Penkki punnerrus

Olen 16 vuotias poika.
Painan 60kg - ja penkistä olen saanut maksimissa 65kg. Tuloksia pitäisi siis parantaa..
Penkistä haluaisin nostaa vaikkapa n. 80kg.

Millaisella treenillä Penkkitulos nousisi?
(Eikä mitään helvetin hormooneja sitte)

Olen käynyt n. 3-5kertaa viikossa punttiksella tekemässä pää-asiassa penkkia kavereiden kanssa.
Nyt kuitenkin on ollut melko pitkä tauko ja takaisin puntille ajattelin mennä. Tasoni ei kuitenkaan ole oikeastaan tippunut.
6766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos kerran käyt noinkin usein salilla, niin treenaa nyt ihmeessä muutakin kroppaa. Se penkkituloskin yllättäen nousee, kun ojentajat ja olkapäät vahvistuvat treenatessa niitä erikseen. Ja rinnallekin kannattaa tehdä muutakin kuin penkkiä, esim. vinopenkkiä ja ristikkäistaljaa, tai vipunostoja maaten. Jos jatkat samaa penkkirataa, niin kasvuikäisenä ryhtisi tulee melko varmasti painumaan kumaraan ja hartiat kääntyy eteen. Pitäisi selkää ja takaolkapäitäkin treenata. Muista nyt ainakin venytellä rintalihakset hyvin.

Äänestä
  • Hyvä neuvo aloittelijalle ja miksei jo kokeneemmallekin punttaajalle on,että kannattaa muistaa ne takaolkapäät myös!Ettei käy niin ennenpitkää,että kaveri alkaa muistuttamaan gorillaa,kun liiallinen penkkipunneruksen tekeminen vääntää hartiat eteen.Koomisen näköistä : ) Näitäkin näkee sillointällöin.

    Äänestä

  • Vapaalla tangolla
    - raakoja vetoja rinnalle ja tempausvetoja
    - kyykyt eteen, taakse
    - maastavetoja
    - vauhtipunnerruksia, raakoja työntöjä
    - kulmasoutua

    Näitä nyt ainakin.
    Alkuun suoritustekniikan opettelu.

    Myöhemmin kyykkyjen ja maastavedon jälkeen kevyellä tangolla hyppyjä ja/tai yleisurheilutilassa (jos on) loikkia, tasatassua, kinkkausta, spurtteja.

    Äänestä

  • Kiitos teille vastanneille...
    Sinä "Tyhmä asenne"... Painu helvettiin hormoonies kans, niit käyttämäl ei välttämät hommat pelitä muualla.

    Äänestä

80kg tulos vaatii jo sen verran panostamista että suosittelen vahvasti hormoneja! muuten menee helposti viisikin vuotta ennen kuin tuo rajapyykki on rikottu, ja sitä et varmaan halua - turhaan? kun hormooneilla voi kiihdyttää tulokset nousuun HETI.

Äänestä
  • Voi saatanan saatana. Hormoneja ei tarvita yhtään mihinkään. Ite painan 80 kiloa ja penkitän 100 ja risat. Tuloksen saavuttamiseen ei mennyt kuin 1,5 kuukautta ja hormoneja ei tarvinnut yhtään. Typerää vaihtaa kivekset ja aivot lihaksiin. Kun voi saada kaikki kovalla reenillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


16v-P kirjoitti:

Olen 16 vuotias poika.
Painan 60kg - ja penkistä olen saanut maksimissa 65kg. Tuloksia pitäisi siis parantaa..
Penkistä haluaisin nostaa vaikkapa n. 80kg.

Millaisella treenillä Penkkitulos nousisi?
(Eikä mitään helvetin hormooneja sitte)

Olen käynyt n. 3-5kertaa viikossa punttiksella tekemässä pää-asiassa penkkia kavereiden kanssa.
Nyt kuitenkin on ollut melko pitkä tauko ja takaisin puntille ajattelin mennä. Tasoni ei kuitenkaan ole oikeastaan tippunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu