Pitkän harkinnan jälkeen (1,5 vuosi) olen päättänyt lähteä Puolaan kasvojenkohotukseen. Valittu kirurgi on Puolan parhaimmistoa, asiakkaat kaikkialla Euroopasta ja USA:sta.Jonot leikkaukseen 4-5 kk. Viikolla 50 (10,11, tai 12) on vielä vapaita leikkausaikoja. Face lift 2800 euroa, matkakulut 300, kaikki muut kulut (asuminen täyshoidolla) n.600 euroa.
Väh.viikko on oltava´jonkilaisessa piilossa ja 10-15 päivän jälkeen olet noin 10 vuotta nuorempi ja kohtu hinnalla. Tiedot ja kuvat leikatuista naisista minulla on. Puhun sujuvasti puola.
Olisi rohkaiseva, jos saisin suomalaista matkaseura
Väh.viikko on oltava´jonkilaisessa piilossa ja 10-15 päivän jälkeen olet noin 10 vuotta nuorempi ja kohtu hinnalla. Tiedot ja kuvat leikatuista naisista minulla on. Puhun sujuvasti puola.
Olisi rohkaiseva, jos saisin suomalaista matkaseura
Vastaukset 19
Vanhimmat
konsultti,kuinkahan mones mainos tämä jo on
Miten hoituu jälkikontrolli? Suositellaan myös olemista viikon verran kirurgin lähettyvillä komplikaatioriskin vuoksi.Sisältääkö tuo 600 euroa sen viikon täyshoitoajan Puolassa?
Entä kirugin kokemus ja muut ansiot? Onko dokumentoitu ja saatavilla?
Puhua puola, matkaseura, minulla kuvia ja paskat , mainos mikä mainos !
En ole puolalaisen klinikan konsultti vain vuosikymmeniä Suomessa asunut, opiskellut ja
työtä tehnyt, puolan kieltä osaava nainen. Minulla on henkilökohtaista (2) ja muita kokemuksia Puolassa suoritetuista kauneuskorjauksista. Kauneusleikkaukset , varsinkin face lift, nenäkorjaus ym. ovat Suomessa todella hyvin kalliita , niin kun kaikki muutkin, ruuan hinta, autot, asunnot…
Haluan vain (myös itselleni) erinomaisen palvelun kilpailukykyisen hintaan ja siitä halusin Teille kaikille kertoa. EU-alueella, jossa lentomatkat ovat lyhyet ja halvat, kielikin melko yhteinen (englanti) se ei todellakaan ole kovin vaikea.
Nimimerkki ”taidat olla” älä ole niin kovin epäluuloinen…
”
TÄMÄ ON TOTTA! Kokemusperäistä, asiallista ja informatiivista keskustelua ei voi täällä forumilla käydä. Ikävä juttu.”
"Ilmiselvä tapaus" kuuluu ilmiselvästi APINAOSASTOLLE kaikkine pas... sanoineen.
Huhtikuun Sarassa oli kauneusleikkauksessa käyneen päiväkirja, kauneuteen upposi 10 000 euroa.Lue se ja tiedät aiheesta kaiken sen, mitä potilaan pitää tietää.
Puolassa kovan kilpailun takia pidetään potilaista erittäin hyvää huolta. Lifting vaati reilun viikon toipumista ja omaa rauhaa.
Matka maksaa n. 300 euroa ja yöpyminen 10 pvä täyshoidolla(jossa sairaanhoitajan ja tarvittaessa lääkärin palvelut) myös n. 300 euroa. Lääkärin pätevyys, ansiot?
Tutustu vaikka tähän osoitteeseen:
http://www.chp.pl/en/index.html
Noin puolet tämänkin kirurgin potilaista tulevat Saksasta, Ruotsista, Norjasta, Itävallasta... ja leikkausjonot ovat sen mukaiset. Minun ei todellakaan tarvitse toimia "konsulttina", totean vain että muuallakin osataan tehdä erinomaista työtä puolet halvemmalla. J sinne minä menen.
