Tiesittekö että tyypillinen pedofiili on valkoinen perheellinen mies joka uskoo jumalaansa(yli 70% kaikista pedofiileistä) ja näiden uhreista 65-70% on tyttöjä ??
Pedofilia ja uskovaiset
tulenarkaa
10636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...ja jumalaan uskovien määrä koko väestössä on korkeampi kuin tuo 70%. Tosin oletus on tehty väestöön seurakuntahakuisuudesta, eikä niinkään jumaluskoisuudesta.
mitä ??
Jos toi on fakta niin aika kauheeta. Mut mä kyl uskon et toi ei pidä ihan kokonaan paikkaansa.
Kunpa pedofiilit vois oikeesti tunnistaa.
Toivottavasti voimme elää vielä joskus pedofiili vapaassa maailmassa.
Jumalan siunausta :)
Kyllä se on totta että keskimäärin kristitty on alttiimpi pedofilialle. Ikävä kyllä pedofiilivapaata maailmaa ei tule olemaan vielä satoihin, jollei tuhansiin vuosiin.
Morot sinulle meiltä ateisteilta!
Jokohan sellainen on löydetty ? Eikös niitä geenejä ole joka lähtöön ? Vai onko olemassa mahdollisuus, että se on mielen häiriö ? Voisiko siitä jopa parantua ?
...
Entä itse ?
Geeniä ei paljon tunneta ... yli 80% pedofiileistä on diagnostisoitavissa eli lasketaan sairaudeksi ja siiehn on toimiva terapia ja lääkitys !
Terapialla siis voi kuin voikin ihmistä 'oikaista' ! Toisinaan keskustelua seuratessa tuntuu, että olemme pelkästään geenien sekoittamien kemikaalien vietävänä.
ikävää,kun ns uskovaisissa kirkkokunnissa löytyy pedofiileja tai muuta haureutta.Siinä pilataan meidän elävässä uskossa olevienkin "maine",jos sellaista nyt on.Kaikkihan vastustaa aina Jeesustelijoita,kaikkea muuta kyllä ollaan valmiita kuuntelemaan,aina korteistaennustakista horoskooppihömppiin.Aivan sama mulle silti,mitä meistä ajatellaan,koska Jeesus on puolellamme-kuka siis voi olla meitä vastaan?heh-Raamatusta.
Ikävä kyllä,itse tunnen ateisteja,jotka ovat erittäin surkeita puolisoita,kylmiä ja itsekeskeisiä,heidän mielestään kristityt ovat ällöjä,vaikka varmasti ovat huomanneet että puoliso on muuttunut iloisemmaksi ja kärsivällisemmäksi,sopuisammaksikin.Useat tuntemistani ateisteista eivät osaa rakastaa,miksiköhän?siksikö,että heidän mielestään rakkaus on harhaa,niinkuin joku "viisaana"edusti lehden tekstaripalstala ateistisuutta.??
Jumala antaa rakkautta-siksi rakastaminen vihamiehiäkin kohtaan on helpompaa kun ihminen tulee uskoon.En toki yleistä ateisteja tähän lokeroon,mutta kaikki jumalankieltäjät vain ovat olleet tällaisia.Ja ajatelkaa muslimeja joiden rakkaus on sitä että vaimon on oltava hunnutettu,siis omistushaluistauskontoa.tai että heidän oppiensa mukaan kaikki juutalaiset ja kristityt pitää tappaa,miksiköhän?onkohan Jeesus stnan tiellä?pukeutuneena Allahiksi.
Tietysti on myös rauhanomaisia muslimeja ja ystävällisiä,mutta kuinka hyvin he tuntevat silloin kirjansa tai noudattavat sitä? Jumala on rakkaus,ei marttyyrikuolemia haluava piiskuri.
Mikä taivas se sellainen on johon pahantekijät menevät suoraan ilman puhdistautumista Jeesuksen veressä?