jos olet fiksu, kohoat viidessä vuodessa
juoksupojasta pomoksi, mahdollisuuksia on
monta, esim. pääset jätkäporukoihin, naispomo
tykkää susta, jne...
juoksupojasta pomoksi, mahdollisuuksia on
monta, esim. pääset jätkäporukoihin, naispomo
tykkää susta, jne...
Vastaukset 6
Vanhimmat
työnantajat tahtoisitte. Olisi mukavaa kun työttömillä voisi teettää mitä tahansa olemattomilla korvauksilla. Jos tuossa viestissäsi korvataan fiksu sanalla persiinnuolija, saatat olla jopa oikeassa. Kokemus on osoittanut että fiksuudella ja organisaatiossa ylenemisellä ei ole juurikaan tekemistä keskenään, pikemminkin päinvastoin. Laiskanpulskeat, ammattitaidottomat jyörät tahtovat useimmiten päästä eroon omilla aivoillaan ajattelevista, liiallista kontrastia välttääkseen. On pätenyt muidenkin kuin itseni kohdalla.
Nykyisin nuoret nirsoilevat, eivätkä ota töitä kun niitä tarjotaan. Helpompi on olla päivärahalla. Mutta jos on hyvä jätkä tai likka,
niin piikomista ei kestä kauan. Kohta olet mukana organisaatiossa. Kaveria ei yleensä jätetä. Jos
on fiksu ja filmaattinen ja pelaa omaan pussiin,
niin ei siitä työpaikalla tykätä. Työpaikalla on
me-henki. Kuka siihen porukkaan pääsee sisään, se kyllä siellä pidetään, olipa vaikka juoksupoika tai -tyttö. Ei tarvitse olla edes älykäs, jos on
muuten reilu kaveri. Kohta sulle tarjotaan jotain
hommaa ja otetaan mukaan "peliin". Niin se vain on.
hoitamaan ne duunit. Sen aikaa saakin organisaatiossa olla kun menee hyvin. Nämä kaverit paiskataan pihalle siinä vaiheessa kun alkaa mennä huonommin. Työpaikoilla todellakin on me-henki joka sitten suojelee omiaan, eli niitä jotka ovat olleet mukana alkuvaiheessa, ovat oikeaa sukua, ovat nuolaisseet oikeassa paikassa jne.. Oikeassa olet siinä ettei tarvitse olla mikään järjen jättiläinen pärjätäkseen kunhan on oikeat suhteet ja joustava mieli. Välttämättä sinun mielestäsi "hyvä jätkä" vain ei ole aina firman tuotteliainta osaa. Ihmiset jotka tekevät töitä, eivät useinkaan ehdi seurustelemaan päälliköiden kanssa siinä määrin kuin joutilaammat. Kaikkia ei myöskään kiinnosta firman pippaloissa taustanauraminen pomon typerille jutuille, josta kyllä etua olisi "hyvä jätkä"-titteleitä jaettaessa.
Yleensä kyllä kaveriksi pääsee
ilman nuoleksimista. Pitää vain
yrittää parhaansa ja olla empaattinen
muita kohtaan. Kun on ollut työpaikalla
vähän aikaa, alkaa tulla eteen elämän-
kohtaloita, joihin pitää osallistua
sopivissa määrin. Kyllä kunnon työtoveri
otetaan mukaan sakkiin, vaikka se olisi
vähän yksinkertainenkin. Mutta yliaktiiviset
ja protestoijat kyllä lentää pihalle.
Naisissa on paljon näitä yliaktiivisia.
Niitä on lentänyt meidänkin työpaikalta
ulos.
totuuskin esiin kun vähän kaiveltiin. Eli se joka on kiltisti sätkynukkena 24h/vrk ja elää vain firmalle ja firman ehdoilla pärjää, vaikka olisi pikkuisen tumpelokin. Ovatkohan nuo yliaktiiviset ja protestoijat niitä ihmisiä, jotka haluavat elää myöskin omaa elämää ja yrittävät pitää huolta oikeuksistaan? hankalia tyyppejä, nehän saattavat kuulua jopa ammattiliittoon. Saattaa olla niinkin, että kun joku joka tietää tehneensä osansa, ja enemmänkin, näkee toistuvasti hyödyn tippuvan päälliköiden kavereille, esittää hän myös asiasta oman mielipiteensä ja leimaantuu siten teidän silmissänne yliaktiiviseksi protestoijaksi.
Ylistämälläsi suosikkijärjestelmällä saattaa tieysti joitain etuja olla työnantajan kannalta lyhyellä tähtäimellä, mutta entäs pidemmän päälle? Kun vain päälliköiden kaverit keräävät pisteet, valtaosa työntekijöistä voi huonosti ja tämä näkyy sairaslomatilastoissa, työtehossa ym.. Jos laittaisitte firmassanne asiat oikella mallille, ketään ei ehkä tarvitsisi lennättää ulos ja yleinen ilmapiiri paranisi. Saattaisitte yllättyä tuloksista.
Osaavat ne "kaverisikin" muuten selän takana nauraa tempauksillesesi, vaikka edessäpäin olisivat kuinka lipevää. Itse arvostan enemmän ihmisiä, jotka uskaltavat ajatuksensa tuoda julki edessäpäin, vaikkei asia aina miellyttäisikään.
oletko sinä jonkun työnantaja..yrittäjä..velmuilija.Yritä vaan parhaasi ja pärjää toisten kustannuksella.
OLIVATKO KAIKKI HYVÄT OHJEESI TÄSSÄ.
Vieläkö vapputuuli jatkuu, ja keksit uusia
uskomattomia neuvoja Suomen työttömille kansalaisille.Odotetaan iltaan ehkä arkustasi
löytyy sopivia neuvoja lisää,kuten pimeät urakat
verottomat maksut yymmm., SINÄHÄN tiedät,turha
SINUA on opastaa.Jatka tyylilläsi, ainahan löytyy.