Onko kuinka monelle seuranhakijalle tullut ongelmia omasta lemmikistä?
Omalla kohdalla on sattunut aivan lyhyellä ajalla pari eri tapausta, että yhteydenpito on pitänyt lopettaa allergioiden vuoksi. Yhteyttä ottaneet naiset eivät ole ymmärtäneet lukemaansa ja katsomiaan kuvia, että minulla on koira. Hetken päästä on sitten tajuttu, että ollaan allergisia koirille, kissoille ja ties mille.
Eläimen omistajana kun ei voi oikein luoda syvällisempiä suhteita eläinallergikon kanssa. Terveyden kanssa kun ei pidä alkaa leikkiä kenenkään.
Loppuun voisi lisätä, että mukaan mahtui yksi henkilö, joka inhosi pelkkää ajatustakin, että olisi joutunut kantamaan kaupasta kotiin koiranruokaa!
Niinpä niin, vielä on haussa se ihana koiranomistajanainen...
Ei karvoja kiitos!
21
1690
Vastaukset
- maahisneito84
itellä on pari koiraa karvoineen kotona ja sinkkukin oon jo pari vuotta ollu mutta ei oo kyl koskaan ketää vielä niin häirinnyt.. :)
oishan se hauska ihastua tyyppiin joka ei koiranruokaa kotio kanna. :)- Rane1967
Omalle koiralle ei toisten tarvitse ruokaa kantaa, mutta se miten asia esitettiin, tökki kyllä suunnattomasti. Koiraihmisenä toivon kyllä kumppaninkin suvaitsevan karvaisen perheenjäsenen sen ruokineen päivineen.
...tutustuin mieheen jolla oli kaksi koiraa (saksan paimenkoiria)ja pärjäsin yllätys yllätys niiden koirien kanssa paremmin kuin sen miehen kanssa. Olen aina sanonut, että kyllä koira koiran tuntee.
- tuttua.........
4 piskin omistajana tuttua hommaa :)tosin mä haen "ei koiranomistajaa", en koirallista miestä.....
- Hossi
kyllä törmännyt mut vaan toistepäin. Itse olen kissoille allerginen ja sen aikoinaan profiilissani olen tuonut julki, kaikesta huolimatta otetaan yhteyttä vaikka omistetaan kissa ! Asia kun on tullut selville kirjoittelun ja viimeistään tapaamisien aikana ni sit kiskastaan herne nekkuun. Syy on mukamas minun ku en tollasta seikkaa ole maininnut. Kerran vähän hermostuinkin ja kysyin et mites tuo luetunymmärtäminen sujuu ?
- Rane1967
Kissoja muuten tuntuu olevan todella monella naisella lemmikkinä täällä deittipalstoilla. Ehkä koira on sitten enemmän se perhelemmikki. Me joudumme koiran kanssa myös suhtautumaan noihin kissanaisiin vähän torjuen. Tiedän kokemuksesta, että kaikki kissat eivät tule sietämään koiraa eivätkä kaikki koirat kissaa.
No, joka tapauksessa näillä eväillä eteenpäin! - nainen 75**
Rane1967 kirjoitti:
Kissoja muuten tuntuu olevan todella monella naisella lemmikkinä täällä deittipalstoilla. Ehkä koira on sitten enemmän se perhelemmikki. Me joudumme koiran kanssa myös suhtautumaan noihin kissanaisiin vähän torjuen. Tiedän kokemuksesta, että kaikki kissat eivät tule sietämään koiraa eivätkä kaikki koirat kissaa.
No, joka tapauksessa näillä eväillä eteenpäin!Vielä tuohon on lisätävä ettei kaikki kissat tule toimeen myöskään kaikkien kissojen kanssa eikä kaikki koirat tule toimeen kaikkien koirien kanssa. Iselläni on useampi kissa ja aikoinaan ollut myös koira joka tuli erinomaisesti toimeen kissojeni kassa vaikka joutuikin iäkkäämpänä koirana muuttamaan, minun ja kissojeni kanssa asumaan. Myös kissani tulivat toimeen koiran kanssa. Eläimet ovat montakertaa fiksumpia kuin ihmiset.
