SUKUTUTKIMUKSESTA!!

Haluaisin aloittaa sukututkimuksen teon. Pohjaa jo hieman on, mutta kysymys kuuluu: Kuinka päästä käsiksi kirkonkirjoihin, joista tietoa löytyisi lisää? Maksaako se jotakin? Ja jos niin kuinka paljon?
4297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Haastattele ainakin vähän sukuasi. Yleensä löytyy jokin suvun keskushenkilö, jolla on jo valmiiksi tietoja. Selvitä, onko suvussasi jo joku tutkinut jotakin sukuhaaraa.

Kyllähän ainakin lähisukua voi pyydellä virkatodistuksista. Ne ovat maksullisia ja kohtuullisia. Jos kirkonkirjoista kovin vanhoja tietoja alkaa pyydellä, saa varautua tuntipalkkioita maksamaan.

Hyvä etenemistie on vanhat perukirjat, kauppakirjat yms. koti- ja sukuarkistot.

Kirjastojen kautta voit saada mikrofilmejä
Netistä löytyy osoite:
http://www.genealogia.org/historia/
kannatta tutustua

Äänestä

maakunta-arkistoissa säilytetään kirkonkirjoja. Suosittelen kysymään lähimmästä.

Äänestä

palstalata

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lellu kirjoitti:

Haluaisin aloittaa sukututkimuksen teon. Pohjaa jo hieman on, mutta kysymys kuuluu: Kuinka päästä käsiksi kirkonkirjoihin, joista tietoa löytyisi lisää? Maksaako se jotakin? Ja jos niin kuinka paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu