Kun aloittaa ensimmäisen kerran pillereiden syömisen, kuuluuko asiaan pahoinvointi? Aloitin Yasminet viitisen päivää sitten, ja koko tämän ajan on ollut sellainen tasaisen huono olo, ei kuitenkaan niin huono että täytyisi oksentaa..
Jos pahoinvointi todella kuuluu asiaan ensimmäisten pillerikertojen aikana, niin kuinka kauan se sitten yleensä kestää?
Jos pahoinvointi todella kuuluu asiaan ensimmäisten pillerikertojen aikana, niin kuinka kauan se sitten yleensä kestää?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se joidenkin kohdalla kuuluu asiaan. Itselläni muistan olleen samanlaista oksetuksen tunnetta, joka voi kestää kolmisen kuukauttakin. Minulle tuli sitten sen lisäksi kaikenlaisia vuotohäiriöitä ja paino alkoi nousta silmissä ( turvotusta ) sekä verenpaineen nousua, joten merkki vaihdettiin sopivampaan.
Mä olen syönyt pillereitä jo kuus vuotta ja edelleen on ajoittaista pahoinvointia. Yleensä aamuisin ja joskus on pitempiä kausia, jolloin tekee pahaa koko aika. Ei nyt koskaan ole oksentamaan tarvinnut lähteä, mutta sellanen inhottava olo kuitenkin.
Söin kolme vuotta Yasmineita ja 3kk sitten vaihdoin EVRA -laastariin. Sekään ei sopinut minulle. Yli neljä vuotta kärsin pahoinvoinnista ja mahan turpoamisesta enkä koskaan osannut ajatellakkaan että se voisi johtua pillereistä, kun lääkäritkin sen aina tyrmäsi ja epäilivät keliakiaa, laktoosi-intoleranssia, stressivatsaa yms. Nyt kun lopetin keskenkaiken laastarit on olo ollut hyvä jo viikon! Toivottavasti jatkuisi myös näin. Tosin en kyllä tiedä mitä ehkäisyä alkaisin seuraavaksi kokeilemaan... Ideoita? :)