Hei. Yritin kovasti loytaa tuolta aikaisempaa keskustelua Turun yliopistosta ja erityisesti Englantilaisen filologian opetuksesta. Minkalaista opetus mielestasi on siella? Oliko vaikea paasta sisaan kouluun? Mika sinusta valmistuu?
Olen erittain kiitollinen jos joku kyseisen aineen opiskelija ehtii vastailemaan kysymyksiini ja kertomaan omia kokemuksiaan. Itse olen jo useamman vuoden ajan pohtinut tuota linjaa, englannin kieli on aina ollut omia lemppareita. Itsella on jo muutama valivuosi lukion jalkeen takana ja opiskelu alkaa taas hiljalleen kiinnostamaan. Olisi kuitenkin helpompaa jos saisi informaatiota tasta alasta lisaa. Tiedekunnan sivuilla on tullut usein vierailtua, mutta tallainen kokemuspohjainenkin tieto kiinnostaisi.
Olen pohtinut myos tuota Abo akademi:ta, onko joillakin kokemusta millaista siella on opiskella, vaikkei ruotsia aidinkielenaan puhuisikaan?
kiitoksia jo etukateen.
engl. fil. TURKU.
1
671
Vastaukset
- ...
Filologiahan tarkoittaa lähes sananmukaisesti sanojen rakastamista.
Anyway, itse olen valmistunut Vaasasta pääaineena englannin kieli, mutta opintosisälllöt ovat ymmärtääkseni yliopistoittain suht. samanlaisia.
Englannin opinnoissa opiskellaan kielitiedettä, kielen historiaa, kielioppia, jonkin verran kääntämistä, engl. kirjallisuutta, kirjallisuusteoriaa ja kulttuurintutkimusta. Okein hyvän käsityksen englannin kielen oppiaineen historiasta saa esim. Terry Eagletonin kirjan alusta Literary Theory (suom. Kirjallisuusteoria). Kannattaa myös tutustua ns. cultural studies -oppiaineeseen, joka liittyy etenkin tietyissä brittiyliopistoissa läheisesti englannin opintoihin, siis ns. English oppiaineeseen.
Kuten ed. voi päätellä, englannin opiskelu yliopistossa eroaa melkoisesti kielen opiskelusta lukiossa. Toki kieltäkin opiskellaan (esim. kielioppia), mutta oma kokemus on kyllä se, että enemmän opinnot painottuvat kielitieteen, kirjallisuustieteen ja kulttuurintutkimuksen opintoihin englannin kielellä. Suomeksi opettavista oppiaineista vastaavantyylistä sisältöä (pl. kielitiede) löytyy esim. kirjallisuuden ja taideaineiden opinnoista.
Eli lyhyesti, englannin opinnoissa/engl. filologiassa on mahdollista painottaa kirjallisuuden tai kielitieteen opintoihin.
Lopuksi. Jos englantia opiskelet pääaineena, niin Åbo Akademin ruotsinkielisyys ei haitanne, koska engl. laitoksilla kieli on luonnollisesti englanti. Toki sitten yliopiston tarjoamat tukipalvelut yms. ovat Akademissa ruotsiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103271
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1032488- 242026
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221550Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291530Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151455Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26947- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799