Millainen hormonaalinen ehkäisy sopii, jos rinnassa on hyvänlaatuinen sidekudoskasvain eli fibroadenooma, jota ei suostuta leikkaamaan??? Onko pillerit poissuljettu? Entä kierukka?
Hyvänlaatuinen kasvain ja ehkäisy!!
Tietoa kaipaava
4627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei millään pahalla, mutta luuletko oikeasti saavasi meiltä keskustelupalstan "asiantuntijoilta" oikean vastauksen? Eiköhän se lääkäri ole ainut oikea taho, jolta kannattaa kysyä sinulle tässä tilanteessa sopivaa ehkäisyä.
itsellesi! Olen kyllä varannut ajan gynekologille, juuri tämän asian takia. Kirurgit ja radiologit kun eivät osanneet vastata kysymykseeni. Ja tiedän kyllä, että vain gynekologi tietää parhaiten, koska vain hän voi ehdottaa sopivaa ehkäisyä. Ajattelin vain kysyä, että sattuuko tällä keskustelupalstalla olemaan ihmisiä, joilla on sama tilanne ja käyttävät hormonaalista ehkäisyä. Luullakseni nämä palstat on tarkoitettu kokemuksien vaihtoon, ei niinkään kaltaisillesi, joiden pitää joka ketjun alkuu esittää näsäviisaasti "eiköhän lääkäri ole ainoa taho"!
luulisi, että lääkärisi olisi maininnut jotain jos pillerit tai muukaan ei sovi. Vaikka eihän ne lääkäritkään kaikkea tiedä. Vaikea sanoa, mistä nuokin sitten johtuu. Itselläni on muuten myös jonkin sorttinen kasvain rinnassa, hyvänlaatuinen. En ole käyttänyt hormonaalista ehkäisyä enää vuosiin, enkä luullakseni ala käyttää enää koskaan, sillä itseäni ainakin arveluttaa kaikki ylimääräinen hormonien syöminen tai muussa muodossa ottaminen.
Minulla on myös rinnasta löydetty fibroadenooma ja tälläkin hetkellä syön Mercilon nimisiä pillereitä ihan normaalisti. Olen menossa leikkaukseen ensi kuussa, toista kertaa. Edellisen kerran 5 vuotta sitten.