Kristikunta on odotellut kohta 2000 v. Jeesuksen paluuta takaisin maan päälle parahiksi lopettamaan kaikki sodat, tuomitsemaan pahikset helvettiin ja tuomaan teokratian eli jumalhallinnon. Jumalan valtakunnan, maan päälle. Se on ihan luonnollista, Raamattuhan kehoittaa olemaan koko ajan varpaisillaan.
Mitä luulette, tuleekohan Jeesus pian? Itsemielestäni uskon, että tulee. Jos erehdyn, niin onpahan ainakin taustana pitkä erehtymisen perinne; pari tuhatta vuotta on oltu historian kalkkiviivoilla. . "Kaikki loppuu aikanaan, armonsa ei milloinkaan", riimittelee kirkon evankelisen herätysliikkeen veisukirja Siionin kannel.
Mitä luulette, tuleekohan Jeesus pian? Itsemielestäni uskon, että tulee. Jos erehdyn, niin onpahan ainakin taustana pitkä erehtymisen perinne; pari tuhatta vuotta on oltu historian kalkkiviivoilla. . "Kaikki loppuu aikanaan, armonsa ei milloinkaan", riimittelee kirkon evankelisen herätysliikkeen veisukirja Siionin kannel.
Vastaukset 32
Vanhimmat
uskon asia. Lopunajan merkkejä on tarkkailtu jo 2000 vuotta. Mutta eipä vain näy tulevan. Varpaisillaan olosta saa nivelvaivoja.
Ymmärtääkseni sinä olet hyvin lähellä uskoon tulemista. Todella lähellä. Uskoon tuleminen voi tuoda joitain radikaaleja muutoksia ajatteluusi.
ennenkuin tipahtaa.
2012 annetaan osviittaa Milloin Jeesus Tullenee,.
En usko sen tapahtuvan ihan lähimain. Mutta tuona vuonna joulun aikoihim 21.12. päättyy ajanjaksoja, jotka ovat todella vanhaa kulttuuria
eli Maya intiaanien kalenteri. Silloin tulee ilmoitus, milloin tulee suurempaa.
ja "maya-inkoilla" tuskin mitään yhtälöä keskenään.
-Jeesus voi tulla koska vain, opetuslapset jo odottivat, samoin Paavali, ja senaikaiset uskovat, odottivat Jeesuksen paluuta tapahtuvaksi milloin tahansa. Eikä ole olemassa mitään aikoja , ne juuri osoittavat aina , että kysymyksessä ei ole jumalallinen tieto tai profetia.
En löydä mitään perusteluja sille, miksi mayojen kalenterissa olisi totuus. Ja jos asiaa tarkemmin selvittää, kyse ei siinä ole maailmanlopusta, vaan ainoastaan yhden historiallisen syklin lopusta, joka ei tee loppua maailmasta, vaan aloittaa uuden syklin, uuden ajanjakson historiassa.
Meidät on kutsuttu odottamaan. Halki aikojen. Uskomaan ja odottamaan. Jeesus tulee, kun on tullakseen, mutta tulee kyllä. Odotellaan. Älkäämme vaipuko uneliaisuuteen, pitäkäämme tulta yllä öljylampuissamme.
...niin pitäisi Herran tullan mun elämäni aikana...
Mut, toisaalta, onhan saman kutsumuksen saaneita varmaan ollut ennenkin... eikä ole mitään tapahtunut...
toteamukseen Jumalan ajanlasku tavasta:Hänelle yxi päivä on tuhat vuotta ja tuhat vuotta yxi päivä.
Olkaa valmiit sanoo Raamattu, Jeesuksen tulon tapahtuu kuin varkaan tulo yöllä.
Voisitko selittää mitä tarkoittaa "Hänelle yxi päivä on tuhat vuotta ja tuhat vuotta yxi päivä."
Siis mitä sanoo aikamäärite:
1 päivä on 1000 vuotta
1000 vuotta on 1 päivä
Sanoisin, että matemaatikoille on tuossa vastakkaisessa yhtälöparissa miettimistä.
Minulle kohta 2.Piet.3:8 sanoo sen, että millainen on iankaikkisuus ja se on sellainen, ettei sitä voida lainkaan mitata, kun sillä ei ole alkua ja loppua. Se on Raamatulle väkivallan tekemistä, kun iankaikkisuus yritetään sovittaa ajan käsitteeseen. Uskovaisen kannalta iankaikkinen autuus on jo alkanut ja ajallisessa kuolemassa usko vaihtuu näkemiseksi. Ei siis ole yhtään väliä koska tämä aika saa loppunsa. Uneliaisuuteen öljy lampusta ja astiasta loppuneen ei ole varaa Matteus 25:1-12.
