö alkoi saman tien.

Neuvostoliiton ei tarvinnut suomettaa Suomea. Suomi tiesi jo miten perverssin totalitaarisen diktatuurin kanssa tuli menetellä ja samalla hankkia itselle kivoja etuja, kuten oikeus ajella mustalla autolla Moskovan diplomaattikaistaa.


- Tämä esitelmän lähteenä toimivat artikkelikokoelman "Suomettumisen uusi historia" useat artikkelit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu