Sheikkereistä

Pirtelöhuuli

Tässä muutama asia ja vastaus kysymykseen sheikkereistä:



Sheikkereistä ja itse sheikkaamisen ABC


Hyvässä sheikkerissä on ensinnäkin kierteet jottei ns. saumavuotoa tapahdu. Saumavuoto tapahtuu kun voimakkaasti sheikatessa vedestä tahi maidosta vapautuu siihen sitoutunutta happea joka nostaa sheikkerin sisäistä painetta.
Noussut sheikkerin sisäinen paine puolestaan pyrkii purkii purkautumaan ulos sisältäpäin, koska ulkona vallitseva paine on puolestaan pienempi.
Saumakohdan tulisi olla myös eristetty kumitiivisteellä joka tulee vaihtaa n. 2 vuoden välein koska kumi menettää kimmoisan ja tiivistävän ominaisuutensa ajan myötä.

Sheikkerin mallit:

1. Normaali ravistin, jossa ainetta heilutetaan edes takaisin jonkin ”säiliön” sisällä ja itse heilunta ja aineiden jatkuva suuntien muutos johtaa sekoittumiseen.
Sekoittumista tehostetaan usein lisäämällä sheikkeriin ns. lävikkö jonka läpi seos kulkee. Lävikkö rikkoo isommat paakut pienimmiksi kappaleiksi jotka puolestaan edelleen hajoavat tai imevät kosteutta itseensä ja menettävät alkuperäiset ominaisuutensa. Lopputuloksen tasavärinen ja koostumuksellinen mekaanisesti valmistettu seos.

2. Toinen vaihtoehto kiinteäsiipinen ratasmalli, joka on esim, Herban sheikkerissä.
Kiinteäsiipinenratasmalli puolestaan toimii tavallaan potkurin tavoin aiheuttaen seoksen sisälle elliptistä rataa kulkevan sivuttaispyörteen, mikäli sheikkeri on normaali mallinen ja sitä liikuttava mekaaninen voimaa kulkee linjassa 0% ja 180%.
Elliptinen sivuttaiskierre puolestaan lisää sheikkerin sisällä olevan seoksen liike nopeutta koska seos joutuu kulkemaan myös suuntaan 45%.
Kulma riippuu tosin ratassiiven kulmasta.
Nyt liikkeen ollessa suurempi muodostuu sheikkerin sisällä olevaan seokseen voimakkaampi pyörre, joka sekoittaa ainesosat tehokkaammin toisiinsa koska liike-energia sheikkerin sisällä suurenee.

Kaatonokista:
Kaatonokallinen malli on myös suositeltava, koska näinollen usein seokseen syntyvä vaahto saadaan jäämään suureksi osaksi sheikkerin sisään.
Oikeaoppisessa mukiin kaadossa sheikkerin kulman kallistus tapahtuu hitaasti ja myös astian, johon seos kaadetaan, tulee muodostaa mahdollisimman loiva kulma.
Muuten seos voi iskeytyä mukin pohjaan ja vapauttaa lisää happea joka ilmenee vaahtona.

Ammattimainen sheikkerin käyttäjä antaakin usein sheikkauksen jälkeen seoksen hieman ”rauhoittua” jolloin seos asettuu paremmin ja pintaan ehtii nousta myös pienempää vaahtokuplaa. Seoksen ”rauhoittumisaika” riippuu aina osmolaliteetistä ja seokseen suunnatusta liike-energiasta.

Aineiden asettamisesta Sheikkeriin:
Hyvin usein kokematon sheikkerin käyttäjä laittaa ensin jauhot ja sitten vasta nesteen.
Tämä on kuitenkin väärä menettelytapamalli, koska seuraukset voivat olla erittäin huonot: jauhosta pinttyy kerros sheikkerin pohjalle joka ei sekoitu.
Tällainen kauhistuttava tilanne johtuu usein siitä, Sheikkaus aloitetaan väärä oppisesti liian kovalla voimalla jolloin jauho-osa seoksesta tavallaan hermostuu ja pohjaan.
Tämä nesteen aiheuttamasta paineesta, jossa neste painaa jauhetta sheikkerin alaosaan ylhäältä päin ja jauho tiivistyy ja pinttyy lujemmin sheikkerin pohjassa sijaitsevaan seinämään.

Lisäksi tällaisen virheellisen sheikkauksen seurauksena usein jauhopaakut ovat suurempia koska jauho on tiivistynyt paineen seurauksena. Tilanne on paljon vaarallisempi jos käytetään rasvaisia jauhoja joihin muodostu vielä pahempia paakkuja rasvan toimiessa sidosaineena.

Oikeaoppinen sheikkaus muistuttaakin suuresti kristillista perhejuhlaa nimeltä kaste, koska siinäkin mitataan ensin vesi astiaan.

Eli kun olet kaatunut nesteen sheikkeriin, lisää jauhot.
Tämän jälkeen on aloitettava sheikkauksen alkuvaihe jossa seosta heilutaan ylös alas.
Sheikkaus tulee aloittaa heti koska jauhot odottaessaan hermostuvat ja alkavat mielenosoituksellisesti paakkuuntua ja muodostaa vaarallisia paakkuuntumisia.
Sheikkeria tulee myös kääntää välillä eri suuntiin jotta pohjaseinämänä toimii vuorollaan myös sheikkerin yläosa. Tämäkin vähentää paakkuuntumista.
Ammattimainen sheikkausliike ei suinkaan ole ylös-alas vaan hieman elliptinen jollon saadaan seoksen liikkeeseen mukaan hieman laakakierrettä.

Tällä tyylillä tulos on paras. Parhaimpaan tulokseen kuitenkin päästään lisäämällä sheikkeriin jäämurskaa, koska murska hajottaa vieläkin tehokkaammin mahdollisia paakkuja seoksessa.

Sheikkeriin pitää jättää myös väh. 30% tyhjää tilaa jotta sheikkerin seinämiin kohdistuva iskuenergia saadaan suuremmaksi, sillä täydessä sheikkerissähän mikään ei sekoitu.
Ideaali sheikkauksessa tyhjä tila voi olla jopa 80% luokkaa.

Ystävällisin terveisin Pirtelöhuuli 

2

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopas............

      jotakin....... siinäpä sitä sepitetään. ken lukea jaksaa, voi luoja. ehkä lakimies joka on kiinnostunut kuivatekstistä, kierrellen ja kaarrellen asian vieressä.

      Ketä hitto kiinnostaa ravistimen toiminta, liirum laarum ja pläh.

      Ehkäpä joku tutkija insinööri voi tuon lukeakin halutessaan tietää turhanpäiväistä.

      • Pirtelöhuuli

        Jos sinua ei kiinnosta "ravistimen" toiminta miksi sitten luit kyseisen tekstin ja vielä vastasit siihen?
        Oletko ns. yksinkertainen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe