Tahdon OOppelin
Hetiii
111838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ennen Suomesta vietiin vanhat autot neuvostoliittoon , venjälle ja viroon. Ei enään. Nykyisin saksasta viedään vanhat käytetyt autot Suomeen. Eikä päättäjillä kilise kellot mitenkään.
jos olet tosissasi.
Laita yhteystiedot niin sovitaan lisää.
Tosissaan ollaan mutta ei ihan vielä.Tarvis saada vanha auto myytyä ensin.Sanokaas nyt ammattilaiset onko tollasen hakemisessa mitään järkee?
Mitäköhän tuonti ittessään maksais,siis ilman veroja?
noin tonnihan siinä menee, jos itse hakee, eikä kovin ala törsäämään! Minä kyllä otin lomailun kannalta, joten rahaa kului hiukan enempi.
"hetii" tarkoitti?
Heti kun alkaa apua löytyy, niin äijä menee oksille!!!
Hei,kumpikohan on ensin myyty, toi sakun opeli tai sun katiskas?
Jos järjen apua täältä haet, unohda koko juttu, tai mitä tarkoitit?
Jos pitää farkku ja iso kone olla, niin osta.
Tonni ei hakemiseen Karlsruhesta asti riitä ei niin mitenkään.
Auto on todennäköisesti ok., myyjällä ei ole veronumeroa eli saattaa olla että on tuonut auton esim. Belgiasta verottomana.
Jos mitä hyvänsä autoa myydään vain vientiin, siinä saattaa olla sellainen yksinkertainen asia että se on ollut jonkun firman käytössä eli kyseessä on nettohinta; tuon auton saa sillä tavalla tuohon mainittuun hintaan että sen ostaa ensin joku jolla on osoite Saksassa (siitä pitää olla paperi) ja se myy sitten auton eteenpäin Suomeen. Muuten tulee ALV 19% tuon hinnan päälle.
Tämän kaiken saa selville kun soittaa myyjälle ja juttelee sen kanssa. Silloin kylläkin on pakko osata saksaa vähintään kohtalaisen sujuvasti, täällä kun eivät yleensä englantia osaa. Ja s-posteihin ei yleensä vastata tässä maassa.
Eipä juuri kannata katsella autoja netistä ennen kuin on myynyt oman autonsa, sillä hyvät menee alta aikayksikön, ne ei kauaa netissä roiku. Ei saksalaisetkaan hölmöjä ole.
viikon päästä Karsruhessa (tai tarkemmin menen mennen tulle Karsruhen ohi).Käyn hakemassa uudehkon mersun sieltä. Toinen kuskin on mukana. Oletko vilkaissut liikkeen omistajan nimeä....."Nicolo Licata". Onko saksalainen?
voisi jopa uskaltaa ostaa.
Osta sitten liikkeestä, etkä miltää "mitamitamitasinasanoa" -kaverilta.
Mondeo ja Ghia???
haisee kun myyjä haluaa myydä auton ehdottomasti vain toiselle jobbarille tai firmalle jottei tarvitsisi antaa takuuta eikä vastata seurauksista. Myös minä katsoin ensin impressumin ja taitaapa olla magaroonimaan poika myymässä joten eipä meillä juuri hurraata huudeta tälle "löydölle". Mutta eläpäs huoli, kyllä suomesta hakija löytyy kun annat rahat, hakupalkan ja matkakulut lähtiessä käteen. Ja koko hommasta ottaa hakija täyden poliittisen vastuun.
Tuossa autossa on jotakin vikaa (kolaroitu?), on liian halpa ja myyvät vain liikkeille tai vientiin.