Nyt pitäisi Evijärven ja Lappajärven liittyä yhteen. Valtiolta saisivat vielä liittymisavuastusta. Pärjäisivät myös yhdellä lukiolla ja kunnantoimistolla. Muodollisesti edellä mainitut voisivat toimia kahdessa pisteessä, mutta selviä rahasäästöjä kuitenkin tulisi. Myös seurakunnassa tulisi säästöjä. Kirkonmenot pidettäisiin aina vuorosunnuntaisin jommassa kummassa. Muutaman vuoden kuluttua ehkä sitten pakkoliitetään ilman avustusta Alajärveen tai Kauhavaan. Mutta pitempään säilyisi itsemääräämisoikeus Evijärvellä ja Lappajärvellä, jos yhdistyisivät. Totuus on selvästi se, että tällaisten kuntien ikärakenne on täysin vinoutunut. Sitä ei sitten muutaman lapsiperheen houkuttelemisella vielä korjata. Yhdistykää niin saatte lisärahaa esimerkiksi tiestön parantamista varten. Jos Lappajärvi liitetään Alajärveen, niin tuskin Kauhavan tien mutkia saadaan oikaistua. Kauhava on lähin rautatieasema ja lyhin tie Seinäjoelle ja Vaasaan ja Ruotsiin kulkee sekä Evijärven että Lappajärven kohdalla Kauhavan kautta.
Evijärvi ja Lappajärvi yhteen
Kuntayhdistäjä
2
513
Vastaukset
- Evijarvi ?
Jotta yhtehen,tarkootat.Kaksi köyhää.
Ei käy menöö monelta virka,virat kun vähenevät. - uuuuu
kaks väkitukkoa omaneduntavoittelijaa yhteen,joilla molemmilla lompsa tyhyjä?Ei onnistu,sanottiin pankis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696