pääsisinkö takaisin

Erosin joskus kirkosta vähän niin kuin "ovet paukkuen" Ja tietysti pilkaten kristinuskoa. Nyt myönnän olevani vain tavallinen "heikko" joka ei pysty aina olemaan niin täydellinen kuin haluaisi olla. Jotkut liikkeet/uskonnot/aatteet vaativat pieneltä ihmiseltä liikaa. Voisinkohan jälleen liittyä Luterilaiseen kirkkoon, jossa hyväksytään sellaisena kuin on.
11458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niin minäkin tein. Tavalliseen luterilaiseen kirkkoon mahtuu monenlaisia.

Hyyhkynen

Äänestä

tie kaita, joka vie elämään ja HARVAT sen löytävät.
Näin sanoi Jeesus.

2. Piet 2:22
"Heille on tapahtunut, mitä tosi sananlasku sanoo:
Koira palaa oksennukselleen ja pesty sika rypee
rapakossa."

Äänestä
  • valheopettajista? Pietarin toinen kirje kertoo valheopettajista, jotka viettelevät monia, mutta saavat tuomionsa samoin kuin syntiä tehneet enkelit, Nooan aikuinen maailma ja Sodoman ja Gomorran kaupungit. He ( valheopettajat ) ovat itserakkaita, hekumallisia ja ahneita, turmeluksen orjia, jotka viekoittelevat syntiin siitä jo päässeitä.

    Pietarin kuvailemat harhaoppiset ovat saattaneet kuulua gnostilaisuuden esivaiheeseen. Gnostikot opettivat pelastuksen tulevan salatun tiedon eikä hurskaaseen elämään johtavan uskon kautta. He uskoivat myös, että vain hengellinen maailma oli hyvä ja luotu maailma paha. Jotkut gnostikot ajattelivat, että koska he olivat hengellisiä olentoja, joilla oli pelastuksen takaava tieto, he voivat nauttia kaikista maailman tarjoamista hillittömyyksistä.

    Pietari sanoi näihin valheopettajiin, gnostilaisiin, sopivan kahden ikivanhan sananlaskun: "Koira palaa oksennuksellensa" ja "Pesty sika rypee rapakossa."

    Äänestä

Kirkkoon liittymisen voi hoitaa käymällä kirkkoherranvirastossa.

Noin sivumennen sanoen: sillä, mitä ihmiset
tai ihmisryhmät vaativat, tai kenet hyväksyvät,
ei ole niin paljon väliä.

Mutta sillä, mitä Jumala vaatii, ja kenet
hyväksyy, on paljon väliä.

Onko sulle selvinnyt se, mitä Jumala vaatii sinulta?
Ja millä perusteella Jumala hyväksyy ihmisen?

Äänestä
  • kysellä oletko USKOSSA vai askossa!

    Äänestä

Kun liityt uudelleen, kuinka voi olla varmaa ettet taas eroa. kenties olet homostellutkin, käyttänyt huumeita, juonut olutta ja polttanut savuketta, elänyt avoliitossa ja palaat nyt Rakastavan Isän huomaan ja oletat hänen hoitavan haavasi.

Ehkä sinun pitäisi vielä hiukan odottaa ja huomata kuinka tärkeän asian kanssa olet tekemisissä.

Sillä Rakastava Isäsi joutuu rankaisemaan sinua ikuisessa tulessa jos et tee parannusta.
Sillä helvetti on huorintekijöiden osa.

Jeesus on Herra!
Siunausta!!!

Äänestä
  • Piti oikein miettiä sana sanalta kirjoitustasi. Ensimmäiseksi huomio kiinnittyi vihamielisyyteesi. Toiseksi koko kirjoituksesi on täysin epälooginen.Miksi jumala lähettäisi jonkun helvettiin sen takia että tällä on homosuhde? Jumalahan on kaiken luonut uskomuksesi mukaan.

    Ajatella, että jos jos joku on elänyt avoliitossa ja juonut olutta!!! Siitä sitten joutuu ikuiseen tuleen???

    On se kamalaa millaisia sadistisia uskovaisia näillä palstoilla käy.

    Äänestä

  • Admira kirjoitti:

    Piti oikein miettiä sana sanalta kirjoitustasi. Ensimmäiseksi huomio kiinnittyi vihamielisyyteesi. Toiseksi koko kirjoituksesi on täysin epälooginen.Miksi jumala lähettäisi jonkun helvettiin sen takia että tällä on homosuhde? Jumalahan on kaiken luonut uskomuksesi mukaan.

    Ajatella, että jos jos joku on elänyt avoliitossa ja juonut olutta!!! Siitä sitten joutuu ikuiseen tuleen???

    On se kamalaa millaisia sadistisia uskovaisia näillä palstoilla käy.

    joka sanoo toista hulluksi(pöpiksi) on itse sellainen.Eli mistä toista tuomitset, teet itse sitä!

    Äänestä

  • Raamattu sanoo: kirjoitti:

    joka sanoo toista hulluksi(pöpiksi) on itse sellainen.Eli mistä toista tuomitset, teet itse sitä!

    oli mielestäsi oikeassa vai, julistaessaan kadotusta homoudesta ja oluen juomisesta???

    Äänestä

Vain liittymällä kirkkoon takaat taivasosuutesi, älä epäröi, liity heti!
Kuuluminen luterilaiseen kirkkoon on sinun armahduksesi puolesta kaikkein tärkeintä, siis liity.

Äänestä

"Voisinkohan jälleen liittyä Luterilaiseen kirkkoon, jossa hyväksytään sellaisena kuin on."

Liity vain kun sellaisen kirkon löydät...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eronnut kirkosta kirjoitti:

Erosin joskus kirkosta vähän niin kuin "ovet paukkuen" Ja tietysti pilkaten kristinuskoa. Nyt myönnän olevani vain tavallinen "heikko" joka ei pysty aina olemaan niin täydellinen kuin haluaisi olla. Jotkut liikkeet/uskonnot/aatteet vaativat pieneltä ihmiseltä liikaa. Voisinkohan jälleen liittyä Luterilaiseen kirkkoon, jossa hyväksytään sellaisena kuin on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu