Käytin Mirtazapiinia noin viiden viikon ajan unettomuuden/ahdistuksen hoitoon ja sitten lopetin sen toistaiseksi omin päin. Noin viikon kuluttua lopettamisesta tuli kuume ja flunssaa kesti noin kaksi viikkoa. Kuume oli korkeintaan 38 astetta ja laski reilussa vuorokaudessa. Mutta nyt mietin että onko Mirtazapiini voinut aiheuttaa esim. valkosolujen laskua? Meillä oli töissä samaan aikaan muitakin ihmisiä flunssassa.
Kysyin tästä asiasta myös lääkäriltäni hoidon alussa ja tämä sanoi että valkosolumäärän pienentyminen olisi erittäin harvinaista ja ettei siitä tarvitse olla huolissaan. Jos valkosolujen määrä laskee, niin tuleeko vastustuskyky enää koskaan ennalleen sen jälkeen? Auttaako siinä muu kuin lääkityksen lopettaminen vai pitääkö valkosolujen määrää nostaa jollakin toisella lääkkeellä?
Kysyin tästä asiasta myös lääkäriltäni hoidon alussa ja tämä sanoi että valkosolumäärän pienentyminen olisi erittäin harvinaista ja ettei siitä tarvitse olla huolissaan. Jos valkosolujen määrä laskee, niin tuleeko vastustuskyky enää koskaan ennalleen sen jälkeen? Auttaako siinä muu kuin lääkityksen lopettaminen vai pitääkö valkosolujen määrää nostaa jollakin toisella lääkkeellä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
"Kysyin tästä asiasta myös lääkäriltäni hoidon alussa ja tämä sanoi että valkosolumäärän pienentyminen olisi erittäin harvinaista ja ettei siitä tarvitse olla huolissaan."