2. Pietarin kirje 3:
9 Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
10 Mutta Herran päivä on tuleva niinkuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat.
1 päivä on 1000 vuotta
1000 vuotta on 1 päivä
Siis 1 päivä = 365240 päivää
ja 365240 päivää = 1 päivä
Siis 1/365240=0,0000027
ja 365240/1=365240
Kysyn, että onko 0,0000027 päivää = 365240 päivää?
Kysyn matemaatikoilta, että onko oikein johdettu?
>>Uskovaisen kannalta iankaikkinen autuus on jo alkanut ja ajallisessa kuolemassa usko vaihtuu näkemiseksi. Ei siis ole yhtään väliä koska tämä aika saa loppunsa.>2. Pietarin kirje 3:
9 Ei Herra viivytä lupauksensa täyttämistä, niinkuin muutamat pitävät sitä viivyttelemisenä, vaan hän on pitkämielinen teitä kohtaan, sillä hän ei tahdo, että kukaan hukkuu, vaan että kaikki tulevat parannukseen.
ei meidän aikakäsityksen mukaan. Sanotaan, että Jumalalla on 0,0000027 päivää myös mahdollista. Paljonko se tekee minuuteissä? Katselin matematiikan tunnilla ikkunasta ulos.
Luulisin, että 0,0000027 päivää on 0,233 sekuntia. Se on kait se silmänräpäys tai ajan rahtu.
SI-järjestelmän vuorokausi on 1 d = 24 h = 86400 s. Vuoden oikea pituus on noin 365,2422 vuorokautta, joten vuodessa on jotakuinkin 31556926 sekuntia.
Tällä aikamääritteellä ei siis ole käyttöä tässä ajassa. Monet jopa uskovaksi itsensä määrittäneet henkilöt ovat kuitenkin väittäneet, että yksi päivämme ajan historiassa vastaa tuhatta vuotta. Se on väärää tämän raamatunkohdan käyttöä.
Jumalan vuosia?
>Set eli kaikkiaan 912 vuotta ja kuoli sitten.>
>Enos eli kaikkiaan 905 vuotta ja kuoli sitten<
>Kenan eli kaikkiaan 910 vuotta ja kuoli sitten.<
>Mahalalel eli kaikkiaan 895 vuotta ja kuoli sitten.<
Kyllä ihmisellä oli tuohon aikaan hyvät geenit!
Nooakin polskutteli vielä arkkinsa jälkeen.
>Nooa eli vedenpaisumuksen jälkeen vielä 350 vuotta.>
"Tämän ymmärtää paremmin kuin arvoitukset 1pv= 1000 vuotta tai toisin päin.
Eli 1 kuukausi olisi 30.000 vuotta, älyttömiä laskutoimituksia...
arvoituksia, arvoituksia..."
-Se on sitä Jumalan viisautta paremminkin, Jumala ei elä ajassa, ei päivässä eikä tuhannessakaan, vaan on ajaton iankaikkinen iankaikkisuus, jolla ei ole alkua eikä loppua.
-Siksi Jumalalle on aivan sama, koska asiat tapahtuu, päivässä tai tuhannessa, aika on Jumalalle merkityksetön käsite, aika on annettu ainoastaan ihmistä varten tätä maapäällistä elämää varten.
-Siksi sanotaan, yksi päivä on kuin tuhatvuotta ja päinvastoin.
-Jos ihmiskunta ymmärtäis elää "siivolla", edes jotenkuten säällisesti ja kunnioittaisvat Jumalaa, ainakin teorireetiisesti, niikuin Suomi esm. tekee valtiollisella tasolla, valtiopäivät avataan jumalanpaveluksella, ja monia tilaisuuksia jossa annetaan ainakin ulkoinen kunnianosoitus Jumalalle. Miten sitten kansa vastaa tähän, kunnioittaako se Jumalaa vaiko ei.
-Kaikki tämä pidentää ihmiskunnan olemaassaoloa, koska Jumalalle on samantekevää koska Hän Jeesuksen lähettää, päivän vaiko tuhannen päivän päästä, riippuu siitä miten ihminen elää täällä maanpäällä.
-Hän voi toimia vaikka tänään, taikka sitten tuhannenpäivän päästä. Toivottavasti tämä valaisee tätä aika yhtälön ongelmaa.
