jalkakyykky

elikkä olen alotellu tota jalkakyykyn tekemistä mutta en tiedä kuinka alas tarvii mennä kyykkyy et mis ois se oikea kohta??onko siinä joku apuväline keksitty et mite sen saa hyvin katottua tai joku muu keksintö?ja sit viel olen nyt käyny 4k 3-4viikos kertaa salil ja teen aina penkkiä,hauista,vatsa,soutulaitetta ja sillasta talja juttua,nii onki siitä haittaa et tekee samoja liikkeitä aina et tarviiko lisätä monipuolisemmaksi tota? ja mistä niitä uusia liikkeitä voi oppia??
81303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

siinä 90 asteen kulmassa ois aika hyvä.
oohan varovainen kyykyn kanssa itse loukkasin
kaksiviikkoa sitten ja nyt vasta alkaa helpottaan
ja ois voinut pahemminkin käydä,jos ois ollut kunnolla painoa.
elikkä kantsis opetella tekniikkaa tangon kanssa
alussa ja sitt pikkuhiljaa lisätä painoja.
täällä on muutama asiantuntijaki joilta vois kysellä tarkempia tietoja ko tekniikasta ym..

Äänestä
  • se on ihan liikkuvuudesta kiinni miten alas kannattaa ja PITÄÄ mennä. 90 asteen polvikulmaan pysähtyminen rasittaa erityisesti polviniveltä. kannattaa siis kyykätä niin alas kuin mahdollista selän pyöristymättä. pistä vaikka 2,5kg kiekot kantapäiden alle.

    Äänestä

Tuosta kysymyksestäsi arvelen että muukin tekniikka kannattaisi tarkistaa.
Pyydä jotain neuvomaan ja valvomaan suoritus.
- hengityksen rytmitys
- katseen suunta
- SELÄN ASENTO! Pyydä joku katsomaan!
- jalkojen asento ja polvien liikerata
- kyykyn syvyys. Tuossa edellä jo painotettiin selän asennon merkitystä ja sen riippuvuutta jalkineista/korotuksesta kantapäiden alla.

Viikon sisäinen ja viikkojen välinen rytmitys sinun täytyy itse suunnitella.
Tai pyytää jotain asiasta perillä olevaa tekemään se.
Vaatii jonkin tason testejä.

Äänestä

Vaikka tässä kaikki neuvovat menemään niin ja niin alas, niin usko kuitenkin vain ja ainoastaan omaa kroppaasi. Alussa on tasapainon kanssa hankaluuksia ja asento voi olla todella outo. Tästä syystä todella monella aloittelijalla jää kyykky reilusti vajaaksi, eli ei mennä läheskään "tarpeeksi" alas. Eikä siinä ole mitään hävettävää. Ajan kanssa asentoon tottuu, liikkuvuus painojen kanssa paranee ja tukilihakset kehittyvät, jolloin lähestulkoon kaikki entiset aloittelijatkin pääsevät jo pakottamatta alemmas.

Ei ole siis mitään kiirettä sen kyykyn syvyyden kanssa, ellei se tunnu luonnolliselta. Itsekin olin niin kankea (vieläkin melko kankea) kyykkyä aloitellessani, etten päässyt helposti painojen kanssa edes lähelle 90 asteen kulmaan.

Äänestä
  • Aina se vaan "kummittelee" toi 90 asteen kulma.Sen 90 asteen kulman ongelma on e, että liike jää vajaaksi. Kun sitten painoja lisätään, tulee ongelmia, koska liikerata on vajaa. Niiden isompien painojen kanssa kun sitten rojahtaa alas, niin siinä sattuu "juhaa" leukaan ja loukkaantumisriski kasvaa.Se on kuin treenaisi penkkiä laskematta tankoa rintaan.
    Alas vaan ja pelkällä tangolla. Selkä tiukkana, päätä ylös. Katsoppa tuolta OIKEAN jalkakyykyn tekniikkaa ja harjoittelua koskeva erinomainen juttu
    http://www.voimaharjoittelu.net/abc-vol-2-jalkakyykky-aloittelijoille-a-245.html

    Siitä se lähtee...

    Äänestä

  • dfcfsd kirjoitti:

    Aina se vaan "kummittelee" toi 90 asteen kulma.Sen 90 asteen kulman ongelma on e, että liike jää vajaaksi. Kun sitten painoja lisätään, tulee ongelmia, koska liikerata on vajaa. Niiden isompien painojen kanssa kun sitten rojahtaa alas, niin siinä sattuu "juhaa" leukaan ja loukkaantumisriski kasvaa.Se on kuin treenaisi penkkiä laskematta tankoa rintaan.
    Alas vaan ja pelkällä tangolla. Selkä tiukkana, päätä ylös. Katsoppa tuolta OIKEAN jalkakyykyn tekniikkaa ja harjoittelua koskeva erinomainen juttu
    http://www.voimaharjoittelu.net/abc-vol-2-jalkakyykky-aloittelijoille-a-245.html

    Siitä se lähtee...

    Ei ole mitään järkeä pakottaa kroppaa sellaiseen asentoon, mihin se ei luonnollisesti mene. Vaikka sinusta kyykky saattaa tuntua maailman helpoimmalta jutulta, niin monesta se on se vaikein. Jotkut eivät koskaan pääse yli sen 90 asteen ilman horjahtelua ja kiputiloja, eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Kroppia on erilaisia. Alussa kannattaa nimenomaan totutella liikkeeseen ja siihen, että on painoja niskassa. Vaikka hinkuttaisi 30:llä niin kauan, että liike tulee tutuksi ja lihakset ja nivelet tottuu siihen alas menemiseen. Kyllä se siitä ajan kanssa menee alemmas. Puhun nyt omasta ja muutamien muiden tuntemieni kokemuksesta silloin kun alku oli hankalaa.

    Kyllä se prässikin joillekin tuottaa tulosta vajaalla liikkeellä, kunhan romua on tarpeeksi kelkassa. Eikä spagattiinkaan voi tuosta vaan mennä. Pikkuhiljaa.

    Äänestä

Hyvä tapa on box-kyykätä jos vain salilta löytyy sellainen laatikko mikä on tarkoitukseen sopiva. Tämä laatikko (90astetta) auttaa määrittämään syvyyttä ja lisää turvallisuutta liikkeessä. Tekniikka kannattaa opetella ihan pelkällä tangolla kunnolla ennen siirtymistä raskaampiin painoihin. Muutenkin painojen kanssa pitää olla eiryisen varovainen. On tärkeä opetella oikea tekniikka kyykyssä sillä kyykky on yksi niistä liikkeistä joissa loukkaantumisriski on melkoinen.

Äänestä
  • Mielestäni kannattaa panna laatikon päälle muutaman sentin vaahtomuovi joka antaa perseen signaalin ylöslähdöstä ilman kovempaa kontaktia.

    Taisin mennä pilkkua halkomaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alottelija salilla kirjoitti:

elikkä olen alotellu tota jalkakyykyn tekemistä mutta en tiedä kuinka alas tarvii mennä kyykkyy et mis ois se oikea kohta??onko siinä joku apuväline keksitty et mite sen saa hyvin katottua tai joku muu keksintö?ja sit viel olen nyt käyny 4k 3-4viikos kertaa salil ja teen aina penkkiä,hauista,vatsa,soutulaitetta ja sillasta talja juttua,nii onki siitä haittaa et tekee samoja liikkeitä aina et tarviiko lisätä monipuolisemmaksi tota? ja mistä niitä uusia liikkeitä voi oppia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu