Isäntä asettanut huolehtimaan

Evankeliumeissa Jeesus tuo esiin erään ryhmän, jonka jokaisen itseään kristittynä pitävän tulisi osata tunnistaa. Puheessaan Jeesus mainitsee "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan", "uskollisen taloudenhoitajan", jolla olisi merkittävä osa valtakunnan työssä.


Matteus 24:45-47 UM
"45 Kuka oikeastaan on se uskollinen ja ymmärtäväinen orja, jonka hänen isäntänsä on asettanut huolehtimaan palvelusväestään, antamaan heille heidän ruokansa oikeaan aikaan? 46 Onnellinen on tuo orja, jos hänen isäntänsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä! 47 Totisesti minä sanon teille: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi."

Luukas 12:42-44 UM
"42 Ja Herra sanoi: "Kuka oikeastaan on se uskollinen taloudenhoitaja, se ymmärtäväinen, jonka hänen isäntänsä asettaa huolehtimaan palvelijoittensa joukosta, antamaan heille jatkuvasti heidän ruokamääränsä oikeaan aikaan? 43 Onnellinen on tuo orja, jos hänen isäntänsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä! 44 Minä sanon teille totuudenmukaisesti: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi"



Taloudenhoitajan tulisi siis olla uskollinen täyttäessään Isännältään [Kristukselta Jeesukselta] vastaanottamaansa tehtävää "antamaan heille JATKUVASTI heidän ruokamääränsä [Raamattuun perustuvan hengellisen ruokamääränsä] oikeaan aikaan"

Taloudenhoitajan vastuulla on valvoa tärkeintä työtä, "tämän valtakunnan hyvän uutisen" saarnaamista ja opetuslasten tekemistä "kaikien kansojen ihmisistä". Tähän sisältyy se, että ihmisiä opetetaan noudattamaan kaikkea, mitä Kristus, seurakunnan Pää, käskee tekemään tänä lopun aikana. Tähän "noudattamaan kaikkea" sisältyy myös hyvän uutisen saarnaajaksi opettaminen.

Saarnaamisen ja opettamisen tuloksena voidellulla jäännöksellä on uskollisten kumppaneiden "suuri joukko". Nämä "kaikkien kansakuntien halutut" luetaan epäilemättä siihen Kristuksen arvokkaaseen "omaisuuteen", josta uskollinen orja huolehtii".


Eikö näin ollen olekin ymmärrettävää, että Isännän asettama uskollinen taloudenhoitaja, tuo uskollinen ja ymmärtäväinen orja, on "ruumis", jonka "Pää" on Kristus Jeesus.



Se liittymäkohta, johon haluan tämän kirjoituksen viedä, on ilmestyksessä, jonka apostoli Johannes sai.

Ilmestys profetoi muutakin merkittävää, ja me lopun aikana elävät voimme nähdä tuon profetian täyttymyksen, tästä "ruumiista", jonka "Pää" Kristus Jeesus on.

Ilmestys 12:17 UM
"17 Ja lohikäärme vihastui naiseen [Jumalan järjestöön] ja lähti käymään sotaa hänen siemenensä jäljellä olevia vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ."

Jehovan todistajat tunnetaan siitä, että he opettavat noudattamaan Jumalan käskyjä, ja että heillä on Jeesuksesta todistamisen työ. Jokainen aito Jehovantodistaja pyrkii noudattamaan Jumalan käskyjä parhaansa mukaan omassa elämässään. Itseasiassa Vartiotorniseura on perustettu, Jumalalta peräisin olevaa, Jeesuksen välittämää käskyä silmälläpitäen: hyvän uutisen saarnaamista ja opettamista varten.

Miten pitkälle luopiot ja kristikunta [Jehovan puhtaasta palvonnasta ja uskosta Häneen, luopuneet] ovat valmiita menemään, käydessään sotaa niitä vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ?

Nuo, jotka ovat nostaneet taisteluhuutonsa seurakunnan Johtajan "ruumista" vastaan, tulisi herätä todellisuuteen, sillä Kristus Jeesus on tuomionsa julistanut tässä asiassa: "'Totisesti minä sanon teille: sen, mitä teitte yhdelle vähäisimmistä näistä veljistäni, sen te teitte minulle.' " (Matteus 25:31-46)


Jehovan päävastustaja Saatana Panettelija tietää oman aikansa olevan nyt hyvin lyhyt. Miten hän menettelee? "Panettelija on tullut alas teidän luoksenne suuren suuttumuksen vallassa, koska hän tietää, että hänen aikansa on lyhyt." On ymmärrettävää, mutta ei hyväksyttävää, että Saatanan taisteluriveissä seisovat luopiot kulkevat hengellisen isänsä jalanjäljissä, "suuren suuttumuksen vallassa".
14662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

" Vartiotorniseura on perustettu, Jumalalta peräisin olevaa, Jeesuksen välittämää käskyä silmälläpitäen: hyvän uutisen saarnaamista ja opettamista varten. "

Jaa. Toimintasuunnitelmaa on ilmeisesti nykyisin hieman öh... tarkastettu. Ilmeisesti Jahvetti on antanut uusia ohjeita?
Vai miksi wc-seura kerää mammonaa sen kun kerkiää ja valehtelee (mm. YK yhteys) ja suojelee pedofiilijäseniään?

Äänestä

>>Evankeliumeissa Jeesus...

Sama lähde kertoo kuinka Jeesus lupasi palata seuraajiensa elinaikana, seuraajat hehkuttivat jo silloin ajatusta lopun ajasta.

>>... "uskollisen taloudenhoitajan", jolla olisi merkittävä osa valtakunnan työssä.

Totta, on merkittävää, että C.T. Russell oli merkittävässä osassa tuossa elonkorjuutyössä. Niin merkittävässä, että hän hoiti elonkorjuun kaikkia piirteitä vielä 11 vuotta kuolemansa jälkeenkin.

>>Taloudenhoitajan tulisi siis olla uskollinen täyttäessään Isännältään [Kristukselta Jeesukselta] vastaanottamaansa tehtävää "antamaan heille JATKUVASTI heidän ruokamääränsä [Raamattuun perustuvan hengellisen ruokamääränsä] oikeaan aikaan"

Yksi askarruttava kysymys aiheesta; miten tuohon luokkaan kuuluvat naiset täyttävät opetusvelvollisuutensa Vt-seurassa, jossa nainen ei saa opettaa?

>> Jokainen aito Jehovantodistaja pyrkii noudattamaan Jumalan käskyjä parhaansa mukaan omassa elämässään.

Tuota, kyseessä ovat Vt-seuran muuttuvaiskäskyt. Jumalaa on tarpeetonta sekittaa tähän ennen kuin sellaisen olemassaolo osoitetaan.

>> Itseasiassa Vartiotorniseura on perustettu, Jumalalta peräisin olevaa, Jeesuksen välittämää käskyä silmälläpitäen: hyvän uutisen saarnaamista ja opettamista varten.

Kuten kai väittävät kaikki muutkin 1800-luvun amerikkalaiset uususkonnot.

Äänestä
  • >>Tuota, kyseessä ovat Vt-seuran muuttuvaiskäskyt. Jumalaa on tarpeetonta sekittaa tähän ennen kuin sellaisen olemassaolo osoitetaan. >>

    Jumalan olemassaolosta voi vääntää loputtomiin. Parempi ilmaisu olisi mielestäni että osoitetaan että Jumalalla ja WC-seuran hallintoelimellä on jotain tekemistä keskenään. Mitä taas voidaan lähteä käänteisesti tutkimaan, eli niillä ei ole yhtään mitään tekemistä keskenään.