Biologia sanoo, että kaikki on valikoinnin kautta kehittynyt paremmaksi. Missä se on todistettu? Raamattu sanookin, että kehitys onkin päinvastoin täydellisyydestä heikkenevään suuntaan. On siis niin, että Adam toi lankeemuksellaan heikkouden, sairauden ja kuoleman. Siis uskon Raamattua en biologiaa. Ihminen siis eli noin vanhaksi kuinka sanoit silloin, mutta veden paisumuksen yhteydessä Nooalle sanottiin, että olkoon hänen aikansa 120 vuotta ja myöhemmin sanotaan (Psalmeissa?), että olkoon hänen aikansa 70 tai 80 vuotta.
Mitä tarkoitat Jumalan vuosilla. Tuolloinhan elettiin tätä samaa aikaa, jota me elämme.
En voi mitenkään tajuta, että ihminen elää 950 vuotta. Siis ne 950 vuotta tarvitsee olla ns. Jumalan aikakäsitystä, jonka ihminen on sitten numeeriseen muotoon muokannut.
paremmaksi vaan sopivimmat tiettyyn elinympäristöön ovat jääneet tuottamaan eniten jälkeläisiä, mutta jos ympäristö onkin äkillisesti muuttunut, sopeutuminen ei olekaan ollut etu.Lajeja on tällä tavoin tuhoutunut valtavia määriä, nythän elää enää pieni prosentti siitä lajimäärästä joka maapallolla on ollut. Missään, edes Raamatun alkukertomuksissa, ei sanota että jokin "synti" vaikuttaa perimään, ei pidä sekoittaa genetiikkaa ja uskontojen kertomuksia, ne toimivat eri tasoilla.
Jos ottaa kirjaimellisesti VT:n alkutarinat, silloin Aatami on elänyt samaan aikaan Egyptin ensimmäisten faaraoiden kanssa ja vedenpaisumus pyyhkäissyt pois kaikki tunnetut lähi-idän sivilisaatiot, jotka kuitenkin elivät rauhassa tuhansia vuosia ja jopa samaan aikaan Israelin kuningaskuntienkin kanssa.
olla yhdentekevää mutta ei ihmiskunnalle, jonka ajasta ja ajanlaskusta nyt puhumme.Et valaissut, pimensit lisää.
valaistuneita ja itseriittoisia päitänne:)
Tällä palstalla sorretaan pakanoita!
en kuulu mihinkään kirkkoon tai uskontokuntaan enkä usko niiden opetuksiin, enkä tietääkseni myöskään sorra ketään.
viestit kuin uskova.
Niin ja näin. On mitä ilmeisintä, että antamasi tieto kehityksestä vaatii enemmän uskoa, kuin mitä Raamattu sanoo. Minä nyt vaan uskon Raamattuun lajeittaisesta luomisesta ja synnin tähden heikoksi tulemisesta, vaikka se sokeaksi uskoksi ja lapsellisuudeksi mainitaankin sekä älykkään ja uuden tiedon tyhmänä hylkäyksenä. Siis Jumala loi ja Jumalalla on oikeus luotunsa ylitse, säätää ajat ja asumisen rajat, myös tuhota ja sillä siisti.
Toteennäyttö tieteen factana jää utopiaksi ja siis kaikki alkuun liittyvät väittämät ovat uskon varaisia asioita ja kun niin on, niin luotan kuin luotankin Raamattuun enempi, kuin muihin uudempiin tietoihin. Kuinkas se menikään se 1859 julkaistu Darwinin kirja "Lajien synty"? Pitihän se elämän niiden käsitysten mukaan lähteä jakautumaan amebaata, siitä yksisoluisesta alkueläimestä. Olen tavattoman paljon katsellut kaavioita siitä, kuinka mistäkin on tullut mitäkin, siis yksinkertaisemmista lajeista kehittyneempiä lajeja. Sattuma ja otolliseksi otaksutut olosuhteet eivät voi olla niin viisaita kuin väitetään. ["Kyllä" ne alkusammakot (400 milj. vuotta sitten) ja nisäkäsliskot ja muut liskot (180-220 milj. vuotta sitten) ovatkin olleet hämmästyttävän rikkaita lajeja loihtiessaan.]
yritän kirjoittaa to-uskova-to- sanakirjan mukaan jotta viestit menisivät paremmin perille. Tarkoitus ei ole hyökätä, vaan huomauttaa. Sen kummempaa merkitystä näillä viesteillä ei ole.