Tulin juuri heinäkuussa 2011 Puolasta Krakovasta.Erittin päteva plastikkakirurgi oli.Hinta oli 10 tuhatta zl ,silloisen kurssin mukaan 2000euroa.Jalkikontrolli oli hyva.Sairaalassa piti olla face-liftingin jalkeen yksi yo.Ensimmaiset tikit otetiin 5 pv kuluttua, seuraavat 10 pv.Siella puhutaan kylla myos englantia.
Kannatta menna.Finnair lentaa suoraan Krakovaan kesalla.Olen kaynyt samalla pl.kirugilla viime vuna-luomien nosto- taisi olla 1500 e yhteensa.Ei mitaan tulehduksia, ei antib.kuureja.
Katso netinkautta niinloydat itsellesi sopivan laakarin.
En ole mainostaja ,siksi en mainitse laakarini nimea.
Tuonpa vielä oman lusikkani soppaan. Kävin viime kesänä Tsekissä yläluomileikkauksessa ja vatsan rasvaimussa. Kaikki sujui erinomaisesti, paitsi se, ettei suunnittelemaani faceliftiä tehty. Olin lähettänyt klinikalle kuviani, mutta kirurgi ilmoittikin, että lopullinen päätös tehdään vasta henkilökohtaisessa konsultaatiossa. No, siellä hän ilmoittikin, ettei tee faceliftiä, koska se on ehdottoman ennenaikaista. Joutuisin vain maksamaan saman hinnan, eikä muutos olisi kovin kummoinen. Arvostan (ja uskoin) hänen mielipidettään, koska olisihan hän voinut vain leikata ja ottaa rahat pois.
Em. operaatiot kuitenkin tehtiin, ja olen tyytyväinen lopputulokseen.
Uskon, että ihan yhtä hyvää palvelua löytyy varmasti myös Puolasta. Ei Suomi ole ollenkaan ainut maa, jossa saa hyviä plastiikkakirurgin palveluja. Itse olen käyttänyt siellä vain hammaslääkärin palveluita. Sain palautetta suomalaiselta hammaslääkäriltäni, että hyvää työtä on tehty. Vastaavanlainen posliinikruunu olisi maksanut hänellä n. 1000 e, Puolassa vajaa 300 e.
Hei Kaula,
siis tänä kesänä kävit. Asutko kuitenkin Puolassa? Olen tosi kiinnostunut Puolassa tehtävistä facelifteistä, mutta....Voisitko valaista lisää? Edes klinikan nimi? Krakovassa näyttää olevan useampikin klinikka niin tahtois tietää lisää.
Osataan sitä tosiaan muuallakin. Kävin itse Budapestissa (olin tutkinut noin 4 kk eri vaihtoehtoja) kesäkuussa yläluomileikkauksessa ja toisen kulmakarvan (oli valahtanut hermovaurion takia) kohotuksessa, joka tehtiin kartiolangoilla. Hinta oli yhteensä 1200,- euroa, lentoliput menopaluu oli jotain vähän yli 100,- (Wizzair), ja huoneistona oli isohko kaksio keskustassa (paikallinen agentti järjesti), josta vuokra oli yhteensä 240,-/5 vrk/ kaksi henkilöä. Operaation hintaan sisältyivät vielä kuljetukset lentokenttä - klinikka (2 kertaa) - lentokenttä paikallinen agentti mukana klinikkakäynneillä ja muutenkin oli koko ajan tavattavissa, jos halusi jotain tms. Lopputulos on aivan fantastinen! Olen enemmän kuin tyytyväinen, eikä mitään komplikaatioita ym. tullut. Operaation jälkeen läksin shoppailemaan, niin hyvin voin, ei edes juurikaan kipuja ollut. Noin 2 viikon kuluttua leikkauksesta kukaan ulkopuolinen tuskin huomasi mitään. Kaikki tutut ovat kehuneet, että lopputulos on tosi onnistunut. Myös Budapestissa käy paljon asiakkaita Keski-Euroopasta (ml. Britannia), ja jopa Jenkeistä. "Mediturismi" on