- Rane1967
nainen 75** kirjoitti:
Vielä tuohon on lisätävä ettei kaikki kissat tule toimeen myöskään kaikkien kissojen kanssa eikä kaikki koirat tule toimeen kaikkien koirien kanssa. Iselläni on useampi kissa ja aikoinaan ollut myös koira joka tuli erinomaisesti toimeen kissojeni kassa vaikka joutuikin iäkkäämpänä koirana muuttamaan, minun ja kissojeni kanssa asumaan. Myös kissani tulivat toimeen koiran kanssa. Eläimet ovat montakertaa fiksumpia kuin ihmiset.
Moni koiranomistaja on joutunut luopumaan toisesta tai jostain koirasta siitä syystä, ettei se ole tullut toimeen toisen / toisten koirien kanssa, mutta elää tyytyväisenä itsekseen.
Monimutkaista ja -muotoista tämä lemmikin kanssa deittaileminen. No, vaikka noista lemmikeistä on oma vaivansa, niin kyllä ne sitten palkitsevatkin, eivätkä taatusti kieroile selän takana tai hae parempaa seuraa netissä, heh. - nainen75**
Rane1967 kirjoitti:
Moni koiranomistaja on joutunut luopumaan toisesta tai jostain koirasta siitä syystä, ettei se ole tullut toimeen toisen / toisten koirien kanssa, mutta elää tyytyväisenä itsekseen.
Monimutkaista ja -muotoista tämä lemmikin kanssa deittaileminen. No, vaikka noista lemmikeistä on oma vaivansa, niin kyllä ne sitten palkitsevatkin, eivätkä taatusti kieroile selän takana tai hae parempaa seuraa netissä, heh.Totta, ettei eläin välitä siitä onko ihminen ruma tai kaunis, töissä tai työtön, korkeastikoulutettu tai kouluttamaton. Sille riitää, että ihminen on vain sille kiltti ja luonteeltaan hyvä.
Koiran kanssa voi tavata lenkillä juuri sen mitä on aina etsinyt ja koiran avulla on luontevaa päästä juttuun, varsikin jos se toinen on myös koira ihmisiä. Ei netti ole koiraihmiselle ainut paikka, jossa voi tavata selvinpäin. - Rane1967
nainen75** kirjoitti:
Totta, ettei eläin välitä siitä onko ihminen ruma tai kaunis, töissä tai työtön, korkeastikoulutettu tai kouluttamaton. Sille riitää, että ihminen on vain sille kiltti ja luonteeltaan hyvä.
Koiran kanssa voi tavata lenkillä juuri sen mitä on aina etsinyt ja koiran avulla on luontevaa päästä juttuun, varsikin jos se toinen on myös koira ihmisiä. Ei netti ole koiraihmiselle ainut paikka, jossa voi tavata selvinpäin.Itse olen koiran myötä laajentanut huomattavasti tuttavapiiriä. Harmi vaan, että ne vastakkaista sukupuolta olevat koiranulkoiluttajat, joiden kanssa olen parhaiten tullut juttuun, ovat varattuja.
Päivittäinhän tuolla ulkona liikutaan monta kertaa, joten eihän sitä koskaan tiedä kuka tulee vastaan...
- Hellenainen
Luulen, että miehelle on treffailussa selvästi etu, jos omistaa koiran tai muun lemmikin. Nimittäin valtaosa lemmikin omistajista on naisia.
- nainen75**
On monestikkin.
Se on miesten hienovarainen tapa ilmaista ettei naama mielytä. Vaikka heti ensimmäisessä viestissä ilmottaa, että omistaa eläimiä ja eläimet on olleet koko elämän aikana tärkeitä. Tiedustelee miehen mahdollisia allergioita kaikenkarvaisia elämiä kohtaan. Siinä vaiheessa mies ilmoittaa ettei ole allergiaa ja eäimistä ole haittaa. Ensimmäisien treffien jälkeen, kummasti piilevä allergia puhkeaa tai mies huomaa vain inhoavansa karvaisia eläimiä ylikaiken.
Sama pätee varmasti toisin päin. Tai treffi ilmoituksen oksikosi varmaan pitäisi laittaa VAIN ELÄINIHMISILE!- yksi allerginen
Niin, onhan se erikoista, jos ei osaa lukea toisen profiilista niinkin oleellista asiaa kuin että onko toisella koira.
kertoo kyllä jotain ihmisestä.
Tosin Ranelle on pakko sanoa, että olet niin mukavan tuntuinen mies täällä netissä, etten sinänsä ihmettele jos naiset ottavat sinuun yhtetyttä.. - Rane1967
yksi allerginen kirjoitti:
Niin, onhan se erikoista, jos ei osaa lukea toisen profiilista niinkin oleellista asiaa kuin että onko toisella koira.
kertoo kyllä jotain ihmisestä.
Tosin Ranelle on pakko sanoa, että olet niin mukavan tuntuinen mies täällä netissä, etten sinänsä ihmettele jos naiset ottavat sinuun yhtetyttä..Niin, luulisihan sen oman allergian olevan niin selvä, ettei hakeudu juttusille eläinten omistajien kanssa deittailutarkoituksessa. Eläin kun on perheenjäsen, jota ei jätetä.
Tuosta yhteydenottamisesta. Eipä ne naiset niin kovin paljon ota yhteyttä, mutta jonkin verran silti, mikä on ihan positiivista. En valita, sillä osa miehistä ei saa kuulemma yhtään yhteydenottoa. Harmittavasti on tullut vaan osa niin kaukaa, ettei ole mitään mahdollisuutta sen takia nuo allergiset tapaukset.
Vaan onhan tässä loppuelämä aikaa, eikä sinällään kiirettä minnekään. - N66
Rane1967 kirjoitti:
Niin, luulisihan sen oman allergian olevan niin selvä, ettei hakeudu juttusille eläinten omistajien kanssa deittailutarkoituksessa. Eläin kun on perheenjäsen, jota ei jätetä.
Tuosta yhteydenottamisesta. Eipä ne naiset niin kovin paljon ota yhteyttä, mutta jonkin verran silti, mikä on ihan positiivista. En valita, sillä osa miehistä ei saa kuulemma yhtään yhteydenottoa. Harmittavasti on tullut vaan osa niin kaukaa, ettei ole mitään mahdollisuutta sen takia nuo allergiset tapaukset.
Vaan onhan tässä loppuelämä aikaa, eikä sinällään kiirettä minnekään.Tapailin minäkin miestä, joka vaikutti muuten erittäin mukavalta. Koiranikin hän ehti tavata. Ja se oli hän, joka alkoi ehdottamaan pysyvämpää suhdetta...kunhan ensin lopetan koirani!! Ei kuulemma voinut sietää koirankarvoja.
Noh, en lopettanut koiraani, (lasteni koira ja heille hyvä kaveri)joten se juttu oli siinä. - Rane1967
N66 kirjoitti:
Tapailin minäkin miestä, joka vaikutti muuten erittäin mukavalta. Koiranikin hän ehti tavata. Ja se oli hän, joka alkoi ehdottamaan pysyvämpää suhdetta...kunhan ensin lopetan koirani!! Ei kuulemma voinut sietää koirankarvoja.
Noh, en lopettanut koiraani, (lasteni koira ja heille hyvä kaveri)joten se juttu oli siinä.No johan oli tyypillä otsaa ehdotella toisten perheenjäsenen lopettamista. Jos ei kerran siedä koiran karvoja, niin löytyy sitä sellaistakin seuraa, joilla ei ole eläimiä.
Eläinten kanssa kun on varmaa, että karvoja on vähän joka puolella, sekä koiratalouksissa voi löytää vaikka luun tyynynsä alle jemmattuna. Lisäksi ainakin minulla on asunto täynnä koiran levittämiä omia pehmoleluja.
Ihminen, joka pyrkii heti muuttamaan kaiken omien toiveiden mukaan, on mielestäni ihannekumppanista todella kaukana.
