Pitääköhän kaikki Kremlin syytökset paikkaansa Berezovskin tapauksessa?
Miksiköhän Britannia ei ole palauttanut tuota ilmeistä kriminaalia Moskovaan tuomioistuimeen?
Berezovskin omaisuushan on koottu joko Jeltsinin tai Mafian avulla, eli joka tapauksessa miehen rikkaus perustuu kansan riistoon
Miksiköhän Britannia ei ole palauttanut tuota ilmeistä kriminaalia Moskovaan tuomioistuimeen?
Berezovskin omaisuushan on koottu joko Jeltsinin tai Mafian avulla, eli joka tapauksessa miehen rikkaus perustuu kansan riistoon
Vastaukset 6
Vanhimmat
Berezovski on rosvoparoni, joka alkoi pomottelemaan Putinia. Putin antoi Berezovskille kenkää perseeseen.
"Pitääköhän kaikki Kremlin syytökset paikkaansa Berezovskin tapauksessa?"
Riittävän moni.
"Miksiköhän Britannia ei ole palauttanut tuota ilmeistä kriminaalia Moskovaan tuomioistuimeen?"
Korruption takia.
"Berezovskin omaisuushan on koottu joko Jeltsinin tai Mafian avulla, eli joka tapauksessa miehen rikkaus perustuu kansan riistoon"
Sekä Jeltsinin että mafian avulla. Aikoinaan pikasikayksityistäminen nähtiin Venäjällä kansalliseksi eduksi. Siat vaan eivät ole ymmärtäneet, että he olivat vuokratyövoimaa.
"Kansan riistäminen" ei ole rikos.
kansan riistämisen suorittaa mafia haloo
Kyllä britit, hallitus ja tiedustelu ovat varsin hyvin tietoisa ison B:n tempuista, mutta so what?
Saman tempun ovat tehneet monet muutkin kundit. Jotkut ovat vaan jäännet nuoleskelemaan Tsaari Putinia, toiset ovat kyllästyneet ja ottaneet litorat avarampaan luontoon.
Briteille ei yksi miljardööri tee tippakaan pahaa.
Sen sijaan tapa, millä ex. KGB heppu tapettiin keskellä Lontoon cityä oli niin härski - ja vaarallinen - että kaksoset MI5/6 ottivat kunnolla nokkiinsa.
Ja se merkkaa jotain.
Teatteriahan koko diplomaattien siirtely on, mutta pitäähän shown jatkua. Sen kun nahistellaan nyt pikkuisen, mutta isompia intressejä ei takuulla tulla vaarantamaan.
Toisaalta tässä on kyllä Brownilta myrskyn merkin näyttö Moskovaan: Eipähän takuulla tulla toista kertaa leikkimään plutoniumilla keskelle Lontoota.
Hah. Mitä luulet Brownin "myrskyn merkin" hetkauttavan Venäjää. Varmaan tutisevat peloissaan, heh.
Mitään näyttöä Venäjän hallinnon osallisuudesta plutonium myrkytyksessä ei ole ja jos sen hallinto olisi myrkytyksen takana, ei siinä Brownin sätkyilyt auttaisi mitään, Venäjä voisi milloin tahansa tehdä saman missä tahansa ilman vakavia seurauksia, aivan kuten USA:kin saa rauhassa kidnappailla ihmisiä salaisiin kidutusvankiloihinsa jopa länsimaista, eivätkä nämä voi muuta kuin Italian tavoin tuomita CIA:n agentteja poissaolevana, kun USA ei heitä luovuta Italiaan vastaamaan rikoksistaan, ei tietenkään luovuta, koska agentit ovat toimineet USA:n hallinnon käskyläisinä noissa toimissaan. Venäjä tekee mitä lystää, kuten USA:kin ja muu maailma voi vain kitistä.
Brown ei ole mikään jenkkien sätkynukke - tai Blairin tapainen Bushin ikioma puudeli.
Jenkit tietenkin rällästävät siellä, missä siihen ei liikoja puututa. Esim. täysin älyttömillä perusteilla Uniomiin ympätty ex. itäblokki on näiden pojujen varsinainen hiekkalaatikko.
Mutta mitäs tosta, sellaista se vaan on. Mutta ei tämäkääm terroristiriemu(remu)retki ikuisia aikoja kestä.
Manhattanilla kun paukkuvat nykyään jo kaasutkin itsestään. Niiden on vähitellen pakko keskittyä myös omiin asioihinsa.
Varsinkin kun Kauppalehden mukaan Wenezuela on nyt maailman öljytuotannon kingi.
Valtaa pitelee sujuvasti otteissaan El Commandante Hugo, ja nyt gringoilla ei taida olla mitään jakoa öljyn hakuun - ainakaan sotilaallisessa mielessä:
Exxon ja Conoco potkaistiin kylmästi pihalle omaa tyhmyyttään, eurooppalaisen jäädessä - ja se asia vituttaa Capitolin kukkuloiden kunkkuja vielä pitkään.
Hugo kun on taannut taustansa jo valmiiksi ruskien kanssa: Nämä saavat siivunsa kakusta, mutta ovat maksaneet velkaansa jo futuurikaupoilla - kovan luokan sotakamalla.
Ei kai tartte selittää, mitä sellainen tarkoittaa.
Tässä kun vähän aikaa ollaan ja eletään, markkinamaailmoissa voi tapahtua aivan kummia.
Toivottavasti ennen sitä Aho on jo löytänyt vakinaisen asunnon Pekingistä.
Berezovski on itse kertonut rahoittavansa aseellista vallankaappausta Venäjällä, mikä täyttää minkä tahansa kehittyneen maan lainsäädännön mukaisesti maanpetturuuden ja terrorismin tunnusmerkit.
Jos joku ilmoittaisi rahoittavansa USA:aa vastaan kohdistettavaa aseellista toimintaa, hän olisi heti CIA:n listalla ja otettaisiin kiinni mistä tahansa maailmasta, jos se vain CIA:lta onnistuisi, sekä vietäisiin johonkin USA:n salaisista kidutuskeskuksista ja vangittaisiin ennaltamääräämättömäksi ajaksi ilman oikeudenkäyntiä, tai hänestä annettaisiin esim. 50 miljoonan tapporaha, kuten Bin Ladenista. Venäjä on paljon humaanimipi, se sentään tarjoaisi Berezovskille oikeudenkäynnin ja reilun vankilatuomion vastaavasta toiminnasta. Britannia on roistovaltio, koska se suojelee terrorismin rahoittajaa.