tänä päivänä hyvin suosittua Budapestissa, johon myös satsataan - jopa Unkarin valtion taholta. Minut operoinut kirurgi oli tosi hyvä ja myös huippusuosittu ulkomaalaisten asiakkaiden keskuudessa. Katsoin juuri netistä, että Budapestissa (esim. kirurgi, joka minut operoi) täydellisen face liftin, ml. kaula, hinta on yhteensä 2.000 euroa ja Silhouette face lift (tehdään kartiolangoilla) maksaa 2.200 euroa. Helmikuussa kävin saman agentin (koulutukseltaan lääkäri, mikä on erittäin hyvä esim. konsultaatiossa) kautta hampaiden valkaisussa Budapestissa: täydellinen puhdistus kiillotus valkaisu, aikaa meni jotain 1,5 tuntia, ja hinta yhteensä 115,- euroa!! Lopputulos oli myös tässä tosi hyvä, hampaani ovat edelleenkin valkoiset. Voin suositella todellakin Budapestia! Ja kaikki; agentti kirurgi ym. osasivat hyvää englantia, kirurgi lisäksi vielä saksaa. PS. Minäkään en ole sitten mikään agentti, vaan kerroin vain oman kokemukseni. Unohtakaa jo se pirun Viro ja muut suomalaiset ns. "asiantuntijat".
Ja vielä: mitä olen nyt näitä terveyden/sairauden hoitoasioita - ja en tarkoita pelkästään plastiikkakirurgiaa - tutkinut, niin Budapestissa, ja varmasti muuallakin Itä-Euroopassa, osataan nämä asiat tietämykseni ja saamani palautteen mukaan paljon paremmin kuin esim. Suomessa. Seuraavaksi aionkin lähteä Budapestiin tutkituttamaan kilpirauhaseni. Minulla on kilpparin vajaatoiminta, mutta täällä Suomessa ei oteta kuin kerran vuodessa parit verikokeet, ja jos tulokset ovat viitearvojen sisällä, niin kaikki on hyvin - vaikka voisit kuinka huonosti. Olen valittanut nyt 3 vuotta näitä kilppariongelmia sekä yksityisellä että terv.keskuslääkärillä, ja mitään kunnon apua en ole saanut. Vain pilleripurkki kouraan, mutta minun tapauksessani vointini ei ole juurikaan parantunut. Selvitin kesäkuussa myös tätä kilpparihommaa Budapestissa ja siellä on 3 (siis kolme) päivää kestävät täydelliset kokeet ja testit, eikä tutkita pelkästään veriarvoja, vaan on kaikkea muuta sen lisäksi; ultraa jne. Yleisesti Unkarissa on paljon osaavia lääkäreitä (esim. hammaslääketiede on aivan huipputasoa), koska siellä on lääketieteellinen perinne tosi kova. Lisäksi siellä on lääkäreillä vielä aikaa potilaille.
Kiitos sinulle! kyllä tämä Tsekki, Puola. Budapest -akseli alkaa kiinnostamaan yhä enemmän. Voisitko kertoa klinikan nimen ja myös lääkäri joka sinut operoi?
Heippa Kultsa! Ota yhteyttä Dr. Randy Simoriin, joka on tämä paikallinen agentti:
[email protected]. Voit myös googlettaa "Randy Simor" sekä "Meditourshungary", netistä löytyy paljon tietoa. Minut operoi Dr. István Szemerey / Mediburg Klinika, mutta Randylla on paljon muitakin hyviä kirurgeja tarjolla, riippuu aina tapauksesta ja mitä tehdään. Mutta ottamalla yhteyttä Randyyn homma lähtee käyntiin. Randy ei veloita sitten erikseen mitään konsultaatiosta. Ja osaa tosi hyvää englantia.
Olisko kellään kokemuksia Kreikasta tai Turkista. Turkissa ainakin tehdään paljon plastiikkakirurgiaa. Vois olla edullistakin.
