Persut tekivät TAAS oharin!

keppers

MTV3:n ja Porin kaupungin järjestämä SuomiAreena tapahtuma käynnistyi tänään Porissa. Ohjelmassa on muun muassa yli 40 keskustelutilaisuutta. Maikkari esittää SuomiAreena lähetyksiä MTV3:lla sekä Netti-tv:ssä. Myös Radio Nova on näkyvästi mukana.

SuomiAreenan poliittinen paneeli oli vuorossa tänään. Puolueiden edustajat saivat esittää viiden minuutin puheenvuoron, jonka jälkeen oli paneeli ja myös yleisöllä mahdollisuus esittää kysymyksiä.

Vielä viime vuonna persut olivat näkyvästi mukana em. tapahtumassa. Tänä vuonna ei ollut paikalla PerusS:n edustajaa. Muut eduskuntapuolueet olivat lähettäneet tähän foorumiin joko puheenjohtajan, varapuheenjohtajan tai eduskuntaryhmän puheenjohtajan.

Miksi persut loistivat poissa olollaan kesän tärkeimmästä mediatapahtumasta? Eikö tulevat kunnallisvaalit todellakaan kiinnosta? Vai onko persuissa vain yksi henkilö, joka saa virallisesti edustaa puoluetta? Mitä virkaa on esim. varapuheenjohtajilla?

19

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaosaajia

      Koska tilaisuudessa esitetään kysymyksiä,joihin perussuomalaiset eivät pysty antamaan vastauksia,koska he eivät tunne asioita,eivätkä tunne asioiden sisältöä.

      • keskusteltiin...

        Muun muassa viinan hinnan korotuksesta ja väkivaltarikosten lisääntymisestä. Eiköhän Oenosen poekakin olisi osannut noihin vastata rätkäättää?


      • tuossa tilaisuudessa

        kukaan huutanut että missä EU siellä ongelma, eikä laulanut et toto toi, ja toto vei. Ei kai pikkusieluiset populistiset jäkättäjät pysty mihinkään asiakeskusteluun! Johan tuo on nähty jopa tälläkin palstalla, suuremmista areenoista puhumattakaan.


      • niiku muuttii
        keskusteltiin... kirjoitti:

        Muun muassa viinan hinnan korotuksesta ja väkivaltarikosten lisääntymisestä. Eiköhän Oenosen poekakin olisi osannut noihin vastata rätkäättää?

        Tili tulloo hötkyilemätäkkii.


      • akka suur´savosta
        niiku muuttii kirjoitti:

        Tili tulloo hötkyilemätäkkii.

        Nuo tulloo silleet setelit poekinnee vaekka suoroo sänkyy. Muutama tonni ainahii ilima aekojjaa, mittee tuota puoluve työssä hikkoelemmaa.


    • ihmettelivät

      -Mikä persuille on tullut, kun ei näy ketään enää missään?

      • pitkä lähetys

        Kyseisestä tapahtumasta. Ylekin ihmetteli: Missä persut?


    • perussuomalaisia

      tuossa tilaisuudessa. Näin oli sovittu.

      • Aria ympäri vuorokauden.

        On se kumma kun Helsingin piirin tiedoittajaa ei kutsuttu mukaan.
        Nyt Ari Kähärä joutuu öisin keskustelemaan itsensä kanssa ja kehumaan kirjoitelmiaan.


      • sinäkin
        Aria ympäri vuorokauden. kirjoitti:

        On se kumma kun Helsingin piirin tiedoittajaa ei kutsuttu mukaan.
        Nyt Ari Kähärä joutuu öisin keskustelemaan itsensä kanssa ja kehumaan kirjoitelmiaan.

        kun olet huomannut Arin olevan fiksumpi kuin sinä. Ari tuskin oli tuossa tilaisuudessa, joten miten hän sijoittuu ketjuun?

        ps. Ari Kähärä ei ole Helsingin piirin tiedottaja, eikä varmaan uimiksen tavoin jouda yötä myöden palstalla roikkumaan.


      • nuori rouva

        Varapuheenjohtaja Mari Kiviniemi edusti myös persuja. Nyt saatiin paneeliin vihdoinkin se kauan kaivattu akateeminen alle 35-vuotias nainen.


      • Vähän sukua.
        nuori rouva kirjoitti:

        Varapuheenjohtaja Mari Kiviniemi edusti myös persuja. Nyt saatiin paneeliin vihdoinkin se kauan kaivattu akateeminen alle 35-vuotias nainen.

        Meillä Helsingissä olisi ollut vielä nuorempi nainen .
        Marika Kähärä-Zekki Jyndi.Ei tainnut kukaan huomata pyytää.


      • Seuraavat lapsiaan
        Vähän sukua. kirjoitti:

        Meillä Helsingissä olisi ollut vielä nuorempi nainen .
        Marika Kähärä-Zekki Jyndi.Ei tainnut kukaan huomata pyytää.

        Vaihda sukunimesi, Marika!


      • tosiaan.
        Aria ympäri vuorokauden. kirjoitti:

        On se kumma kun Helsingin piirin tiedoittajaa ei kutsuttu mukaan.
        Nyt Ari Kähärä joutuu öisin keskustelemaan itsensä kanssa ja kehumaan kirjoitelmiaan.

        Ei kannata sotkea Aria Helsingin piirin muihin henkilöihin tai piirin toimintaan. Helsingin piirillä on sentään oikeita ja kehityskelpoisia ideoita. Joo, Arin itsensä kehumiset on huomattu. ;)


      • et taida
        Seuraavat lapsiaan kirjoitti:

        Vaihda sukunimesi, Marika!

        isästäsi tietää mitään. Sellaista se on kun mutsillas oli haluja enemmän kuin älyä. Kenenhän synnin tulos sinäkin lienet.


    • arihiippari

      jees puhetta.

    • satasen-akka

      Voi hyvänen aika!

    • Ehkä ne on tajunnut sen viisauden, että tyhmäkin voi vaikuttaa viisaalta, jos on hiljaa?

    • LohtuaPersuille

      Timo on päättänyt vaihtaa persujen taktiikkaa. Nyt leikitään vaikeasti tavoiteltavaa ja samalla voidaan viedä uhriutuminen huippuunsa. Esikuvana on hiekkalaatikolta äitinsä luokse parkuen juokseva lapsi, joka sulkee kaiken muun ulkopuolelleen, kun kokee tulleensa loukatuksi.

      Ja toisaalta, kun persujen markkinointi suunnataan yhä kasvavalle dementikkojen joukolle - ja tietenkin yksinkertaisten enemmistölle - persut voivat hyvinkin puristaa vielä kymmenen kansanedustajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      158
      7005
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3905
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      317
      3307
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      70
      2870
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2327
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      49
      1798
    8. 15
      1706
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1664
    10. Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?

      25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin
      Rovaniemi
      72
      1490
    Aihe