Farmari. Vuosimalli -89 -> -92. Verot korkeintaan €3000. Myös hinta Saksassa < €3000. Iso, turvallinen ja saa olla mukava ajettavakin. Lopullinen hinta kuitenkin huomattavasti vastaavaa suomiautoa edullisempi.
Onko mokomaa olemassakaan vai onko köyhien tässäkin tyydyttävä ruikuttamaan?
Onko mokomaa olemassakaan vai onko köyhien tässäkin tyydyttävä ruikuttamaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esmes audi. iso(?) turvallinen , ajettavaksi tehty, löytää germaniasta suht helposti hyvänkin.
Verot ovat nyt tullin hallussa ! ( eivät Herran )
Etenkin se että jäisi vielä "huomattavasti" halvemmaksi kuin suomiauto...
Joku XM farmari voisi olla sellainen...
Hei
Itselläkin on alkanut kiinnostaa tullakin jollain xxx euron hintaisella (huom siis ei auto vaan kulkuneuvo hintaluokassa ilman veroa) ajoneuvolla kesälomalta takaisinpäin. :-)
Oisko suosituksia tuon 100A.n ja XM.n lisäksi.
Omena tai joku BMW lienevät takavetoisina kivoja.
Farmari pitäisi olla ja bensakoneella, sähkölaitteita ja muuta saa olla mutta tosimiesten mekaniikkahärvelit eli 4vetoautot sekä turbot(ehkä) jätetään liian vaativina pois.
Lisäksi vinkkiä miten tuolta epävarmalla pommilla kannattaisi ajella takaisinpäin? Onko varmin yrittää hangon lautalle tai finjettiin vai mites tanska ruotsi. Targetti on Oulu joten ruotsin läpi voisi joka tapauksessa tulla Tornion kautta.
Tavoitteenahan tässä on palata vähän eksoottisemmin saksasta, voihan sieltä aina lentää mutta jos nyt yrittäisi tuoda sen 48 litraa olutta viinit... eli pelimerkkejä meinaan laittaa hupimielellä tuon noin tuhat euroa ettei tule paha mieli. Ja yrityksen onnistuessa on tarkoitus saada ainakin teoriassa rekisteröintikelpoinen yksilö kotipihalle.
Tuon hintaluokan pelit lienee kaiveltava mobilesta tms. joten onko näin että nettiin pääsee kirjastossa tms. julkisessa laitoksessa paikanpäällä vai pitääkö tässä vielä läppäri raahata mukaan. Monelta olen myös kuullut että haku kannattaa tehdä jo suomessa. Suosituksia tästäkin oisi mukava kuulla.
Ja mitään käsitystä miten niitten autojen luo pääsee kävellen / bussilla ei tietenkään ole. Berliinissä tiedän olevan toimivan joukkoliikenteen joten siellä kai jotenkin pärjää mutta mites muut isommat paikat?