Kreikasta en tiedä mitään, mutta Turkissa ainakin tehdään paljon plastiikkakirurgiaa. Hampaiden valkaisun hintoja tutkin viime talvena myös Istanbulista, mutta muistaakseni oli hivenen kalliimpaa kuin Budapestissa. Mulla on hyvä tuttu Istanbulissa, ja hänen kanssaan keskustelimme yleisellä tasolla hammaslääkärihinnoista, ja nämä taksat olivat ainakin vähän kalliimpia kuin Budapestissa. Plastiikkakirurgian hinnoista en osaa sanoa, veikkaan että voisi olla Budapestin tasoa (??). Sen tiedän, että myös Turkissa on lääketiede huipputasoa, koska siellä on myös pitkät perinteet.
Kiitos taas!
Voi morjens kun olen väsyksiin asti etsinyt tietoja eri klinikoilta, työstä käy. MUTTA eilen katsoin yhden faceliftin teon ja se näytti ihan hirveältä! Siis filmiltä katsoin:)
Oikeesti, uskaltaakohan sitä kuitenkaan mennä kun silmäluomia avataan ja koko kasvoja ronkitaan....siis se kokemus nähdä se, apua.....
Minäkin katsoin Youtubelta useitakin klippejä koskien juuri kulmakarvojen, otsan ym. koko kasvojen kohotuksia. Ja IHAN hirveeltä näytti, todellakin. Hirveetä ronkkimista tosiaan. Itsekin mietin, että uskallanko mennä ollenkaan. Mutta sitten kun makasin siinä ja kirurgi ronkki, niin ei tuntunut juuri yhtikäs miltään. Ainoa mikä sattui olivat puudutuspiikit. Tunsin vain, että jotain se veteli lankoja kulmakarvasta ohimolle hiusrajaan asti ja leikkeli luomia...pää välillä vähän heilahteli... Mutta onneksi itse ei näe mitä tehdään. Kirurgi kyllä koko ajan kertoi mitä tehdään ja missä mennään. Ja operaation jälkeen oli vain pienet laastarit luomilla ja "reikien" kohdalla mistä niitä lankoja oli "viritelty", ohimolla oli lisäksi pieni sidetuppo, jonka poistin itse seuraavana päivänä. Jälkeenpäin ajateltuna, miksi en tehnyt ko. operaatiota jo paljon aikaisemmin. Ihmettelin todella suuresti, että näinkö helposti ja kivuttomasti kaikki todella meni. Menen ihan varmasti uudestaan liftaukseen (alakasvot ja kaulan alue) vuoden parin päästä, ei todellakaan jäänyt mitään kammoa, päinvastoin, tässä on hieman nälkä kasvanut syödessä... mutta jäitä hattuun... En halua olla kuitenkaan mikään kuminaama :)
Ja sen myöskin allekirjoitan, että työstä se käy. Olen tehnyt kanssa ihan hirveästi töitä löytääkseni hyvän kirurgin, jossa hinta/laatu olisi kohdallaan. Lähes koko viime talvi meni surffaukseen, kotona ei juuri muuta ehtinyt tekemäänkään, kotityöt kärsivät jne. Se on ihan hirvee duuni, ja näköjään vieläkin nää asiat kiinnostaa, kun tätäkin palstaa seuraan. Nyt rupeaa tuntumaan, että näistä asioista jo jotain tietääkin, niin paljon olen lukenut kaikkea mahdollista, kaikki ulkomaalaisetkin (jos englannin tai saksan kielellä) nettisivut on kahlattu läpi.
Osaisitko neuvoa hyviä englanninkielisiä keskustelu- yms palstoja? Itseä nimittäin kiinnostaa myös!
En todellakaan muista enää, enkä sitäpaitsi seurannut mitään ulkomaalaisia keskustelupalstoja säännöllisesti. Etsin vain yleisesti netistä tietoa. Mutta googletapa esim. "Serdev suture" tai "Serdev lift", niin netistä löytyy tietoa ja videoklippejä - jos nimittäin olet kiinnostunut sellaisista liftauksista missä ei käytetä "puukkoa".