    Äänestä

  • EpäileväTuomas kirjoitti:

    >>Tuota, kyseessä ovat Vt-seuran muuttuvaiskäskyt. Jumalaa on tarpeetonta sekittaa tähän ennen kuin sellaisen olemassaolo osoitetaan. >>

    Jumalan olemassaolosta voi vääntää loputtomiin. Parempi ilmaisu olisi mielestäni että osoitetaan että Jumalalla ja WC-seuran hallintoelimellä on jotain tekemistä keskenään. Mitä taas voidaan lähteä käänteisesti tutkimaan, eli niillä ei ole yhtään mitään tekemistä keskenään.

    Oli hyvä veto,tuo WC-seura !!hihihhihihh....kohta ovat kai PA-seura,mutta asiaan Tuo aloittaja kopsas taas jo ennen luettua textiä.

    Äänestä

koska sitä levittävät ovelta ovelle kiertelevät todistajat. " Kuka on se uskollinen ja ymmärtäväinen orja". Tuo on Raamatun sanaa, jonka JT:t luulevat tarkoittavan vain heitä.
Tosiasiassa tuo aloitus on pelkästään luuloa, koska ei Jumala ole asettanut VT seuraa tuohon tehtävään

Aloittajalle sen verran, että te luulette olevanne se jäännös, mutta sekin on Brooklynin opetus ja harha.
Mitä taas tulee vainoon, niin Paavali käski tukkia suut sellaisilta, jotka opettavat muuta kuin puhdasta evankeliumia. Lisäksi hän sanoi sellaisten olevan kirottuja.
VT seura on perkeleestä oppeineen, sillä se "ruoka" jota te tarjoatte, on valhetta.

Äänestä

>> Evankeliumeissa Jeesus tuo esiin erään ryhmän, jonka jokaisen itseään kristittynä pitävän tulisi osata tunnistaa. Puheessaan Jeesus mainitsee "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan", "uskollisen taloudenhoitajan", jolla olisi merkittävä osa valtakunnan työssä.

Matteus 24:45-47 UM
"45 Kuka oikeastaan on se uskollinen ja ymmärtäväinen orja, jonka hänen isäntänsä on asettanut huolehtimaan palvelusväestään, antamaan heille heidän ruokansa oikeaan aikaan? 46 Onnellinen on tuo orja, jos hänen isäntänsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä! 47 Totisesti minä sanon teille: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi."

Äänestä
  • "48 "Mutta jos palvelija on kelvoton, hän ajattelee: 'Herrani ei tule vielä pitkään aikaan',


    Tähän joukkoon kuuluvat on helppo tunnistaa. Ketkä täälläkin todistelevat ettei ole mitään syytä odottaa loppua.

    Jos jokainen kristitty on tuo orja, mikä on silloin palvelusväki jota orja ruokkii säännöllisesti?

    Äänestä

  • >>vaan päinvastoin kielsi opetuslapsiaan tuomitsemasta niitä jotka eivät seuranneet heidän joukkoaan, mutta uskoivat ja paransivat Jeesuksen nimeen.>>

    Raamattuun kirjoitettu Jumalalta peräisin oleva ojennuksen sana voi tuomita. Ei se ihminen, joka välittää Jumalalta peräisin olevan tuomiosanoman, suinkaan tuolloin itse tuomitse, eikä ole tuomarina. Raamatusta löytyy aina asiayhteys, mihin tekoon kukin tuomio soveltuu.

    Äänestä

  • MATTEUS 7:19-23 KR-92:

    19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen. 20 Hedelmistä te siis tunnette heidät.

    21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. 22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.' 23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!'

    *Koska nuo laittomuuden tekijät eivät olleet Jeesuksen Kristuksen tosi opetuslapsia, he olivat Panettelijan lapsia:*

    JOHANNES 8:44 KR-92:

    44 Te olette lähtöisin Saatanasta. Hän on teidän isänne, ja hänen halunsa te tahdotte tyydyttää. Saatana on ollut murhaaja alusta asti. Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras. Kun hän valehtelee, hän todella puhuu omiaan, sillä hän on valehtelija ja valheen isä.