on toteennäytetty monella tasolla ja valtavan suurella evidenssimäärällä. Sattuma tai olosuhteet eivät olekaan viisaita, mutta ne vaikuttavat sitä suuremmin mitä pidemmästä ajanjaksosta on kyse. Joskus ne vievät umpikujaan, valtava määrä lajehan on kehityksen kuluessa kadonnut, itse asiassa suurin osa olemassaolleista.Linjoista on miljoonien vuosien kuluessa jäänyt useimmiten sopeutuvin mutta yhtä hyvin sattuman kautta se joka on jostain syystä kestänyt äkisti muuttuneet olosuhteet. Pienet nisäkkäät tästä esimerkkinä, edeltäviin olosuhteisiin sopeutuneet dinosaurukset sen sijaan hävisivät.
Niin vain viestissäsi loihdit evoluutiouskontunnustuksen. Kun annat ymmärtää, että tiedät miten lajien kirjo on syntynyt, niin nyhtää tyhjästä se kirjo. Sitten se on olemassa olevan elämän lajeineen todistus. Siis sanat peräkkäin sovitettuna ei riitä tieteessä todistukseksi, vaan se on osoitettava empiirisellä näytöllä. No viittaat aikageneraattoriin, että siltä kai otetaan ne voimat puuttuviin renkaisiin, kun puhutaan sadoista miljoonista vuosista. Ei pojat se niin pelaa.
Mitkä "Jumalan vuodet?" Ihminenhän oli ennen syntiinlankeemusta myös aikaan nähden iankaikkinen, mutta kun se söi siitä kielletystä puusta, niin tuomiohan oli etukäteen sanottu - pitää kuolemalla kuoleman. Kyse oli siis hengellisestä erosta Jumalasta, josta sitten seurasi ajallinen kuolema. Sana sanoo turmeluksen tähden ihmisen elämän ajan ajassa lyhentyneen. On myös otettava huomioon, että kerran kaikki nousevat - toiset iankaikkiseen elämään ja toiset iankaikkiseen kadotukseen. Siis ihminen on edelleen iankaikkisuusolento. Edustatko siis ajatusta, että siihen puu maatuu, johon se kaatuu.
perusluterilaiset elävät jo nyt tuhatvuotisen valtakunnan aikaa?
-kun sanotaan että Jumalan valtakunta ei tule nähtävällä tavalla vaan se on sisäisesti teissä,niin verraten sitä Jeesuksen toiseen tulemukseen ajattelen että siitä Jeesus tunnistaa Pyhän Hengen voiman kautta,-ketkä ovat hänen omiansa ja ketkä ei
-kun ylöstempaus tapahtuu niin se on kuin taivaallinen mangneetti joka pyyhkäisee maailman ylitse ja tempaisee ne mukaansa jotka ovat Herran omia !
-tuleepa Jeesus sitten koska tahansa,-meidän jotka uskomme pitäisi olla vain sisäisen ihmisemme puolesta aina valmiita,-tuohon hetkeen !
-kautta historian on Jeesuksen paluusta väännetty jos jonkinlaista ennustusta ja ajanlaskua yms,propagandaa joissa myöskin erilaiset harhaopit kuten jhv:t ovat olleet etunenässä,monta kertaa !
-eikös se ole paras ihmiselle että on vain aina valmis itse,-koska omankaan lähtönsä hetkeä ei kukaan tiedä etukäteen,-joskin voi aavistaa jne ?!
-silloinhan se sitten tulee uskon täyttymys jos on tullakseen kun ajan rajan taakse siirtyy...
Jeesus sanoi, että Hänellä on kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Jeesus kuolemallaan kukisti sen, jolla on kuolema vallassaan. Nyt siis eletään Jeesuksen voitossa ja alaisuudessa. Uskovaiset elävät, mutta Sanan pilkkaat elävät sielunvihollisen alaisuudessa ja myös ne, jotka mitätöivät ja tekevät tyhjäksi Jeesuksen työn.
Voisitte kaikki katsoa Ian Xel Lungold'in esittely Mayakalenterista (2 osaa, yhteensä noin 3 tuntia)
http://video.google.com/videoplay?docid=-8689261981090121097
http://video.google.com/videoplay?docid=-567329528148516232
Mayakalenteri muuten kertoo evoluution loppumispäivämäärästä (28.10-2011) eikä maailmanlopusta.
Lisätietoja: http://www.mayanmajix.com ja http://www.calleman.com