Remeronin äkillinen lopetus?

Mitä sivuvaikutuksia tulee jos lopettaa remeron 30mg:n äkillisesti yli kuukauden päivittäisen syömisen jälkeen. Onko jollain kokemuksia tai tietoa?
1428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

remeroni vaikuttaa aivoissa toimiviin välittäjäaineisiin (serotoniiniin ja noradrenaliiniin). Äkillisesti lopetettuna tulos on sama kuin ennen lääkkeen syömistä tai jopa pahempi.
Vieroitusoireita tulee ihan varmasti. Unettomuutta, rauhattomuutta, keskittymiskyvyttömyyttä, masennusta ja olen myös kuullut "sähköiskuista" tai jotkut sanovat niitä pakkoliikkeiksi. Ilmeisesti tämä johtuu siitä, että aivojen sähköinen toiminta häiriintyy, kun serotoniinin ja noradrenaalinin tuotanto loppuu. Kun lääke lopetetaan äkisti, ei elimistön oma tuotanto kerkiä herätä henkiin tarpeeksi.

Noh, jos tossa ny tuli tarpeeks vastausta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten.... kirjoitti:

Mitä sivuvaikutuksia tulee jos lopettaa remeron 30mg:n äkillisesti yli kuukauden päivittäisen syömisen jälkeen. Onko jollain kokemuksia tai tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu