Pitäisi päästä vanhasta romusta eroon mikä ei mennyt leimasta läpi, joten tietääkö joku liikkeitä pk-seudulla, mikä ostaisi romuja pois tai antaisi edes hyvitystä uudenmpaa ostaessa?
Liike mikä ostaa käytettyjä autoja?
katistka
7762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse laittanut huuto.nettiin. Lähtöhinta 0e ja 1e korotuksilla. Aina kun on pitänyt päästä ylimääräisestä tavarasta eroon.
Saanut paremman hinnan kuin mitä pyytänyt muita kanavia käyttäen esim. nettiauto.
Menee varmasti käypään hintaan.
Jos laitat hintavaruksen niin kukaan ei lähde edes tarjoamaan mitään.
kyseisellä autolla on kuitenkin n 1500-2000€ arvoa eli huutonetti euron korotuksilla lähtöhinnan ollessa 0 ei tule kysymykseenkään, mutta kiitti vinkistä. On melko vaikeaa löytää yksityinen ostaja autolle mikä ei mene katsastuksesta läpi.
"On melko vaikeaa löytää yksityinen ostaja autolle mikä ei mene katsastuksesta läpi."
Luultavasti on vielä vaikeampaa löytää autoliike joka huolisi riesakseen auton joka ei mene katsastuksesta läpi. Autoliikkeet kun yrittävät tehdä Bisnestä autokaupalla, joten jos he ostavat autosi, heidän pitäisi löytää yksityinen ostaja joka suostuisi maksamaan siitä vielä selvästi enemmän kuin mitä he itse siitä sinulle maksoivat. Ei ole autoliikkeenkään helppoa löytää asiakasta joka ostaisi katsastamattoman auton.
Eli kyllä se vaan kannattaa yrittää itse se myydä. Auton arvo on se hinta, jonka joku siitä suostuu maksamaan ja jos auto ei mene kaupaksi olet luultavasti arvioinut sen arvon pahasti yläkanttiin.
Miksi et korjaa autoa, katsasta sitä ja myy vasta sen jälkeen pois?
Siksi kyselin liikkeistä kun olen aikaisemmin törmäännyt tarjouksiin missä autoliike hyvittää autosta kuin autosta 2000€ ostaessa vähintään 6000€ arvoisen auton. Autossa on sen verran pitkä lista pikku vikaa ettei viitsi alkaa enää korjaamaan, koska auto on muutenkin käymässä liian pieneksi. Ja autolla on todellakin vielä arvoa! Ihan vaikka vertauksena, esim jos uudesta autosta on jarruputki poikki pari muuta pikku vikaa ei kyseinen auto saa leimaa paperiin, mutta edelleen arvokas koska muuten hyväkuntoinen.
Halvemmissa autoissa tilanne on vähän erilainen. Ajattelepa tonnin autoa, josta on jarruputki poikki ja lisäksi kolme neljä muuta pikku vikaa, joiden korjaaminen maksaa satasen kappale. Nämä on hoidettava ennen leimaa, joten auton hinta ei voi olla paljon yli nollan. Tuhannella eurolla saa nimittäin juuri katsastettujakin autoja.
Lisäksi ostaja tietysti suhtautuu erittäin epäilevästi sellaiseen autoon, jota myyjän ei ole kannattanut korjata. Miksipä ostajankaan kannattaisi? Siinä on varmaan näkyvien vikojen lisäksi jotain todella pahasti rikki.
Ne tarjoukset joissa luvataan maksaa 2000 euroa "autosta kuin autosta" sisältävät yleensä sellaiset ehdot, että auton pitää olla katsastettu ja ajokuntoinen. Ainakin kaikissa niissä jotka itse olen nähnyt on tuollaiset ehdot olleet. Lisäksi yleensä tuo vaihtotarjous koskee vain osaa liikkeessä myynnissä olevista autoista, ja usein näyttää siltä, että arvottomasta vaihdokista myönnetty parin tonnin hyvitys on huomioitu niiden myynnissä olevien hinnassa. Asiakas siis tuskin juurikaan noista tarjouksista rahallisesti hyötyy.
Jos olet sitä mieltä että autosi todella on 1500-2000 euron arvoinen katsastamattomana ja pikkuvikoineen niin minkä arvioit sen hinnaksi katsastettuna? Pelkkä vuoden voimassa oleva katsastusleima on myyntitilanteessa hyvinkin 500 euron arvoinen ja jos tuo raha ei vikojen korjaamiseen riitä, ei voitane enää puhua pikkuvioista.
Katsastamattoman myynti todellakin on vaikeaa juuri siksi, että mahdollinen ostaja miettii miksi myyjä ei itse ole autoa korjannut. Ostaisitko itse kolmevuotiaan, uudehkon auton, jota myydään katsastamattomana koska autossa on "muutama pikkuvika" ja paljonko sellaisesta maksaisit verrattuna vastaavaan katsastettuun?
romuliikkeethän hakevat autonromuja pois, paalaushan on tuommosille romuille oikea osoite, eikä maksa paljoa=)