niin, kysymys tulikin tuossa otsikossa
Kuka loi Älykkään Suunnittelijan?
Älykäs Kyselijä
181118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jumala on luonut ihmisen. Kyllähän ihminenkin on suhteellisen älykäs suunnittelija. Vai yrittikö älykäs kyselijä tässä sekoittaa luojan luotuun :o
kuka loi ihmisen luoneen jumalan? Mihin muuten tarvitaan jumalaa, jos jumalallakin on luoja :)
Siis Jumala on luoja ja ihmiset ja muut on luotuja. Mikä siinä on epäselvää?
Esimerkiksi se, mistä tuo kuvittelemasi luojajumala tuli?
Onhan tuossa pari seikkaa ollut epäselvää. Esim, onko sen Jumalan oikea nimi Allah vai Jehova. Ja lisäksi, jos kirkossa syö leipää, niin muuttuuko se Jumalan pojan lihaksi vai ei.
Kovasti on ihmisiä tapettu, mutta totuus näissä asioissa ei ole vielä tullut ilmi. Varmaan lisätutkimukset pian kuitenkin poistavat nämä erimielisyydet.
Jumalan (Allah tai Shiva todennäköisesti) kannattaisi järjestää jokin audiovisuaalinen esitys itestään, joka todistaisin hänen olemassaolonsa kiistattomasti.
Muutaman uuden oliolajin luominen tutkijoiden edessä, laboratorio-olosuhteissa, kääntäisi paatuneemmankin evoluutioteoreetikon pään.
Päivitetty versio pyhistä kirjoituksista voisi olla paikallaan.
..järjellä ajatellen melko kiistattomasti kiehtova ajatus jonka esitit. Asiassa on vain yksi mutta: Jos Jumala on Rakkaus (tai rakkaus "pienellä") johon sisältyy ihmisen valinnanvapauden kunnioittaminen, niin Hän "ei voi" pakottaa ihmistä uskomaan itseensä esim. kuvailemallasi kiistattomalla todistusaineistolla Hänestä. Ts valinnanvapaudelle ei jäisi sijaa sanoa Jumalalle EI KIITOS EN USKO SINUUN. Tajusitkohan pointin??
Toinen vaihtoehto on se, että "L" antaa koko ajan meidän vapaasti tutkia itseään mikroskoopeillamme ja kaukoputkillamme.
Veikkaan, että pienet oliot eivät tajua meidänkään olevan persoonallisia olioita. Ne näkevät vain käsien, jalkojen, silmien ym. liikkeitä tajuamatta, että kyseinen monien erillisten liikkeiden kokonaisuus tajuaa olevansa olemassa kokonaisuutena, ihmisenä.
Samalla tavalla mekään emme ymmärrä, että koko maailmankaikkeus saattaa tuntea olevan yksi persoonallinen kokonaisuus.
Meidän suhteemme tähän kokonaisuuteen saattaa olla ongelmallista mittakaavaongelman vuoksi. Onko tämä kokonaisuus kiinnostunut
pienen pienestä osasestaan? Jos on, niin voi pahaksi onneksi olla niinkin, että seuraavan kerran olemme kiinnostuksen kohteena muutaman sadan miljoonan vuoden kuluttua kun olemme
levittäytyneet ympäri galaksia ja alamme aiheuttaa ongelmia (esimerkiksi pientä kutinaa) myös galaktisella tasolla.
Joka tapauksessa täytyy olla jokin ei-lokaali tekijä, joka tekee ihmisestä kokonaisuuden ja mahdollisesti tämä sama tekijä yhdistää myös koko maailmankaikkeuden. Tämä on mielestäni luomisen ennuste tieteelle (ellei kvanttifysiikka jo sitä tee).
Vastaan näin Raamatun kannalta, joten en tarkoita Allahia tai Shivaa.
"Muutaman uuden oliolajin luominen tutkijoiden edessä, laboratorio-olosuhteissa, kääntäisi paatuneemmankin evoluutioteoreetikon pään."
-Ei varmasta kääntäisi. Ongelma on myös siinä, että ne jotka siihen uskoisivat (esim. osa niistä, jotka sen näkisivät) tulkitsisivat sen aivan väärin, eivätkä mitenkään osaisi yhdistää sitä Raamatun Jumalaan.
Tosin kyllähän tälläistä tapahtuukin, että Jumala kohtaa ihmisen suoraan niin kävi Sauluksen kohdalla, kun hänestä tuli Paavali. Mutta hänet tietenkin erotettiin Ateistisistä piireistä heti, näin kävisi myös niille Jumalan (tai selvän merkin Jumalasta) nähneille tiedemiehille. Heidät leimataan heti tuttuun tapaan taikauskoisiksi. Ja kaikki tositeet huijaukseksi.
"Päivitetty versio pyhistä kirjoituksista voisi olla paikallaan."
-No niinpä tietysti. Monet Ateistit järkeilevät mieluummin päänsä puhki kun uskoisivat Raamattuun sellaisenaan. Pitäähän sitä edes päivittää hieman... Ongelma on vaan siinä, että ne omat päivitetyt "pyhät kirjoitukset" eivät enää olekkaan sitä, mitä Jumala haluaisi ihmisille sanoa.
