Rauhaarakastavat ystävämme Atlantin toisella puolella työskentelevät kiireen vilkkaa saadakseen tuhoisat ydinaseensa siihen käyttöön, johon ne ovat tarkoitettu.
http://www.defenseindustrydaily.com/intercontinental-cans-of-whupass-03360/
http://blog.wired.com/defense/2007/06/global_strike_p.html
http://www.defenseindustrydaily.com/intercontinental-cans-of-whupass-03360/
http://blog.wired.com/defense/2007/06/global_strike_p.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joko taas ydintuho pelottaa aisankannattajaa?
Hae apua traumoihisi, ei sitä ydinsotaa tule elleivät Venäjän avulla ydinasetta hamuavat Iranilaiset sitä aiheuta.
--------------
Karttapallo
Kirjoittanut: Grustnij 9.1.2007 klo 14.22
En minä usko, että USA:lla riittää lihaksia, vaikka halua olisikin. Irakissa ja Afganistanissa yhtä aikaa käytävä sota on osoittanut sen. Tuskinpa Pentagon haluaa siirtää joukkoja ympäri maailmaa Lähi-Itään ja siten mahdollisesti menettää nyt saavutettu asema. Senpä takia pelkään, että USA käyttää ydinasetta, millä taas voi olla ja tulee olemaan sellaiset seuraukset, että ihmiskunnan tuho on todella lähellä. Ydinaseiden käyttö Persianlahdella nimittäin on erittäin riskialtista puuhaa venäläisten puolustusjärjestelmien vuoksi.
Tietysti Bushin valtakautta on jäljellä enää kohtuullisen niukasti, joten ehtiikö Pentagonin suunnitelma toteutua jää nähtäväksi. Irak oli varmaankin aikamoinen takaisku tuolle suunnitelmalle. Enkä usko, että Afganistanistakaan odotettiin noin vaikeaa, vaikka NL:n joukkojen vaikeuksien siellä luulisi osoittaneen, ettei asia ole niin helppo.
Tuo Bushin presidenttikauden väistämätön loppuminen saattaa kuitenkin nopeuttaa tuota ydinaseisiin siirtymistä, mikäli tuo suunnitelma yritetään runnoa läpi.
Tuo Clarkin vuotama Pentagonin suunnitelma on aivan realistinen ajatukseltaan, kun muistaa mitä varten se on. Öljyn ja öljykuljetusten kontrollointi. Karttaa katsomalla selviää Sudanin ja Somalian tärkeys - sen lisäksi, että kummastakin valtiosta löytyy öljyä.
Miksi juuri Lähi-Idän öljy on niin tärkeää? Lähi-Idän öljy on HALPAA hyödyntää. Niin halpaa, että sen saamiseksi kontrolliin kannattaa uhrata muutama amerikkalaissotilas ja sijoittaa öljystä saatavaan hyötyyn nähden pieni summa rahaa sotimiseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000022703659
Tebe hyvä, jos katselisit maailmaa muutoin kuin vain sillä yhdellä ainoalla silmälläsi (niin juuri, se jonka päällä olemme istuessamme), emme ehkä pitäisi sinua läheskään niin idioottina kuin olet.
1. Ydinaseiden käyttö Persianlahdella on erittäin riskialtista puuhaa venäläisten puolustusjärjestelmien vuoksi.
2. Tämän vuoksi Pentagon hakee jatkuvasti uusia ratkaisuja pystyäkseen käyttämään suuresti rakastamiaan ydinaseita.
http://www.popularmechanics.com/technology/military_law/4203874.html