osaisitteko sanoa jonkun halvan yksityisen hammaslääkärin Hyvinkäältä tai Hämeenlinnasta?
Millaisia hintaeroja yksityisissä yleensä on, eikös niistä kela maksa sen 80% kuluista?
yksityinen hammaslääkäri hyvinkää/Hml
13
5624
Vastaukset
- hammaskeiju
mut niistä kuluista sen verran että riippuu millä asioil meet hampulekurii..ilmeiseti oot menos ihan normaalisti,ette mitää valkasuu tai mitää? valkasusta ja vastaavista ei kyl korvata mitään.mut sen tiiät varmaa itekki
- Antsu
En osaa vastata jos haluat vain halvan yksityisen mutta itse olen käynyt nyt kaksi kertaa Hyvinkään Hammaslääkäripalvelussa Uudenmaankadulla (Toukolankadulla).Siellä on ainakin hyvä kohtelu ja hinnoista sen verran että ensimmäinen eli tarkastuskäynti maksoi Kelakorvauksen jälkeen n. 40 €
ja viisaudenhampaan poisto (repimällä) ja lohkeaman täyttö oli yht. 80 € (ilman korvausta olisi ollut 120 €...).Eli aika hyvät prossat lähtee ja ainakin siellä
ne otetaan heti eli ei tarvitse hakea erikseen Kelasta.- vadelma
Eli kun tiedän meneväni hammaslääkäriin paikkauksen takia, niin tekeekö ne silti tarkastuksen, ja ottaa siitä sitten turhaan rahaa?
- Antsu
vadelma kirjoitti:
Eli kun tiedän meneväni hammaslääkäriin paikkauksen takia, niin tekeekö ne silti tarkastuksen, ja ottaa siitä sitten turhaan rahaa?
Näin mä tosiaan luulisin,ainakin kun menet ensimmäistä kertaa jollekin asemalle.Kun kävin ensimmäisen kerran nykyisellä vakiasemallani,täytin
lomakkeen johon tuli perustiedot ja mm. miksi hakeuduin hoitoon.Tarkastuskäynnillä poistettiin kyllä hammaskivi ultraäänellä mutta lohkeamaa ja viisurinpoistoa varten piti taas varata uusi aika.Eli ensimmäinen käynti lienee aika vakiomittainen ja lääkärin arvion mukaan sitten varataan lisäkäyntejä.
Rahaa kieltämättä kuluu yksityisellä mutta itseltäni kyllä poistui pelot ainakin tämän ko. lääkärin hoidossa,kun edellisestä käynnistä oli vuosia niin näkee että menetelmät on kyllä muuttuneet!Ja kun Hyvinkäällä tunnetusti on kunnallinen hammashoito aika huonossa jamassa niin
käytännössä ainoa keino päästä hampaitaan hoitamaan
säädyllisessä ajassa on mennä yksityiselle.Mutta varaudu Hyvinkäällä sinnekin odottamaan aikaa ehkä
2 viikkoa,ainakin jos ei ole särkyä! - tarkastus...
vadelma kirjoitti:
Eli kun tiedän meneväni hammaslääkäriin paikkauksen takia, niin tekeekö ne silti tarkastuksen, ja ottaa siitä sitten turhaan rahaa?
Jos menet "akuutisti" esim. paikkauttamaan jonkun hampaan, niin yleensä hammaslääkäri ei silloin tee "täysmittaista" tarkastusta, vaan tutkii vain sen tilanteen, jota olet mennyt "valittamaan". Laskussa lukee silloin, "suppea tutkimus".
Aikaa varatessa on tietysti kannattavaa kertoa, miksi olet aikaa varaamassa, jotta tietävät paljonko käyntiin on varattava aikaa. - ei pk-seudulla
vadelma kirjoitti:
Eli kun tiedän meneväni hammaslääkäriin paikkauksen takia, niin tekeekö ne silti tarkastuksen, ja ottaa siitä sitten turhaan rahaa?
Mulla oli suussa pari paikkausten tarvitsiaa, kun menin yksityisellä. Hän teki ne työt, mitä minä käskin ja sitten hän joka kerta kysyi, että tehdäänkö tarkastus, kunnes sanoin, että ens kerralla voitais se tehdä. Kun ne akuutimmat saatiin hoidettua. Hän lupasi myös lähettää minulle ajan seuraavaa kertaa ja sitäkin hän kysyi useamman kerran ja sanoin, että lähettää vain ajan, sillä kaikki yksityiset ei tällä alueella ota uusia asiakkaita. Kun mitään aikaa ei kuulunut, tilasin itse ajan vuoden päästä. Aika on elokuussa.
- kjdfhkjfg
Mä käyn Oralissa siinä heti sillan pielessä. Olen tykännyt
- nimimerkki...
Oral on ihan törkeän kallis paikka! Onko sinulla edes sama hammaslääkäri joka kerralla, vai vaihtuuko usein? Helsingissä (itäkeskus) ainakin vaihtuu ihan liian usein ja etukäteen ilmoittamatta mikä on minusta todella inhottavaa. :( Toivottavasti Hyvinkään toimipisteessä on asiat paremmin.
- Korvauksesta
Ei kyllä missään saa 80% kelakorvauksia, 40% lienee lähempänä totuutta. Hammaslääkäreiden hinnoissa on paljon eroa eli kannattaa vertailla. Itse otin puh.luettelon kouraan ja aloin soittelemaan. Löysin halvan yksityisen, nyt maksan yksityisellä täysin saman kuin kunnallisella. Hyvänä plussana vielä se, että hoitoon pääsee aina ja nopeasti, sekä aina samalle hammaslääkärille.
- mutta kallis
Olen käynyt Hyvinkään Oralissa vuosia. Hinnat oli kohtuulliset, kun nimi oli vielä Hammas- ja suuklinikka. Nyt hinnat törkeät. Suuhygienistin aikakin maksaa lähes kaksinkertaisesti isot toimistokulut! Hoito on kyllä ollut aina ensiluokkaista ja ajan saanut hyvin.
- Anonyymi
Keravan erikoishammaslääkäriasema.
Itse en uskaltaisi käyttää.
Lähipiirissäni oleva tuttava kävi, mutta on niin järkyttynyt kokemuksestaan, ettei uskalla palautetta antaa.
Iäkäs, käsistään epävarma erikoishammaslääkäri aiheutti karmean säryn, jota hoidetiin pitkään muualla. Kannassa ei ole mitään tietoa käynnistä.
Laitteet, tietokoneet ja olemus tässä mielestäni jopa homeelta haisevassa liiketilassa on muutenkin sellaisia, että epäilen onko kaikki määräysten mukaista.
Sama vanhus toimii myös Jussintorin hammaslääkäriasemalla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keravan erikoishammaslääkäriasema.
Itse en uskaltaisi käyttää.
Lähipiirissäni oleva tuttava kävi, mutta on niin järkyttynyt kokemuksestaan, ettei uskalla palautetta antaa.
Iäkäs, käsistään epävarma erikoishammaslääkäri aiheutti karmean säryn, jota hoidetiin pitkään muualla. Kannassa ei ole mitään tietoa käynnistä.
Laitteet, tietokoneet ja olemus tässä mielestäni jopa homeelta haisevassa liiketilassa on muutenkin sellaisia, että epäilen onko kaikki määräysten mukaista.
Sama vanhus toimii myös Jussintorin hammaslääkäriasemallaJokaisesta asiasta vaan kantelu menemään. Viranomaisen pitää ne kantelut käsitellä
https://www.pvk.fi/vahinkoilmoitus/potilasvahinkoilmoitus/vahinkoilmoituslomakkeet/
https://avi.fi/asioi/henkiloasiakas/valvonta-ja-kantelut/sosiaali-ja-terveyspalvelut
https://asiointi.kuluttajariita.fi/kuluttaja/#/fi/ratkaisupyynto-terveydenhuollosta/
https://valvira.fi/sosiaali-ja-terveydenhuolto/muistutus-tai-kantelu
- jokapoika4
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818