Keskiluokka on demokraattisen yhteiskunnan tärkein osa, ja ilman sitä yhteiskunta ei elä pitkään ilman kovia diktatuuria. Demokratia toimii pääasiassa keskiluokan ansiosta, ja juuri keskiluokka taltuttaakin kaikenmoiset vallankumoukset ja sen sellaiset, koska pelkää oman, tukevan asemansa puolesta. Vastaavasti keskiluokka on auttanut esimerkiksi natseja nousemaan valtaan, koska demokratia ei kyennyt hoitamaan heidän ongelmiaan. Keskiluokka on siis yhteiskuntaluokista suurinta opportunismia edustava luokka, koska se ajattelee vain omaa nahkaansa. Yläluokka haluaa hallita, ja haluaa näin ikään kuin käyttää valtaansa muihinkin kuin itseensä ja tuloihinsa, kun taas keskiluokka välittää vain tuloistaan ja mukavuudestaan. En väitä, että nykyinen yläluokka olisi mikään pulmusparvi, mutta se on saanut valtansa itsekkäältä keskiluokalta. Keskiluokasta viriää myös radikalismi, muistakaa, että taistolaiset olivat pääasiassa keskiluokkaa. Keskiluokasta näin ollen siis lähtevät uudet ajatukset, mutta toisaalta se on myös niiden pahin tukahduttaja, jos tosi paikka tulee. Kun vallankumoustilanne alkaa, niin keskiluokka on ryntäämässä itku kurkussa armeijan ja poliisin luo vaatimaan välittömästi panssereita kadulle. Sellaista on porvaristo!
Entä minkälainen olisi keskiluokan tilanne kansallisen, ei-kommunistisen vallankumouksen jälkeen? On varmaa, että ainakin jotain jäänteitä keskiluokasta tulee jäämään jäljelle johtamaan yksityistä sektoria, josta on tullut paljon kansanomaisempi. Ehkäpä keskiluokka innostuu toimimaan uuden kansllismielisen yhteiskunnan hyväksi entistä suuremmalla tarmolla, koska alempi keskiluokka on tunnetusti erittäin kansallismielistä, ja haluaa toimia kansakunnan hyväksi, kun sellainen tilanne sattuu.
Keskiluokasta on siis sekä hyötyä että haittaa, mutta se on joka tapauksessa tärkeä yhteiskuntaluokka kaikissa hallintomuodoissa.
Entä minkälainen olisi keskiluokan tilanne kansallisen, ei-kommunistisen vallankumouksen jälkeen? On varmaa, että ainakin jotain jäänteitä keskiluokasta tulee jäämään jäljelle johtamaan yksityistä sektoria, josta on tullut paljon kansanomaisempi. Ehkäpä keskiluokka innostuu toimimaan uuden kansllismielisen yhteiskunnan hyväksi entistä suuremmalla tarmolla, koska alempi keskiluokka on tunnetusti erittäin kansallismielistä, ja haluaa toimia kansakunnan hyväksi, kun sellainen tilanne sattuu.
Keskiluokasta on siis sekä hyötyä että haittaa, mutta se on joka tapauksessa tärkeä yhteiskuntaluokka kaikissa hallintomuodoissa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
korkeintaan leirihallinnon työvoimareservinä! Vallankumous ei tarvitse koulusivistystä ja ulkokultaisia tapoja vaan kylmäveristä vihaa ja äärimmäisyyksiin valmiita miehiä ja naisia! Esikuvanamme on Kiinan kulttuurivallankumous ja Kambozhan Punaiste Kmerit! Sekä Tabermanin veriset scififantasiat!
Kirjoittajan lähipiiri tietää kirjoittajan ääliöksi ilman sitäkin ja minunkaltaiseni taas eivät tee ko. tiedolla mitään.
On totta, että koko nykyinen demokratiakäsitys on syntynyt keskiluokan tarpeisiin. Tässä se on yhdenmukainen mm. Perikleen Ateenan hallinnon kanssa. Sekin järjestelmä toimi keskiluokan tarpeisiin ja mm.jopa Kleonin ja Hyberboloon kaltaiset kansankiihottajat olivat peräisin ko. ryhmästä ja vaikka ko. henkilöt käyttivätkin hyväkseen alaluokan tuntoja, niin he itse eivät olleet siitä peräisin.
Jopa brittiläinen parlamentarismi kehittyi nykyiselleen vasta kun ko. laitoksen äänestäjäpohjaa laajennettiin keskiaikana syntyneestä sallimalla jokaisen tietyt vuositulot omaavan miehen äänestää.Tulorajan täytti juuri keskiluokkainen äänestäjäkokelas!
Paras todiste nykysysteemin räätälöitymisestä keskiluokan tarpeisiin on se, että siellä, missä on lukumäärältään ja asemaltaan heikko keskiluokka, on myös heikko ja horjuva demokratia. Juuri siksi esim. monissa kehitysmaissa valtaa pitävät armeija ja suuromistajat. Vaalit ovat pelkkää kosmetiikkaa ja niillä ei ole sitä vähääkään merkitystä, mitä ns. "demokratioissa". Saksassa keskiluokan kurjistuminen johti NSDAP:n kannatuksen rajun nousuun!
Nykysysteemin eräitä merkkejä ovat keskiluokan joutuminen ahtaalle ja jopa kiihtyvä määrällinen supistuminen. Esim. USA:n keskiluokka on supistunut lukumäärältään, velkaantunut pahasti ja osa sen edustajista on vajonnut alaluokkaan. Tämä kehitys on kiihtynyt viimeisten 10 vuoden aikana.
Suomessa keskiluokan vahvistuminen pysähtyi 90-luvun alussa ja on kääntynyt laskuun.
Keskiluokan asemasta vallankumouksessa on kirjoittanut moni , mutta helpoimmin on saatavissa Murroksen Vallankumous modernissa yhteiskunnassa, jonka teoksen eräät näkemykset ovat hyvinkin neohumanistisia.
Keskiluokka on todellakin eräs toimivan demokratia eräitä edellytyksiä. On aivan totta, että kun keskiluokka on lähtenyt rapautumaan, niin olosuhteet ovat olleet entistä parempia vallankumoukselle tai kaappaukselle.
Oman ihanteeni mukaan Kansallisen vallankumouksen jälkeisessä yhteiskunnassa keskiluokka toimisi valtion virkamiehinä tai jonkinlaisina yleisen hyödyn palvelijoina.
Maahanmuuttajat täydentävät osaamisellaan suomalaisen keskiluokan harvenevat rivit.
ensimmäiset kärsijät, ehkä jopa karkoitettavat (jos ei suorastaan tapettavat) Hauskaa lomanjatkoa...