Aina on ollut köyhiä ja tulee olemaan! Taitaa vaan olla ikävä tosiasia, että toiset ovat köyhiä... omasta syystään tai ihan syyttään. Ei sille voi mitään, jos sairastuu ja joutuu työelämästä pois. Onhan se katkera paikka, kun joutuu sinnittelemään pienellä eläkkeellä ja olemaan tarkka rahan käytöstä.Oma lukunsa ovat laiskat ja saamattomat, jotka marisevat köyhyyttä eivätkä tee asialle mitään. Paska työt eivät kelpaa.
Olisi reilua, että näiltä marisijoilta otettaisiin tuet pois. Jos tarjottu työ tai koulutus ei kelpaa, niin sitten saa tulla toimeen miten parhaaksi näkee.
Rahaa jäisi jaettavaksi sairaille, vanhuksille, vammaisille, lapsille jne paljon enemmän. On törkeää, että eläkeläiset joutuvat sinnittelemään peinillä rahoilla. Ja samaan aikaan, joku kieltäytyy töistä, kun ei viitsi. Vastenmielistä!
Olisi reilua, että näiltä marisijoilta otettaisiin tuet pois. Jos tarjottu työ tai koulutus ei kelpaa, niin sitten saa tulla toimeen miten parhaaksi näkee.
Rahaa jäisi jaettavaksi sairaille, vanhuksille, vammaisille, lapsille jne paljon enemmän. On törkeää, että eläkeläiset joutuvat sinnittelemään peinillä rahoilla. Ja samaan aikaan, joku kieltäytyy töistä, kun ei viitsi. Vastenmielistä!
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei edes haluta tehdä mitään,syyllistetään vain.
OIKEIN!!!
että melkein joka viestissä kitistään siitä kun ihmiset(köyhät)ei suostu "paskaduuneihin" eli orjatöihin...Miettikää nyt helkkari vähän,menisittekö itte?Helppohan se on netissä avautua ja uhota työttömille kun ittellä on duunipaikka(josta saa jopa palkkaa).Mua on alkanut etomaan kun olen huomannut että yhä useampi parempiosainen jollakin sairaalla tavalla kannattaa sitä pakkotyöaatetta...Onko köyhien alistaminen kivaa?Kukaan ei jätä työtarjousta käyttämättä sen takia ettei viitsi,useat varmaan tekevät töitä rahan takia."Olisi reilua, että näiltä marisijoilta otettaisiin tuet pois. Jos tarjottu työ tai koulutus ei kelpaa, niin sitten saa tulla toimeen miten parhaaksi näkee"Mitä tapahtui niille ajoille kun henkilö sai itse valita työalansa tai koulutuksensa?Ilmassa hieman alistamisen makua...
Olen siivonnut autotalleja 4 vuotta, jakanut Hesaria aamuisin 5 v. ja käynyt samalla iltaisin koulua, ollut kaupassa osa-aikaisena, poiminut mansikoita kakkostyönä viimeiset 10v. Olen tehnyt töitä, joista kukaan ei haaveile,mutta samalla olen kerännyt työkokemusta,CV:stä näkee että olen yrittävä ihminen, olen hankkinut ammattitutkinnon ja elättänyt itseni ja perustanut perheen.
Nyt minulla on mukavasti palkattu vakituinen työpaikka.En ole rikas, mutta kohtuudella toimeentuleva.Voin hemmotella lapsiani ja kumppaniani jollain pienellä.
Työn kautta on mahdollisuus mennä eteenpäin.Kerätä kokemusta erilaisista töistä ja kouluttautua.
En ole rikas enkä halua alistaa ketään.Mutta jos ihminen on kaikinpuolin terve ja työtä tarjotaan, olisi se syytä ottaa vastaan.Kenellekään työkykyiselle ei pidä maksaa mitään tukia, jos työ ei kelpaa. Pienehkö palkka tai se, että työ ei ole juuri koulutusta vastaavaa unelma hommaa, ei riitä syyksi kieltäytyä.
Jos ei työnteko maistu, on ihan oikein, että tuet lähtevät. Jääpähän tosiaan enemmän jaettavaa oikeasti apua tarvitseville, vaikka sotaveteraanien kuntoutukseen. Helsingissä veteraanien kuntoutusrahat ovat kuulemma loppu.Tai panostetaan vanhusten hoitoon, vammaisten kuntoutukseen.
Jokainen työkykyinen ja –ikäinen töihin eli tuet vastikkeellisiksi. Naurettavaa miten tukien saamista puolustellaan henkeen ja vereen, mutta niiden päälle syljeskellään heti jos pitäisi vastikkeeksi jotain tehdäkin. Ei ole yhtään hyvää syytä, miksi niitä pitäisi jakaa ihmisille vain siksi että he eivät viitsi tai halua tehdä mitään. Paskaduuneihin, kursseille, työharjoitteluun, minne tahansa tai tuet veks, ilman muuta. Kyse ei ole sitten enää siitä menisinkö itse sellaiseen (no matalapalkkaisena tavallaan jo olen) vaan siitä että olisi pakko mennä.
Turha enää haikailla niitä aikoja kun sai valita ja pääsi duuniin melkein firmojen nurkilla norkoilemalla. Nyt kuoritaan parhaat päältä ja otetaan niistäkin kaikki irti, muille jää mitä jää. Pitkäaikaistyöttömän on tosi epärealistista kuvitella saavansa heti huippupaikkaa ja liksaa, kun niitä ei riitä muillekaan.
Suomessa on hyvä laki työntekijän suojana. Paskatöistäkin on maksettava minimipalkka. Usein ne suurimmat valittajat haluavat heti ison palkan ja mieluiten helpon työn.Työ ei saisi olla likaista eikä rasittavaa eikä yksitoikkoista...Mutta palkkaa pitäisi tulla heti kättelyssä 3000€, vaikka minkäänlaista työkokemusta ei ole. Eikä usein työhalujakaan.
Työstä maksetaan siksi, että se on työtät. Työ sotketaan usein harrastamiseen. Töissä pitäisi olla loputtoman kivaa ja hauskaa. Työstä maksetaan siksi, että se on työtä. No, jollain harvoilla on ollut onni yhdistää harrastus ja työ.He ovatkin usein yksityisyrittäjiä.
Suurimmat marisijat ja vastikkeettoman rhan ruinaajat ovat usein pohjattoman laiskoja.Kaikki minulle heti nyt tyyppejä.
paikkaansa,ainakaan nykypäivinä.Päivitä ittesi tälle vuosituhanelle.Vai että oikein laki työntekijän suojana,niin oli ennen..
toisille,että ota siivoustyötä vastaa 2 t palkka ja saa siivota 8 t alueen,jaa mainoksia saat 60 euroa/kk palkkaa ym.pätkätyötä ei niillä elä.Työttömyystöitä 8 euroa päivä,sehän on jo ihmisten pilkkaamista.
Mistään työstä Suomessa ei saisi maksaa alle 10€h. Alle sen ei elä ja tollakin vaan kituuttelee koska tämä Suomi on helvetin kallis maa asua ja elää. Palkan pitäisi olla sellainen ettei tukia tarvi lisäksi hakea. Oli työ sitten mikä hyvänsä myös siivoustyöstä joka on nykyään usein kovin alipalkattua.Optiot pois ja kaikki "herrojen" palkitseminen ja heille järjestettävät ylipalkatut tukityöt. Yrityksiltä jotka eivät aiokkaan työllistää saamaallan rahalla tuki pois.Rikkailta pois lapsilisät.Korvaamattomia ihmisiä ei ole olemassa.Ja polveni eivät taivu kyykkyyn.
siihen päälle tuet ja maksetaan vuokrakin, siis ketä pidetään pilkkana. Pitäiskö sun ne ilmatteks saada ja jos pitäis, niin miksi.
urbaanilegendaa toi 2 t palkka ja 8 h siivousalue, oon siivonnut vuosia ja toi ei pidä missään paikkaansa tai sitte tekijä on tosi hidas.
Eikös se ole jotenkin näin: Ne joiden ansiot ovat 60% tai vähemmän keskiarvosta ovat köyhiä?
= köyhien määrä on lukkoon lyöty.
Totta helvetissä, aina on se -60%:n porukka.
Hieman sama kuin työtön palstalla jossa urputetaan ettei voi ottaa vastaan työtä josta maksetaan keskiarvopalkkaa vähemmän!
Äly hoi! Älä jätä!