Miksi sitten tämä jumala tai whatever antaa ihmisten tappaa toisiaan jumalan nimissä? Miksi helvetissä jumala ei ilmesty pilven reunalta tänne ja todista että evoluutio bullshittiä?! Ei luulisi olevan partaveikolle ylivoimainen tehtävä, eikö? Ts. Tieteen tehtävä olisi todistaa jumalan olemassa olo, niikö? Miten helvetissä kredupellen suu sitten menee, kun tiede todistaisikin jumalan olemassa olon. Silloinhan tiede olisi oikeassa... Mutta, koska jumalan eksistenssin todistaminen tulee aina olemaan huuhaata, uskikset voivat rauhassa paukuttaa päätään ja abracadabraansa, koska tietävät, ettei heidän väitteitään voida kumota, eikä todistaakaan. Teologia on täysin naurettava "tieteenala". Mihin se perustuu? Taikauskoon. Teknisesti aivan samaan kuin kaikki muukin huuhaa. Perkele, mitä helvettiä sellainen on, kun ei voida todistaa jotakin faktaksi, kuvioon astuu mukaan usko?! Ei saatana.
..mm. siinä että elottomasta materiasta syntyi elämää jne.. eli se siitä kaiken todistelusta.
syötyäsi sokeria, siis täysin kuollutta ainetta, puhdasta hiilihydraattijauhetta, siitä tulee elämää sinun kroppaasi?
Vai syötkö pelkästään eläviä olentoja, kuten sätkiviä kärpäsiä, kun et millään uskalla uskoa, että elottomasta voi syntyä elämää?
Mistä tuli molekyyleille tahto kehittyä - taistella luonnonvalintaa - selvä päämätietoisuus (esim. elinten kehittyminen jossa päämäärä täytyy olla jo tiedossa) - olemassaolon taistelun idea - ... ???
""Mistä tuli molekyyleille tahto kehittyä - taistella luonnonvalintaa - selvä päämätietoisuus (esim. elinten kehittyminen jossa päämäärä täytyy olla jo tiedossa) - olemassaolon taistelun idea - ... ???""
Missä olikaan todistettu ja miten, että näillä molekyyleillä oli tahto kehittyä ja päämäärä?
herra tahtomieshellä on paljon kysymyksiä muttei ollenkaan vastauksia. Muistutetaanpa nyt kuitenkin:
vastaisitko aloittajan esittämään kysymykseen, vai onko uskomustesi ainoa sisältö vain kömpelöä evoluutiokritiikkiä?
..Jumala eli se älykäs suunnittelija on aina ollut, siis myös ennen kuin aikaa on ollutkaan, eli tämä "Minä Olen" on ns. itseolevainen. Em. on ihmisjärjelle hiukan vaikeasti ymmärrettävä asia koska rajallisen ihmisen on vaikea hahmottaa rajoittamatonta ja ääretöntä Jumalaa ja käsitettä "aina ollut".
kun lampeen katsoi. Loppu onkin historiaa.
Oletetaan, että on olemassa jokin valtava kokonaisuus, joka on kauttaaltaan samaa.
olisiko siellä aikaa? Tuskinpa.
Vaikea ajatella, että yhteneväisyydestä voisi syntyä mitään havaittavaa.
Tehdään pieni myönnytys.
Olkoon kaksi kokonaisuutta, kokonaisuus, joka koostuu kauttaaltaan nollista ja toinen kokonaisuus, joka koostuu kauttaaltaan ykkösistä.
Yhdistämällä nämä kaksi joukkoa yhdeksi kokonaisuudeksi saadaan kokonaisuus,
joka koostuu nollista ja ykkösistä. Kumma kyllä tällainen nollien ja ykkösten kokonaisuus voi sisältää valtavan määrän informaatiota.
Ainoa asia mikä tarvitsee päättää on alkutilanne ja lopputilanne. Alkutilannehan me jo tiedetään:
11111111... 000000...
Lopputilanne on
01010101010101...
Miksi alkutilanne kehittyisi lopputilanteeksi?
Koska lopputilanne on kaikkein stabiilein ja alkutilanne kaikkein epästabiilein.
Välivaiheet kehittyvät vääjäämättä kohti lopputilanteen kaltaista stabiilimpaa tilaa kohti.
Välivaiheet ovat niitä, jotka sisältävät suuren määrän informaatiota ja kompleksisuutta. Niitä ei tarvitse suunnitella, ne syntyvät väkisin.
Älykkään suunnittelijan ei tarvitse vaivata päätään erilaisilla välivaiheilla, riittää, että hän luo ne kaikki.
Ainoa mitä tarvitsee suunnitella on lopputilanne. Vai tarvitseeko mitenkään
varsinaisesti suunnitella, sehän on ilmeinen lopputila.
Olisiko tässä lopputilassa aikaa? Tuskin.
Teleologiaa!
Olkoon nyt nämä nollien ja ykkösten joukot kaikkien suurimmat nollien ja
ykkösten joukot. En ymmärrä mihin tarvitaan jotain vielä suurempaa nollien ja ykkösten joukkoa? Luomaan lisää nollia ja ykkösiä? Miksi?
Ainakaan informaation kannalta mitään vielä suurempaa ei tarvita.