    1.JOHANNEKSEN 3:10 KR-02:

    10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään.


    *Näin ollen he eivät toimineet Jumalan välikappaleina vaan Panettelijan edustajina, kun he väitteensä mukaan ajoivat ulos demoneja:*


    APOSTOLIEN TEOT 19:13-16:

    13 Myös jotkut kiertelevät juutalaiset henkienmanaajat alkoivat loitsiessaan lausua Herran Jeesuksen nimeä. Karkottaessaan sairaista pahoja henkiä he sanoivat: "Minä vannotan teitä sen Jeesuksen nimessä, jota Paavali julistaa." 14 Näin tekivät myös juutalaisen ylipapin Skeuaksen seitsemän poikaa, 15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?" 16 Ja mies, jossa paha henki oli, ryntäsi heidän kimppuunsa, nujersi heidät kaikki ja runteli heitä niin, että heidän oli alasti ja verissä päin paettava talosta.


    *Saatana ei olisi jakautunut itseään vastaan. Sen sijaan hän muuttaisi itseään "valon enkeliksi" tällä hyvältä näyttävällä teolla eli demonien riivaamien vapauttamisella ja käyttäisi näin voimaansa ja vaikutusvaltaansa niihin, joita hän pettäisi:*


    2. KORINTTOLAISILLE 11:14, (15) KR-92:

    14 Eikä ihme, tekeytyyhän itse Saatanakin valon enkeliksi.

    15 Ei siis ole mitenkään merkillistä, että hänen palvelijansa esiintyvät Jumalan asian palvelijoina. He saavat tekojensa mukaisen lopun.

    Äänestä

  • Tarkkailija n:o 759 kirjoitti:

    MATTEUS 7:19-23 KR-92:

    19 Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen. 20 Hedelmistä te siis tunnette heidät.

    21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. 22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.' 23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!'

    *Koska nuo laittomuuden tekijät eivät olleet Jeesuksen Kristuksen tosi opetuslapsia, he olivat Panettelijan lapsia:*

    JOHANNES 8:44 KR-92:

    44 Te olette lähtöisin Saatanasta. Hän on teidän isänne, ja hänen halunsa te tahdotte tyydyttää. Saatana on ollut murhaaja alusta asti. Hän on kaukana totuudesta, se on hänelle vieras. Kun hän valehtelee, hän todella puhuu omiaan, sillä hän on valehtelija ja valheen isä.

    1.JOHANNEKSEN 3:10 KR-02:

    10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään.


    *Näin ollen he eivät toimineet Jumalan välikappaleina vaan Panettelijan edustajina, kun he väitteensä mukaan ajoivat ulos demoneja:*


    APOSTOLIEN TEOT 19:13-16:

    13 Myös jotkut kiertelevät juutalaiset henkienmanaajat alkoivat loitsiessaan lausua Herran Jeesuksen nimeä. Karkottaessaan sairaista pahoja henkiä he sanoivat: "Minä vannotan teitä sen Jeesuksen nimessä, jota Paavali julistaa." 14 Näin tekivät myös juutalaisen ylipapin Skeuaksen seitsemän poikaa, 15 mutta paha henki vastasi heille: "Jeesuksen minä tunnen ja Paavalinkin tiedän, mutta keitä te olette?" 16 Ja mies, jossa paha henki oli, ryntäsi heidän kimppuunsa, nujersi heidät kaikki ja runteli heitä niin, että heidän oli alasti ja verissä päin paettava talosta.


    *Saatana ei olisi jakautunut itseään vastaan. Sen sijaan hän muuttaisi itseään "valon enkeliksi" tällä hyvältä näyttävällä teolla eli demonien riivaamien vapauttamisella ja käyttäisi näin voimaansa ja vaikutusvaltaansa niihin, joita hän pettäisi:*


    2. KORINTTOLAISILLE 11:14, (15) KR-92:

    14 Eikä ihme, tekeytyyhän itse Saatanakin valon enkeliksi.

    15 Ei siis ole mitenkään merkillistä, että hänen palvelijansa esiintyvät Jumalan asian palvelijoina. He saavat tekojensa mukaisen lopun.

    Anteeksi huolimaton vastaukseni. Avauksessa esitettiin Raamatunkohta, jonka mukaan "Uskollinen orja" olisi järjestö, eli Jehovan todistajat. Kun lukee tuota kohtaa tarkemmin ja valittuja jakeita ennen sekä jälkeen, niin huomaa että Jeesus kertookin yksittäisistä ihmisistä.

    Pointti ei ole se, etteikä Jumala tuomitsisi väärintekijöitä. Pointti oli se, että koska kyseisessä kohdassa kerrotaan väärintekijöiden tuomitsemisesta, niin kyseinen kohta on mahdoton tulkita niin että se tarkoittaisi järjestöä...

    Äänestä

  • tähän. kirjoitti:

    "48 "Mutta jos palvelija on kelvoton, hän ajattelee: 'Herrani ei tule vielä pitkään aikaan',


    Tähän joukkoon kuuluvat on helppo tunnistaa. Ketkä täälläkin todistelevat ettei ole mitään syytä odottaa loppua.

    Jos jokainen kristitty on tuo orja, mikä on silloin palvelusväki jota orja ruokkii säännöllisesti?

    ...Jotka haluamme kristukseen uskoa ja palvelemme toinen toisiamme.

    >>Jos jokainen kristitty on tuo orja, mikä on silloin palvelusväki jota orja ruokkii säännöllisesti?

    Äänestä

  • Kospelli kirjoitti:

    >>vaan päinvastoin kielsi opetuslapsiaan tuomitsemasta niitä jotka eivät seuranneet heidän joukkoaan, mutta uskoivat ja paransivat Jeesuksen nimeen.>>

    Raamattuun kirjoitettu Jumalalta peräisin oleva ojennuksen sana voi tuomita. Ei se ihminen, joka välittää Jumalalta peräisin olevan tuomiosanoman, suinkaan tuolloin itse tuomitse, eikä ole tuomarina. Raamatusta löytyy aina asiayhteys, mihin tekoon kukin tuomio soveltuu.

    on?

    Joh. 3:18
    Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo TUOMITTU, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.

    Äänestä

  • Gospel. kirjoitti:

    ...Jotka haluamme kristukseen uskoa ja palvelemme toinen toisiamme.

    >>Jos jokainen kristitty on tuo orja, mikä on silloin palvelusväki jota orja ruokkii säännöllisesti?

    >>>Ei siis olla mitään mitään erityistä "orjaa", joka opettaisi muita palvelijoita.

    Äänestä

>>Evankeliumeissa Jeesus tuo esiin erään ryhmän, jonka jokaisen itseään kristittynä pitävän tulisi osata tunnistaa. Puheessaan Jeesus mainitsee "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan", "uskollisen taloudenhoitajan", jolla olisi merkittävä osa valtakunnan työssä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


palvelusväestään kirjoitti:

Evankeliumeissa Jeesus tuo esiin erään ryhmän, jonka jokaisen itseään kristittynä pitävän tulisi osata tunnistaa. Puheessaan Jeesus mainitsee "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan", "uskollisen taloudenhoitajan", jolla olisi merkittävä osa valtakunnan työssä.


Matteus 24:45-47 UM
"45 Kuka oikeastaan on se uskollinen ja ymmärtäväinen orja, jonka hänen isäntänsä on asettanut huolehtimaan palvelusväestään, antamaan heille heidän ruokansa oikeaan aikaan? 46 Onnellinen on tuo orja, jos hänen isäntänsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä! 47 Totisesti minä sanon teille: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi."

