Vähän yli 70 oleva tuttavani joutuu syömään monelaisia lääkkeitä sairauksiensa takia. Hän on aivoinfarktin takia osittain halvaantunut, mutta pärjää kuitenkin kotona puolisonsa auttamana.
Nyt hänellä on jo viikkoja jatkunut kova kutina.
Mitään ulkoisia merkkejä ihottumasta tai allergiasta ei ole. Maksa-arvot olivat normaalit. Lääkäritkään eivät ole perusvoiteita ja nyt kokeiltavaa kortisonikuuria kummempaa osanneet hoidoksi antaa. Osaako kukaan sanoa, voisiko joku lääke aiheuttaa pitkäaikaisesti käytettynä sivuvaikutuksena kovaa kutinaa?
Nyt hänellä on jo viikkoja jatkunut kova kutina.
Mitään ulkoisia merkkejä ihottumasta tai allergiasta ei ole. Maksa-arvot olivat normaalit. Lääkäritkään eivät ole perusvoiteita ja nyt kokeiltavaa kortisonikuuria kummempaa osanneet hoidoksi antaa. Osaako kukaan sanoa, voisiko joku lääke aiheuttaa pitkäaikaisesti käytettynä sivuvaikutuksena kovaa kutinaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihottuma, joka tietysti saattaa kutista.
Onko sinulla mahdollisus lukea lääkkeiden pakkausselostukset? Niissä kyllä mainitaan mahdolliset sivuvaikutuksetkin.
Soita apteekkiin ja kysy sieltä onko jokin käytetyistä lääkkeistä sellainen, että saattaa aiheuttaa kutinaa.
Opiaatit ainakin aiheuttavat kovaa kutinaa. Jos tuttavallasi esimerkiksi kovia kipulääkkeitä niin niistä varmaan johtuu. Niissä se on ennemminkin sääntö kuin poikkeus. Tuskin kannattaa olla huolissaan, mutta jos on niin ihmeessä juttelemaan lekurin kanssa.