Erään tutkimuksen mukaan joka neljäs tai viides suomalainen uskoo reinkarnaatioon eli jälleensyntymisoppiin. Jälleensyntymisoppi tulee ns itämaisista uskonnoista. Tämän mukaan ihminen syntyy uudelleen eri asteisiin, kasteihin ja eri hahmoihin. Ihmisen asema seuraavassa elämässä riippuu siitä, miten hän elää nykyisessä elämässä.
Jälleensyntymistä ei pidä sekoittaa kristinuskon uudestisyntymiseen.
Suomalaisista noin 90% on kristittyjä ja tästä luvusta yli 80% on luterilaisia. Voidaan sanoa, että mikä on mennyt luterilaisen kirkon opissa pieleen kun noin monta ihmista uskoo jälleensyntymiseen vastoin kirkon oppia.
Kirkon oppi on kadoksissa. Rippikoulun opetus ei ole mennyt perille. Rippikoulussa opetetaan kristinuskon perusasiat.
Mielestäni kirkon tulisi panostaa kristinopin opetukseen nykyistä enemmän. Kirkon pitäisi selkeästi tuoda esille omille jäsenille se, mitä on kristinoppi.
Jälleensyntymistä ei pidä sekoittaa kristinuskon uudestisyntymiseen.
Suomalaisista noin 90% on kristittyjä ja tästä luvusta yli 80% on luterilaisia. Voidaan sanoa, että mikä on mennyt luterilaisen kirkon opissa pieleen kun noin monta ihmista uskoo jälleensyntymiseen vastoin kirkon oppia.
Kirkon oppi on kadoksissa. Rippikoulun opetus ei ole mennyt perille. Rippikoulussa opetetaan kristinuskon perusasiat.
Mielestäni kirkon tulisi panostaa kristinopin opetukseen nykyistä enemmän. Kirkon pitäisi selkeästi tuoda esille omille jäsenille se, mitä on kristinoppi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihmisille on selkeästi kerrottava, mikä on oikein ja mikä väärin. Mikä on epäjumalan palvontaa mikä Jumalan palvelua!
Väärä suvaitsevaisuus on johtanut siihen, että ei enää kerrota tai uskalleta kertoa, mikä on oikein ja mikä väärin. Annetaan jopa kuva, että epäjumalan palvelijatkin ovat saaneet muka Jumalalta oppinsa!!!! Tämä on lopunaikojen kirous!
Järkyttävä esimerkki on, että "Allah" epäjumalaa kutsutan "Jumalaksi" isoilla alkukirjaimilla tiedotusvälineissä!!!! Ja kirkon pehmo sedät ovat hiljaa kuin lumiukot. Suuri hengellisten asioiden sekamelska on heidän edessään viimeisellä tuomiolla kerran. Heidän väärä toimintansa on viemässä, jopa lähetystyöltä jalat alta ja nuorisomme hengelliseen tyhjiöön ja sen kautta heidät kaiken maailman idänuskontojen kautta helvettiin.
Tämä kaikki valmistaa tietä antikristuksen tulolle. Toisaalta Jeesukseen uskovina, meidän julistaa selkeää parannuksen evankeliumia Jeesuksen veren voimasta ja Pyhän Hengen täytyeydessä ja tulee nostaa päämme:
Luuk. 21:28
"Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."
Tässä TODELLISEN ILMASTON MUUTOS, MIKÄ ON TULOSSA:
"Jerusalem on oleva pakanain tallattavana, kunnes pakanain ajat täyttyvät. Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat. Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät. Ja silloin he näkevät Ihmisen Pojan tulevan pilvessä suurella voimalla ja kirkkaudella.
Luuk. 21:24-27
Oletko sinä eksyttäjä vai totuuteen johdattaja?
"Niin he kysyivät häneltä sanoen: "Opettaja, milloin tämä sitten tapahtuu? Ja mikä on oleva merkki tämän tulemisesta?" Niin hän sanoi: "Katsokaa, ettei teitä eksytetä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen se', ja: 'Aika on lähellä'. Mutta älkää menkö heidän perässään. Ja kun kuulette sotien ja kapinain melskettä, älkää peljästykö. Sillä näitten täytyy ensin tapahtua, mutta loppu ei tule vielä heti." Sitten hän sanoi heille: "Kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, 1 ja tulee suuria maanjäristyksiä, tulee ruttoa ja nälänhätää monin paikoin, ja taivaalla on oleva peljättäviä näkyjä ja suuria merkkejä. Luuk. 21:7-11
Monet suomalaiset sanovat uskovansa Jumalaan, mutta ei niin kuin kirkko opettaa.
Miten nämä ihmiset sitten uskoo Jumalaan?
Luterilainen oppi Jumalasta on hyvä. Luterilainen oppi Jumalasta perustuu kolminaisuuteen. Isä, Poika ja Pyhä Henki.
Monet sanovat uskovansa Jumalaan, mutta ei niin kuin kirkko opettaa.
Herää kysymys, että miten he uskovat Jumalaan?
Niin kuin Raamattu opettaa.