Kun allekirjoitetaan papereita, joihin tarvitaan kullekin allekirjoitukselle kaksi jäävitöntä todistajaa, niin mitä tietoja todistajista pitää välttämättä merkitä heidän allekirjoitustensa alle? Varmaankin ainakin nimen selvennys, mutta tarvitaanko henkilötunnus, ammatti, kotipaikka, osoite, tms?
Entä sitten sopimuksen osapuolten allekirjoituksien alle? Testamenttiinhan vaaditaan nimen selvennys, ammatti ja kotipaikka, mutta entäs avio-omaisuuden osituskirjaan tai perinnönjakokirjaan?
Hylkääkö maistraatti tai verovirasto paperin, jos allekirjoituksen alla ei ole vaadittuja tietoja?
Miten suhtaudutaan oppiarvon ilmoittamiseen ammattina?
Mitä tietoja allekirjoittajista tarvitaan?
5
1178
Vastaukset
- Justus l.
ainakaan mitään ammatteja ole tarvittu laittaa nimien alle ja kelvannu on.
- lexander
nimi ja henkilötunnus riittää. Niitä tarvitaan vain, jos joku epäilee nimikirjoitusta väärennetyksi. Todistajan uskottavuutta ei heikennä (tai vahvista) hänen ammattinsa, joten sen esiintuominen on tarpeetonta.
Entä jos todistaja ei suostu merkitsemään henkilötunnustaan? Nykyisin monet ihmiset ovat alkaneet pitää henkilötunnuksen loppuosaa pankkikortin numerokoodin kaltaisena salaisuutena, jota ei vieraille paljasteta.
Luultavasti monissa yhteyksissä edelleenkin käytäntönä oleva ammatin ja kotipaikan kysyminen on peräisin siltä ajalta, jolloin niiden tietojen perusteella tunnistettiin keskenään samannimiset henkilöt.- lexander
Timontti kirjoitti:
Entä jos todistaja ei suostu merkitsemään henkilötunnustaan? Nykyisin monet ihmiset ovat alkaneet pitää henkilötunnuksen loppuosaa pankkikortin numerokoodin kaltaisena salaisuutena, jota ei vieraille paljasteta.
Luultavasti monissa yhteyksissä edelleenkin käytäntönä oleva ammatin ja kotipaikan kysyminen on peräisin siltä ajalta, jolloin niiden tietojen perusteella tunnistettiin keskenään samannimiset henkilöt.henkilötunnus yksilöi henkilön vuorenvarmasti, mutta myös nimi on riittävä, jos sen perusteella voidaan tarvittaessa tavoittaa kyseinen ihminen.
lexander kirjoitti:
henkilötunnus yksilöi henkilön vuorenvarmasti, mutta myös nimi on riittävä, jos sen perusteella voidaan tarvittaessa tavoittaa kyseinen ihminen.
Olisi kyllä hyvä jos esim. maistraatit viitsisivät laittaa yhteiselle Web-sivustolleen ja verohallinto omalleen tuon ohjeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392763Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692370Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1151112
- 981085
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13972Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62834Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.282820