- tekosyy
Voihan olla, että koira-allergia on täysin teko syy. Nainen on vaan muutaman viestin tai treffin jälkeen todennut ettet kiinnosta häntä, joten on allergiaan vedoten lopettanut yhteydenpidon. Mutta tsemppiä kuitenkin seuranhakuusi.
- allerginen eläinihminen
minulla on kissa ja pidän/harrastan muutenkin eläimiä vaikka olen ollut lapsesta asti allerginen, ennen enemmän ja nykyään toki vähemmän. Faktahan on että ihminen, joka ei ole aivan superallerginen ja -astmaattinen, voi kyllä siedättyä tuttuun, siistiin lemmikkiin. Monet eläinten vihaajat/pelkääjät käyttävät allergioita myös tekosyynä.
Itselleni pahimpia oikeastaan ovat vain kouluttamattomat koirat, jotka tulevat rynkyttämään itseään ihmisen jalkoihin, nuuskivat ja hypääävät kielloista huolimatta niskaan, sänkyyn yms. Varsinkin märkä, suuntaan ja toiseen hyppivä leikkisä nuori koira voi laukaista astmakohtauksen pöllyttäessään hilsettään.
Mutta turhaan huolehdit näistä karvojen vihaajista...tuskin sulla olisi ollut paljonkaan yhteistä tällaisten tyyppien kanssa. Eiköhän se ole sitten parempi olla heitä ilmankin. Maailmaan mahtuu kaikenlaista, eikö? - Rane1967
allerginen eläinihminen kirjoitti:
minulla on kissa ja pidän/harrastan muutenkin eläimiä vaikka olen ollut lapsesta asti allerginen, ennen enemmän ja nykyään toki vähemmän. Faktahan on että ihminen, joka ei ole aivan superallerginen ja -astmaattinen, voi kyllä siedättyä tuttuun, siistiin lemmikkiin. Monet eläinten vihaajat/pelkääjät käyttävät allergioita myös tekosyynä.
Itselleni pahimpia oikeastaan ovat vain kouluttamattomat koirat, jotka tulevat rynkyttämään itseään ihmisen jalkoihin, nuuskivat ja hypääävät kielloista huolimatta niskaan, sänkyyn yms. Varsinkin märkä, suuntaan ja toiseen hyppivä leikkisä nuori koira voi laukaista astmakohtauksen pöllyttäessään hilsettään.
Mutta turhaan huolehdit näistä karvojen vihaajista...tuskin sulla olisi ollut paljonkaan yhteistä tällaisten tyyppien kanssa. Eiköhän se ole sitten parempi olla heitä ilmankin. Maailmaan mahtuu kaikenlaista, eikö?Ei todellakaan tapahdu mitään vahinkoa, jos johonkin karvojen vihaajaan jää tutustumatta. Maailmaan todellakin mahtuu monenlaista kulkijaa.
Tuli vain mieleen tuossa herätellä tästäkin aiheesta vähän keskustelua ja kysellä muiden kokemuksia.
Täällä kun on vielä sellainen koiruus, joka on aivan hillitön pusuttelija kaikille niille jotka se hyväksyy, joten allergiset olisivat todella helisemässä. Lisäksi se nukkuu aina kun silmä välttää minun tyynyllä ja yöt sängyssä.
Näin meillä koiruuden kanssa, heh.
- vaikka pärjää koiran kanssa
Oma kokemukseni. Kissan omistajana olen saanut monet pakit. Kissani pärjää hyvin koirienkin (ns. koiramainen rotu) kanssa, joten siitäkään ei pitäisi olla kiinni.
Ehkä kissa/koira/lemmikki yleensä on taas se tekosyy, jolla luistetaan tilanteesta. "Nyt iski allergia", "kamala eläin".- Rane1967
Niin, on kovin helppo kaataa kaikki sen lemmikin päälle, jos ei ole muuten kanttia kertoa ettei kiinnosta pitää yhteyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2284407Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii732856- 472393
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781369
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘651043PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64850
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86844Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832