Miten se oikeen menee arvon naiset? Vaimo käyttää pillereitä (mercilon tms?), eikä hänellä näytä olevan mitään haluja seksiin. Onko ne pillerit jotain seksihalujen tappajia? Seksiä harrastamme silloin kun minä sitä haluan eikä hänelläkään ole mitään sitä vastaan mutta nyt loppuu tämä aktiivisena osapuolena oleminen, en aina halua olla aloitteen tekijä vaan nyt jään odottamaan että se aloite tulee hänen puolelta.
Kysymys siis kuuluu että viekö ne pillerit todellakin kaikki halut, pitäisikö hänen vaihtaa johonkin toisen merkkiseen lääkitykseen vai mikä eteen?
Kysymys siis kuuluu että viekö ne pillerit todellakin kaikki halut, pitäisikö hänen vaihtaa johonkin toisen merkkiseen lääkitykseen vai mikä eteen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kait tuo on henkilökohtainen asia, joillakin pillerit saattavat viedä halut, toisilla ei. Tosin en lähtisi syyttämään pillereitä ihan kaikesta, syitä saattaa löytyä muuallakin (stressi, epämielyttävä työ, liikaa muuta ajattelemista, epätyydyttävä parisuhde jne.). Eli kannattaa myös miettiä, millainen elämäntilanne vaimollasi on, löytyisikö sieltä syytä haluttomuuteen? Pillereitä voi vaihtaa, mutta mielellään vasta 3-6 kuukauden kokeilun jälkeen, jotta keholla olisi mahdollisuus tottua hormoneihin. Suurin osa sivuvaikutuksista häviää parin kuukauden sisällä.
Itselläni ei ole tällaisia ongelmia, vaan pillerit ovat reilusti lisänneet halujani. Haluttaa aina ja paljon! Tosin syy siihen saattaa olla myös ihana avomies, hyvä parisuhde, ja muuten vaan ihana elämä.
Tsemppiä! :)
No siinäpä se kun kaikki asiat on muuten ihan hyvin, meillä menee muuten hienosti, työ asiat on hyvin, ei stressiä.. Ne pilleritkin on olleet jo vuosikaudet.
Toivoisin kuitenkin jotain aktiviteettiä hänen puoleltaankin. Pitäisi varmaan puhua aiheesta. Mutta kertokaahan muutkin onko joillekin käynyt niin että halut ovat kadonneet.
Oikein nautin kun sain vaihtaa pillerimerkkiä! Juuri kohdallani vuoden Mercilonien syönnin jälkeen tajusin, että kaikki EI ole kohdallaan ja tälläinen en ole aiemmin ollut. Seksuaalisuuteni oli kadonnut jonnekin ja jos mies teki aloitteita pahimmassa tapauksessa olin syyttämässä häntä raiskauksesta. Onneksi heräsimme molemmat todellisuuteen ja lukuisat itku-, kiukku-kohtaukset ovat nyt mennyttä.
Keskustelkaa merkin vaihdosta, yleensä se auttaa.
Mitään känkkäränkkää ei meillä ole ja saan tai saisin silloin kun haluan, mutta kun itseäkään ei enää kiinnosta koko homma kun se tuntuu niin yksipuoliselta.
Ei olla aiheesta puhuttu, jotenkin vaikea homma puhua.
kyllä mulla ainakin vei halut. ja vielä vähemmän teki mieli, kun paikat hormoonien vaikutuksesta kuivui..
nyt ilman, ja aijai:)