Molotov oli Stalinin lähin mies kun hänet vuonna 1939 nimitettiin ulkoasiainkansankomissaariksi (ulkoministeriksi). Heillä oli saumaton yhteistyö, sen länsiliittoutuneet huomasivat Teheranin, Jaltan ja Potsdamin konferensseissa. Vedättivät Roosevelttia kuusnolla, Churchill olikin kovempi pähkinä purtavaksi mutta Englanti oli menneen maailman suurvalta.
Molotov, Stalinin sidekick!
Vjatseslav
3294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
..kiitti, ja pisti Molotovin vaimon Siperiaan helvetillisiin olosuhteisiin.
Molotov oli itsekin menossa mullan alle 40- ja 50-lukujen vaihteessa kun vanha hullu Stalin rupesi epäilemään tätä ja sysäsi epäsuosioon. Molotovin onneksi vanha hullu kerkesi kuolla ja itse herra eleli vuoteen -86 saakka.
Vjatšeslav Mihailovitš Molotov (alkujaan Skrjabin) oli Stalinin kuoleman (1953) jälkeen ainoa elossa oleva merkittävä vallankumousjohtaja – muut olivat menettäneet henkikultansa Stalinin puhdistuksissa. Molotov eleli (syrjässä) Stalinin kuoltua vielä neljättäkymmentä vuotta ja oli kuollessaan 96-vuotias papparainen.
...Ulko-Mongoliaan suurlähettilääksi. Siellä vanha stallari eli vanhaksi jugurttia syöden ja Talvisotaa muistellen?