Luukas 12:42-44 UM
"42 Ja Herra sanoi: "Kuka oikeastaan on se uskollinen taloudenhoitaja, se ymmärtäväinen, jonka hänen isäntänsä asettaa huolehtimaan palvelijoittensa joukosta, antamaan heille jatkuvasti heidän ruokamääränsä oikeaan aikaan? 43 Onnellinen on tuo orja, jos hänen isäntänsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä! 44 Minä sanon teille totuudenmukaisesti: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi"



Taloudenhoitajan tulisi siis olla uskollinen täyttäessään Isännältään [Kristukselta Jeesukselta] vastaanottamaansa tehtävää "antamaan heille JATKUVASTI heidän ruokamääränsä [Raamattuun perustuvan hengellisen ruokamääränsä] oikeaan aikaan"

Taloudenhoitajan vastuulla on valvoa tärkeintä työtä, "tämän valtakunnan hyvän uutisen" saarnaamista ja opetuslasten tekemistä "kaikien kansojen ihmisistä". Tähän sisältyy se, että ihmisiä opetetaan noudattamaan kaikkea, mitä Kristus, seurakunnan Pää, käskee tekemään tänä lopun aikana. Tähän "noudattamaan kaikkea" sisältyy myös hyvän uutisen saarnaajaksi opettaminen.

Saarnaamisen ja opettamisen tuloksena voidellulla jäännöksellä on uskollisten kumppaneiden "suuri joukko". Nämä "kaikkien kansakuntien halutut" luetaan epäilemättä siihen Kristuksen arvokkaaseen "omaisuuteen", josta uskollinen orja huolehtii".


Eikö näin ollen olekin ymmärrettävää, että Isännän asettama uskollinen taloudenhoitaja, tuo uskollinen ja ymmärtäväinen orja, on "ruumis", jonka "Pää" on Kristus Jeesus.



Se liittymäkohta, johon haluan tämän kirjoituksen viedä, on ilmestyksessä, jonka apostoli Johannes sai.

Ilmestys profetoi muutakin merkittävää, ja me lopun aikana elävät voimme nähdä tuon profetian täyttymyksen, tästä "ruumiista", jonka "Pää" Kristus Jeesus on.

Ilmestys 12:17 UM
"17 Ja lohikäärme vihastui naiseen [Jumalan järjestöön] ja lähti käymään sotaa hänen siemenensä jäljellä olevia vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ."

Jehovan todistajat tunnetaan siitä, että he opettavat noudattamaan Jumalan käskyjä, ja että heillä on Jeesuksesta todistamisen työ. Jokainen aito Jehovantodistaja pyrkii noudattamaan Jumalan käskyjä parhaansa mukaan omassa elämässään. Itseasiassa Vartiotorniseura on perustettu, Jumalalta peräisin olevaa, Jeesuksen välittämää käskyä silmälläpitäen: hyvän uutisen saarnaamista ja opettamista varten.

Miten pitkälle luopiot ja kristikunta [Jehovan puhtaasta palvonnasta ja uskosta Häneen, luopuneet] ovat valmiita menemään, käydessään sotaa niitä vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ?

Nuo, jotka ovat nostaneet taisteluhuutonsa seurakunnan Johtajan "ruumista" vastaan, tulisi herätä todellisuuteen, sillä Kristus Jeesus on tuomionsa julistanut tässä asiassa: "'Totisesti minä sanon teille: sen, mitä teitte yhdelle vähäisimmistä näistä veljistäni, sen te teitte minulle.' " (Matteus 25:31-46)


Jehovan päävastustaja Saatana Panettelija tietää oman aikansa olevan nyt hyvin lyhyt. Miten hän menettelee? "Panettelija on tullut alas teidän luoksenne suuren suuttumuksen vallassa, koska hän tietää, että hänen aikansa on lyhyt." On ymmärrettävää, mutta ei hyväksyttävää, että Saatanan taisteluriveissä seisovat luopiot kulkevat hengellisen isänsä jalanjäljissä, "suuren suuttumuksen vallassa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu